Dlaczego ciągle drapie mnie w gardle? Przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-05-15 16:10
Kobieta trzyma się za szyję, dokucza jej ciągłe drapanie w gardle.

Drapanie w gardle to bardzo uciążliwy problem, który co roku dotyka wiele osób. Jego przyczyny są różne, od tych niegroźnych po bardziej poważne. Jak radzić sobie z drapaniem w gardle? Kiedy udać się do lekarza? Wyjaśniamy.

Przyczyny drapania w gardle

Drapanie w gardle może wynikać z bardzo wielu czynników, zarówno związanych z chorobami gardła, jak i z niewłaściwym stylem życia.

Najczęstszymi przyczynami są m.in.:

 • sezonowe infekcje wirusowe i bakteryjne;
 • alergie wziewne, np. na pyłki traw, brzozy, sierść zwierząt czy kurz;
 • oddychanie zbyt suchym lub zimnym powietrzem;
 • przeciążenie głosu;
 • smog, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem;
 • picie zbyt małej ilości wody;
 • przewlekły stres;
 • niektóre choroby, np. refluks żołądkowo-przełykowy czy zespół Sjogrena.

Drapanie w gardle — jak sobie poradzić?

Z drapaniem w gardle można sobie poradzić, stosując kilka prostych, domowych sposobów, takich jak inhalacje czy płukanki na gardło. Warto również wprowadzić kilka zmian w stylu życia — pić więcej wody i unikać narażenia na dym tytoniowy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli dolegliwości nie ustępują po kilku dniach stosowania domowych sposobów, należy udać się do lekarza.

Pij dużo wody

Picie odpowiedniej ilości wody to podstawa odpowiednio nawilżonego gardła. Woda pomaga utrzymać wilgotność błon śluzowych, co zmniejsza uczucie suchości i uporczywe drapanie w gardle. Warto więc dbać o to, aby wypijać minimum 2 litry wody dziennie.

Wypróbuj inhalacje

Inhalacja to zabieg, który każdy może bez problemu wykonać we własnym domu. Potrzebna jest do tego jedynie duża miska, zagotowana woda oraz ręcznik. Gorącą wodę należy wlać do miski lub garnka, a następnie pochylić się nad nim i przykryć głowę ręcznikiem. Unoszącą się parę wodną należy wdychać przez ok. 15 minut.

Domowe inhalacje można również ulepszyć, dodając do wody sól fizjologiczną, olejki eteryczne lub zioła. Dobrze wykonane mogą pomóc szybko uśmierzyć uporczywe drapanie w gardle i złagodzić podrażnienia jego błony śluzowej.

Stosuj kleik z siemienia lnianego

Siemię lniane jest powszechnie znane ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących. Kleik z nasion siemienia tworzy na powierzchni błony śluzowej gardła pewnego rodzaju powłokę, która utrzymuje jej nawilżenie.

Jak stworzyć taki kleik?

Wystarczy łyżkę niemielonych nasion siemienia zalać gorącą wodą i odczekać kilka minut, aż zgęstnieje. Podobnie jest w przypadku mielonego siemienia. Dla poprawy smaku można taki kleik wzbogacić np. sokiem malinowym lub przyprawą korzenną.

Skorzystaj z aptecznych produktów

W aptekach dostępnych jest również wiele preparatów, które mogą pomóc złagodzić drapanie w gardle. Wybór jest ogromny, od pastylek do ssania, po tabletki, spraye czy proszki do sporządzania roztworów do płukania. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Apteczne produkty na gardło zawierają różne substancje o właściwościach łagodzących. Mogą mieć w sobie ekstrakty ziołowe (np. z porostu islandzkiego), substancje lekko znieczulające czy utrzymujące nawilżenie błon śluzowych.

Jednym z takich produktów jest Cevitt Gardło. To tabletki na gardło, które w swoim składzie zawierają kompleks hialuronianiu sodu oraz dwóch innych składników. Substancje aktywne, po połączeniu się ze śliną, tworzą ochronną powłokę, okrywającą gardło. Dzięki temu składniki wspierają łagodzenie podrażnień błony śluzowej gardła, a także wspomagają jej nawilżenie.

Sięgnij po zioła

Zioła są świetnym pomysłem na poradzenie sobie z drapiącym gardłem. Można je pić lub stworzyć z ich naparu specjalne płukanki. Warto wybierać zioła o właściwościach łagodzących i nawilżających, czyli np. rumianek lub miętę pieprzową.

Pij herbatkę z miodem

Miód ma nieocenione właściwości nawilżające i łagodzące na błonę śluzową gardła. Może skutecznie zmniejszyć drapanie w gardle oraz inne dolegliwości towarzyszące. Można jeść go bezpośrednio ze słoika lub dodawać do herbat czy jogurtów.

Rozważ zakup nawilżacza powietrza

Kupno nawilżacza powietrza może wydawać się zbędnym wydatkiem, jednak nie zawsze musi tak być. Z takiego urządzenia mogą być zadowolone osoby, które często zmagają się z drapaniem w gardle i innymi podobnymi dolegliwościami. Nawilżacz jest w stanie utrzymać stałe, odpowiednie nawilżenie wdychanego powietrza, co może pomóc złagodzić uciążliwe objawy.

Unikaj dymu papierosowego

Dym papierosowy zawiera setki substancji, które mogą podrażniać błonę śluzową gardła. Z tego powodu palacze papierosów (a także osoby palące biernie) często zmagają się z drapaniem w gardle czy chrypką. Warto więc w jak największym stopniu unikać narażenia na dym tytoniowy.

Ciągłe drapanie w gardle – podsumowanie

Ciągłe drapanie w gardle to wyjątkowo uciążliwa przypadłość. Dlatego warto jak najbardziej zadbać o nawilżenie śluzówki gardła. Pomocne w tym są m.in. tabletki na gardło zawierające składniki nawilżające, a także nawyki codziennego stylu życia, takie jak picie odpowiedniej ilości wody, czy herbat z dodatkiem miodu. Domowych sposób jest wiele, możesz sprawdzić, który najlepiej działa u Ciebie.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Podmiot odpowiedzialny: Alpen Pharma Polska Sp. z o.o. Podmiot prowadzący reklamę: Alpen Pharma Polska Sp. z o.o.

Źródła:

 1. WebMD Editorial Contributors, Remedies for an Itchy Throat [na:] „WebMD”, https://www.webmd.com/allergies/remedies-for-itchy-throat, 17 listopada 2020 r., dostęp 21 kwietnia 2024 r.
 2. Clinic C., 6 Sore Throat Remedies That Actually Work [na:] „Cleveland Clinic”, https://health.clevelandclinic.org/sore-throat-remedies-that-actually-work, 21 lutego 2022 r., dostęp 21 kwietnia 2024 r.
 3. Upham B., Home Remedies for Sore Throat: Natural Treatments for Throat Pain [na:] „EverydayHealth.com”, https://www.everydayhealth.com/ear-nose-throat/home-remedies-for-sore-throat-natural-treatments-for-throat-pain/, 14 lutego 2024 r., dostęp 21 kwietnia 2024 r.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów