Historia szczoteczki sonicznej. Czy warto ją kupić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-16 15:12
Osoba trzyma w dłoni manualną szczoteczkę do zębów.

Szczoteczki soniczne od lat pomagają nam skutecznie dbać o zęby. Na czym polega ich fenomen? Jak i dlaczego powstały? Kto wpadł na pomysł, by je stworzyć? Jeśli interesują Cię te zagadnienia, a także wiele innych związanych z tym rodzajem szczoteczek, zachęcamy do lektury!

W tym przypadku warto cofnąć się aż do 1939 roku, kiedy to szwajcarski dr Phillipe-Guy E. Woog wyprodukował pierwszą szczoteczkę elektryczną, czyli krewnego szczoteczki sonicznej. Co było motywem do jej powstania? Na pewno były to problemy związane
z niepełnosprawnościami pacjentów lekarza. Chciał on ulżyć swoim podopiecznym, dlatego też stworzył model szczoteczki, której użytkowanie miało być łatwiejsze, wygodniejsze oraz zapewniać dokładniejsze umycie zębów. Swoje urządzenie nazwał Broxodentem. Początkowo było ono wytwarzane w Szwajcarii, lecz później całą produkcję przeniesiono do Francji.

Historia szczoteczki sonicznej

Przez lata popularność szczoteczki elektrycznej wzrastała, ale dopiero w latach 60. rozpoczęła ona swoją ekspansję na rynek amerykański. Wkrótce model doczekał się szczelnej obudowy i bezprzewodowej ładowarki. Niemal 30 lat potem producenci szczoteczek elektrycznych postanowili udoskonalić swoje produkty, więc stworzyli dwa nowe modele: soniczny oraz ultradźwiękowy. Dzięki nim mycie zębów było krótsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla zdrowia jamy ustnej. Za twórcę szczoteczek sonicznych uważa się Roberta Bocka, którego produkt z 1990 roku wyróżniał się dzięki szybszym ruchom poprzez wykorzystanie wibracji fal dźwiękowych. Wkrótce wielu przedsiębiorców i biznesmenów zainwestowało w pomysł Amerykanina, rozwijając rynek nowych szczoteczek na całym świecie.

Szczoteczki soniczne, znane nam w dzisiejszej formie, w sprzedaży pojawiły się po 2008 roku. Czym różnią się one od tych produkowanych w latach 90.? Nadal wykonują bardzo dużą liczbę ruchów i skutecznie oczyszczają zęby, jednak mają coś, czym nie mogą pochwalić się poprzednicy. Współczesne urządzenia soniczne mogą funkcjonować w kilku trybach pracy w zależności od zamierzonego efektu, np. czyszczącym, wybielającym lub delikatnym dla zębów wrażliwych. Niektóre szczoteczki posiadają dodatkowo czasomierz odmierzający czas skutecznego i efektywnego mycia zębów oraz czujniki nacisku, z kolei zestawy bardzo często zawierają szeroki wybór końcówek (główek) dopasowanych do naszych indywidualnych potrzeb.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Soniczna, czyli jaka? Dźwiękowa! Drganie główki szczoteczki powoduje wytwarzanie się fal dźwiękowych, które z kolei wpływają na łączenie się ze sobą śliny, pasty do zębów oraz wody. Powstająca w tym procesie substancja bąbelkowa dociera do przestrzeni międzyzębowych, usuwając głęboko występujące bakterie.

Szczoteczki soniczne osiągają prędkość nawet do 92 000 ruchów na minutę, podczas gdy modele elektryczne – jedynie ok. 10 000 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych oraz 40 000 pulsacji. Skuteczność tego rodzaju szczoteczek spowodowana jest też ruchami wymiatająco-pulsacyjnymi podczas pracy urządzenia, dzięki którym szkliwo nie ulega ścieraniu się, a dziąsła nie są podrażnione. Uważaj, aby nie popełniać błędu! Zawsze myj swoje zęby ruchami okrężnymi i zachowuj kąt 45 stopni w stosunku do powierzchni zęba. Taki sposób odpowiada za skutecznie czyszczenie.

Dla kogo przeznaczona jest szczoteczka soniczna?

Nie ma przeciwskazań, aby używały jej osoby w każdym wieku. Wielu producentów dedykuje stworzone przez siebie modele dzieciom. Posiadają one wówczas odpowiednią liczbę ruchów na minutę, aby nie podrażnić przestrzeni dziąsłowych, a także specjalnie sprofilowane tryby pracy oraz wymienne końcówki. Szczoteczki soniczne przeznaczone są także dla osób posiadających implanty, protezy oraz aparaty ortodontyczne. Każdy, kto miewa problemy z zębami lub inne dolegliwości związane z jamą ustną, nie tylko może, ale i powinien korzystać z tego modelu urządzenia czyszczącego. Jednym z najpopularniejszych producentów jest firma Smilesonic a oprócz niej dużym zainteresowaniem cieszą się produkty Philips Sonicare, Panasonic oraz Seysso.

Czy warto kupić szczoteczkę soniczną?

Jak najbardziej! Jest wiele argumentów przemawiających za tą odpowiedzią. Po pierwsze – szczoteczki soniczne zazwyczaj łączą w sobie wiele funkcji i kompleksowo pielęgnują nasze zęby, np. usuwają zanieczyszczenia, przebarwienia, zmniejszają powierzchnię kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Docierają one do miejsc niedostępnych dla tradycyjnych szczoteczek manualnych, nie podrażniają dziąseł i dzięki współpracy z odpowiednią pastą pomagają wybielać zęby. To właśnie używając szczoteczek sonicznych, masz większe szansę na ochronę przed bakteriami i chorobami jamy ustnej. Nie czekaj i zainwestuj w swój własny, zdrowy i piękny uśmiech.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów