Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Co oznaczają zmiany na języku?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-12-15 10:06
Dziecko podczas badania laryngologicznego. Ma badany język i gardło.

Czy plamy na języku i inne zmiany są powodem do zmartwień? Dowiedz się, o czym mogą świadczyć różne zmiany na języku. Pamiętaj także, aby w razie wątpliwości, koniecznie udać się do specjalisty.

Jak wygląda zdrowy język?

Z anatomicznego punktu widzenia język jest tkanką mięśniową pokrytą od zewnątrz błoną śluzową. Z jego istotnej roli podczas spożywania pokarmów czy mówienia, warto jednak wiedzieć, że jego wygląd może mówić wiele o stanie Twojego organizmu. Zdrowy język ma różowe zabarwienie, jest sprężysty, lśniący i wilgotny, a na jego powierzchni próżno szukać nadżerek lub owrzodzeń.

Jeśli jednak na języku pojawią się różnego rodzaju przebarwienia, plamy, krostki lub inne niepokojące objawy, w niektórych sytuacjach mogą one wskazywać na różnego dolegliwości.

Popękany język

Popękany język z pewnością nie wygląda estetycznie, czasem jednak jego nieregularna powierzchnia może być po prostu dziedziczna. Jeżeli dodatkowo występują czerwone plamy z białymi obwódkami, to często tzw. język geograficzny lub inaczej rumień wędrujący języka. Należy jednak pamiętać, że ten sam zestaw objawów czasem towarzyszy chorobom autoimmunologicznym.

Ciekawostką jest, że medycyna chińska w nieco inny sposób niż medycyna zachodnia podchodzi do dolegliwości, jaką jest popękany język. Otóż zgodnie z jej nauką pęknięcia widoczne na języku odnoszą się do osłabienia określonych organów wewnętrznych. O tym, które z nich faktycznie są osłabione, decyduje lokalizacja pęknięć. Dla przykładu jeśli popękany jest czubek języka, osłabione jest serce, natomiast pęknięcia po lewej stronie w głębi odnoszą się do osłabienia wątroby.

Nalot i plamy na języku

Plamy na języku mogą pojawić się w wyniku nagromadzenia nieprzyjemnego nalotu. Sam nalot często jest natomiast wywołany nieprawidłową higieną jamy ustnej. Podczas jedzenia czy picia resztki pozostają na powierzchni języka, stanowiąc tym samym doskonałą pożywkę dla bakterii. Osad przybiera wtedy barwę mleczno-żółtą, a jego skutkiem może być np. bardzo nieprzyjemny zapach z ust, co jednocześnie jest bardzo wstydliwą przypadłością.

Język włochaty

Choć nazwa tego schorzenia może brzmieć nieco zabawnie, to w rzeczywistości wygląda nadzwyczaj nieestetycznie. Na języku pojawiają się czarne plamy, w rzeczywistości utworzone są one jednak przez bardzo liczne włoski – czyli przerośnięte brodawki nitkowate. Dolegliwość ta sprzyja osadzaniu się na języku resztek jedzenia, co z kolei może skutkować nieświeżym oddechem.

Białe plamki na języku

Białe plamki na języku najczęściej wskazują na liszaj płaski, na szczęście nie wywołują one dolegliwości bólowych. Powstałe zmiany chorobowe mają kształt białej siateczki o delikatnie mlecznej barwie. Białe plamki mogą pojawiać się również po wewnętrznej stronie policzków i na czerwieni wargowej.

Czerwone plamy na języku

Bardziej niepokojące się czerwone plamy na języku, czasem bowiem są jednym z objawów niedokrwistości złośliwej. Choroba ta powstaje w wyniku niedoborów witaminy B, często pojawia się także lekka opuchlizna i pieczenie języka.

Dowiedz się więcej na portalu o medycynie naturalnej i zdrowym stylu życia Naturalnie o Zdrowiu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów