Gdzie diagnozować, leczyć boreliozę? Kiedy zgłosić się na badanie boreliozy?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-02 10:15
Gdzie diagnozować, leczyć boreliozę?

Kiedy warto udać się na badania w kierunku boreliozy i gdzie można je wykonać? Sprawdzamy jakie są najpopularniejsze objawy tej choroby, co oprócz charakterystycznego rumienia powinno być dla Ciebie sygnałem, aby wykonać badania na boreliozę.

Gdzie diagnozować i leczyć boreliozę?

W przypadku zakażenia boreliozą bardzo ważny jest czas – im szybciej uda ci się zdiagnozować tę chorobę, tym większa istnieje szansa na jej szybkie wyleczenie. A gdzie należy się zgłosić z pierwszymi objawami oraz gdzie leczyć tę chorobę? Boreliozę leczy się u takich specjalistów, jak uznane centrum medyczne Wielkoszyński, które od lat specjalizuje się w diagnostyce boreliozy i chorób odkleszczowych. Dzięki takim miejscom jesteś w stanie odpowiednio szybko wykryć zakażenie oraz obrać właściwą drogę leczenia.

Wybierając centrum medyczne, laboratorium, w którym będziesz wykonywać badanie na boreliozę, zwróć jednak uwagę na jakość sprzętu, recenzje na temat danej placówki oraz stosowane techniki diagnostyczne i odczynniki, które powinny charakteryzować się jak najwyższą skutecznością. Nie bez znaczenia pozostaje również cena badań, które często bardziej opłaca się kupić w gotowym zestawie – panelu boreliozowym.

Objawy boreliozy. Kiedy zgłosić się na badanie boreliozy?

Borelioza jest chorobą trudną do zdiagnozowania, jedynym jej specyficznym objawem jest rumień po kleszczu, który pojawia się jeszcze we wczesnym stadium boreliozy. Dlatego, jeśli tylko zauważysz rumień wędrujący na swoim ciele, powinieneś jak najszybciej udać się na badania. W przypadku dalszego braku leczenia, dochodzi do drugiego stadium zakażenia. Mogą wtedy wystąpić objawy zbliżone do objawów grypy, w tym bóle stawów, które z czasem mogą przerodzić się w ich zapalenie. Ponadto borelioza może doprowadzić do trwałych zmian neurologicznych czy psychicznych.
Za najpopularniejsze objawy boreliozy uznaje się:

  • rumień wędrujący,
  • bóle stawów,
  • bóle głowy,
  • gorączka i dreszcze,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • zaburzenia wzroku,
  • zapalenie pęcherza,
  • sztywność stawów,
  • problemy z regularnością miesiączki.

Borelioza – badanie, które powinieneś wykonać

Istnieje kilka testów na boreliozę. Po konsultacji z lekarzem zwykle rozpoczyna się diagnostykę od wykonania testu serologicznego ELISA (w klasie IgM oraz IgG), który następnie należy potwierdzić badaniem Western Blot. Wynika to z faktu, że badania wykonywane metodą ELISA mają dość niską czułość diagnostyczną, dlatego ich wynik może okazać się fałszywie ujemny.

Ponadto istnieją też inne metody diagnostyczne w diagnostyce boreliozy, należą do nich testy KKI, LTT i EliSpot oraz IGRA. Można również wykryć antygeny krętkowe w moczu za pomocą testu LUAT. Wybór odpowiedniej metody należy skonsultować ze specjalistą, lekarzem zajmującym się diagnostyką i leczeniem boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych.
 
Pamiętaj, że jeśli podejrzewasz u siebie boreliozę, rozpocznij diagnostykę w kierunku jest zdiagnozowania lub wykluczenia. Takie testy można wykonać w specjalistycznych laboratoriach, nawet po konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów