Czym różnią się wkładki urologiczne dla mężczyzn od tych dla kobiet?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-07-04 11:04
Kobieta trzyma w rękach wkładkę urologiczną przeznaczoną dla kobiet.

Osoby cierpiące z powodu nietrzymania moczu zwykle muszą korzystać z wkładek urologicznych albo pieluchomajtek. Sklepy internetowe oraz apteki stacjonarne mają w swojej ofercie różne wkładki urologiczne dla mężczyzn oraz dla kobiet. Czym różnią się wkładki urologiczne męskie od tych przeznaczonych dla kobiet? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Wkładki urologiczne - czym są?

Wkładki urologiczne są higienicznym środkiem chłonnym, który stosuje się w przypadku problemów z układem moczowym. Dobrze sprawdzają się w roli pochłaniacza moczu przy dolegliwości objawiającej się nietrzymaniem moczu. Tego typu wkładki mogą odznaczać się różnym stopniem chłonności, redukcji zapachu i przyczepności do bielizny. Będą dobrze spełniały swoje zadanie, kiedy ilość wyciekającego z nich moczu nie będzie zbyt duża.

Istotny jest sam komfort korzystania z nich, gdyż osoby używające takich wkładek nie mogą odczuwać wilgoci w okolicach krocza. Ich największym plusem będzie rozmiar, co sprawia, iż są one dyskretne i niewidoczne. Dobrej jakości urologiczne wkładki nie pozostawią przykrej woni uryny. Takie produkty znaleźć można na stronie chlonne24.pl.

Wkładki urologiczne dla mężczyzn

Wkładki urologiczne dla mężczyzn mają kształt, za sprawą którego mogą się dopasować idealnie do bielizny mężczyzny. Dostępne są one w paru stopniach chłonności. 

Dokonując zakupu wkładek urologicznych dla mężczyzn, warto także zwracać szczególną uwagę na parę innych kwestii. Po pierwsze na skład. Sprawdźmy, czy wkładki wykonano z przyjaznych dla skóry surowców, czy nie szeleszczą oraz czy zapewniają dyskrecję i komfort. Zwracajmy także uwagę na kształt - czy będzie on anatomiczny, za sprawą czego wkładkę będzie się wygodnie używało. 

Wkładki urologiczne dla mężczyzn refundacja – dla kogo?

Żeby móc uzyskać refundację na wkładki urologiczne, trzeba należeć do jednej spośród dwóch grup oraz być ubezpieczonym:

  • pacjentów z pęcherzem neurogennym albo nieneurogennym, który stanowi wynik chociażby silnego upośledzenia umysłowego albo wrodzonych wad w zakresie budowy pęcherza,
  • pacjentów onkologicznych, u których kłopoty z nietrzymaniem moczu zaczęły występować na skutek przebiegu schorzenia nowotworowego albo jako uboczny rezultat jego leczenia.
Infografika przedstawiająca możliwości refundacji przez NFZ wkładów anatomicznych.

Jaka może być wysokość refundacji wkładek urologicznych?

Pacjenci kwalifikujący się do refundacji wyrobów chłonnych mają ją przyznaną na poziomie 70 procent. W przypadku wkładek urologicznych (wkładów anatomicznych) nieprzekraczalną kwotą refundacji będzie 90 złotych i może ona obejmować kupno maksymalnie 90 szt. anatomicznych podkładów w skali miesiąca. Kupujący, który zakupił produkt droższy niż 1 zł za sztukę otrzymuje dofinansowanie do wysokości limitu, zaś resztę kwoty musi pokryć z własnych środków.

Wkładki urologiczne dla kobiet

Kobiety mające problemy z nietrzymaniem moczu, nie powinny w żadnym wypadku używać zwykłych podpasek czy wkładek higienicznych zamiast specjalistycznych wkładek urologicznych. Przeznaczenie wymienionych produktów, a co za tym idzie ich skład oraz wykonanie jest inne, zatem podpaski nigdy nie będą w stanie zapewnić właściwego komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa w wypadku kłopotów z nietrzymaniem moczu. Istotne jest, żeby wkładki urologiczne dla pań zostały wykonane z chłonnych, ale przy tym również delikatnych i oddychających surowców, które nie spowodują podrażnień czy też reakcji alergicznych. Dobrze również, jeżeli będą one niwelowały brzydką woń moczu. Tak samo, jak w wypadku wkładek urologicznych przeznaczonych dla panów, tutaj także istotna będzie kwestia ich mocowania do bielizny - jeżeli będzie ono pewne, nie dojdzie do przesunięcia się czy nawet wypadnięcia wkładki podczas ruchu. Wkładki urologiczne stosowane są również przez kobiety w czasie połogu, kiedy macica musi się dokładnie oczyścić.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów