Domowe sposoby na objawy menopauzy

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-28 12:00
Domowe sposoby na objawy menopauzy

Choć samo słowo menopauza może budzić niepokój, to jednak warto pamiętać, że to naturalny proces zachodzący w kobiecym organizmie w określonym wieku. Niestety jednocześnie musimy mieć tutaj na uwadze, że przekwitanie wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami, które rzeczywiście mogą dać się we znaki. Na szczęście nie brakuje sposobów na objawy menopauzy – a wiele z nich możemy wdrożyć samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Co zatem zrobić, by poszczególne symptomy mogły stać się łatwiejsze do zniesienia?

Jak przebiega proces menopauzy?

W momencie, kiedy zbliża się klimakterium, jajniki przestają produkować jajeczka, z kolei przysadka mózgowa wytwarza coraz mniej hormonów, które odpowiadają m.in. za płodność. Spada również poziom estrogenu i progesteronu. Z czasem krwawienie u kobiety ustępuje, dlatego niemożliwe jest zajście w ciążę. Dzień ostatniej miesiączki to właśnie menopauza, z którą mamy do czynienia, kiedy krwawienie nie pojawia się potem przez co najmniej rok. W razie jego wystąpienia po tak długim czasie koniecznie należy skonsultować się z ginekologiem.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że pierwsze objawy menopauzy mogą się pojawić już na kilka lat przed ostatnią miesiączką. Dlatego też przekwitanie jest długim, a przez to również męczącym procesem. Zmagają się z nim zazwyczaj kobiety między 45. a 55. rokiem życia, choć jest to kwestia w dużej mierze indywidualna. Niemniej symptomy nie powinny się pojawić przed czterdziestką, a jeśli tak się dzieje, być może cierpimy na przedwczesną menopauzę. W tym przypadku konieczna jest fachowa pomoc.

Na przekwitanie, czas jego wystąpienia i sam przebieg ma wpływ wiele różnych czynników. Do głosu dochodzą nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także prowadzony styl życia, dieta, stosowanie używek itp. Wszystkie te zależności mogą wpłynąć zarówno na przyspieszenie, jak i opóźnienie klimakterium.

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Objawy menopauzy są niezwykle charakterystyczne, dlatego nawet jeśli nie posiadamy szczegółowej wiedzy na jej temat, to i tak jesteśmy w stanie z łatwością je dostrzec. Pierwszym sygnałem są zazwyczaj zaburzenia cyklu miesiączkowego – krwawienia stają się nieregularne, a do tego bardziej lub mniej obfite. Już to powinno nas zaalarmować.

Do najczęściej występujących symptomów należą z pewnością niespodziewane i nagłe uderzenia gorąca. Powoduje to także zaczerwienienie skóry, a nierzadko wiąże się też z nadmierną potliwością. Dodatkowo wiele kobiet odczuwa przewlekły ból głowy oraz ból mięśni.

Menopauza może niestety wpłynąć także na sferę intymną. Wiele osób zauważa znaczny spadek libido, na dodatek uporczywa suchość pochwy może prowadzić do bólu w trakcie stosunku. Częstym objawem jest również nietrzymanie moczu, co należy do najbardziej uporczywych dolegliwości.

Klimakterium w dużej mierze dotyka także sfery psychicznej. Kobiety przechodzące menopauzę muszą zazwyczaj zmagać się z wahaniami nastroju, nagłym uczuciem niepokoju czy napadami płaczu, a ponadto problemami z koncentracją i pamięcią. Zazwyczaj pojawiają się też kłopoty ze snem – występują trudności z zasypianiem, a w nocy zdarzają się niespowodowane niczym pobudki.

Czy menopauza wymaga konsultacji z lekarzem?

Kobieta w czasie przekwitania powinna być pod stałą opieką ginekologa. W ten sposób będzie miała pewność, że jest całkowicie zdrowa, a klimakterium nie wywołuje u niej żadnych niepożądanych dolegliwości. Lekarz może pomóc nam w zmniejszeniu niepokoju, który mogą wywoływać niektóre symptomy.

Na dodatek ginekolog może zaproponować profesjonalną pomoc, taką jak terapia hormonalna zastępcza czy też konkretne leki, które faktycznie mogą zredukować dyskomfort wynikający z menopauzy. Ponadto koniecznie należy umówić się na wizytę w chwili, gdy dostrzeżemy jakieś niepokojące oznaki, które odbiegają od zazwyczaj spotykanych objawów menopauzy.

Jeśli klimakterium wiąże się u nas z huśtawką nastrojów, a nawet ze stanami depresyjnymi, to pomóc może wizyta u psychologa. Terapeuta zapewni nam niezbędne wsparcie, co z kolei przełoży się na obniżenie napięcia i zarazem pozbycie się innych problemów natury emocjonalnej.

Objawy menopauzy – domowe sposoby

Wiele metod zwalczania objawów menopauzy opiera się na prostych sposobach, które możemy wdrożyć samodzielnie i które nie wymagają terapii farmakologicznej. Wiele z nich dotyczy przede wszystkim zmiany naszych nawyków oraz dotychczasowego stylu życia. Przykładowo w czasie menopauzy niewskazane jest picie kawy czy mocnej herbaty, a także palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.

Jedną z najważniejszych kwestii jest dieta. Wprowadzenie znacznie zdrowszego jadłospisu może nie tylko pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, ale również umożliwić kontrolę masy ciała – w trakcie klimakterium niejednokrotnie dochodzi do znacznego zwiększenia wagi. Dlatego jak najszybciej należy wykluczyć wysokoprzetworzone produkty, potrawy smażone na głębokim tłuszczu czy gazowane napoje.

Zamiast tego nasze posiłki powinny być bogate w witaminy i minerały, a także w fitoestrogeny, czyli roślinne odpowiedniki ludzkich hormonów. Dostarczają ich m.in. soja oraz siemię lniane. Dodatkowo warto oprzeć dietę na rybach, chudym mięsie i nabiale, a także na świeżych owocach i warzywach. Nie możemy też zapominać o piciu dużych ilości wody. To wszystko sprawi, że nagłe uderzenia gorąca i poty staną się zdecydowanie mniej uciążliwe.

Warto także bliżej zainteresować się właściwościami poszczególnych ziół. Sporządzanie naparów i picie ich lub stosowanie w formie chłodnych okładów również może wspomóc walkę z uderzeniami gorąca. Przykładowo możemy przygotowywać sobie herbaty na bazie kwiatów głogu, które obniżają ciśnienie krwi. Z kolei dziurawiec i melisa będą doskonałe, kiedy mamy problemy z zasypianiem.

Nie zapominajmy o uprawianiu aktywności fizycznej. Pozwoli to wzmocnić kości, a ponadto znakomicie rozładuje stres, który jest jednym z czynników decydujących o przebiegu menopauzy. Możemy tutaj rozważyć jogę, aerobik, basen lub dowolną dyscyplinę sportu, która sprawia nam największą przyjemność i jednocześnie nie forsuje nadmiernie ciała.

Równie istotny jest odpoczynek. Towarzyszące menopauzie zmęczenie możemy zneutralizować, dbając o to, by zawsze znaleźć czas na relaks. Można przygotować sobie gorącą kąpiel, obejrzeć ulubiony film, wyjść na spotkanie z przyjaciółką czy po prostu udać się na spacer. Relaks jest niezwykle istotny, dlatego od czasu do czasu warto odstawić obowiązki na bok.

Warto też dodać, że w czasie menopauzy nasze ciało przechodzi przemianę, co może odbić się również na wyglądzie cery i włosów. Skóra z reguły zaczyna tracić swoją dawną elastyczność i jędrność, dlatego należy pomóc jej od zewnątrz. Szczególnie wieczorna rutyna odgrywa ważną rolę. Kompleks uzupełniający na noc Aktywna pielęgnacja odbudowująca dla kobiet w trakcie menopauzy od marki Vichy to produkt z gamy NEOVADIOL. Daje on niesamowicie przyjemny efekt chłodzenia. Jak jeszcze pomaga? Skóra staje się bardziej napięta poprzez zwiększenie swojej gęstości, a kontur jest widocznie wymodelowany. 

Przed nałożeniem makijażu warto natomiast postawić na produkt, który nie tylko szybko się wchłonie, ale będzie jednocześnie redukował oznaki starzenia. NEOVADIOL Magistral Odżywczy balsam przywracający gęstość skóry dla kobiet po menopauzie to kosmetyk przeznaczony do stosowania na dzień. Jego działanie opiera się na właściwościach trzech głównych składników – olejków witalnych, Proteic Gf oraz Pro-Xylane. 

Na okolice szczególnie narażone na powstawanie zmarszczek zadziała Kompleks Uzupełniający Krem wygładzający skórę wokół oczu i ust z tej samej gamy od marki Vichy. Regeneruje, wzmacnia i koi. Niewielką ilość produktu należy zaaplikować we wskazanych miejscach.

Domowe sposoby na menopauzę – porada od lekarza

Chociaż o skuteczności domowych sposobów na objawy menopauzy można przekonać się w szybkim tempie, to jednak bardzo wiele kobiet się zastanawia, czy bezpiecznie jest je stosować. Nie od dziś wiadomo, że nawet zioła trzeba wykorzystywać umiejętnie i w odpowiednich ilościach, tak by przyniosły oczekiwane rezultaty.

Wobec tego w czasie wizyty u ginekologa możemy poprosić o poradę w zakresie powyższych metod redukowania symptomów menopauzy. Lekarz posiada rozległą wiedzę, która z pewnością pomoże nam zarówno w dopasowaniu odpowiedniej diety, jak i ćwiczeń czy nawet kosmetyków. Jednocześnie zyskamy pewność, że dane rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.

Pamiętajmy też o tym, że domowe sposoby na objawy menopauzy mogą być stosowane równolegle do leczenia farmakologicznego. Takie połączenie może dać naprawdę dobre efekty, które pozwolą nam znacznie łagodniej przejść przez proces klimakterium.

Menopauza – konsekwencje

Jak już wiemy, przekwitanie to naturalne zjawisko, którego niestety nie da się obejść. Poza zakończeniem okresu płodności w ciele kobiety zachodzi wiele zmian – niektóre z nich mogą być negatywne, choć można im zapobiec, stosując właśnie skuteczne domowe metody i nie tylko.

Menopauza wiąże się z pewnym ryzykiem. Do jej skutków mogą należeć:

  • tycie;
  • pogorszenie kondycji włosów oraz cery;
  • fizyczne dolegliwości, takie jak zaburzenia pracy tarczycy;
  • podwyższenie cholesterolu;
  • większe zagrożenie nowotworami;
  • obniżenie jakości życia seksualnego;
  • problemy natury emocjonalnej.

Pozostawanie pod stałą opieką lekarza wraz ze stosowaniem się do odpowiednich zasad – takich jak zdrowa dieta, uprawianie aktywności fizycznej, stosowanie dobrych kosmetyków pielęgnujących czy też regularne przechodzenie badań – może sprawić, że klimakterium nie zagrozi naszemu organizmowi. Zamiast tego z łatwością poradzimy sobie z objawami i zobaczymy, że życie wcale nie kończy się na menopauzie.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów