Choroby tropikalne - jak uchronić się przed nimi podczas zagranicznych wakacji?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-06-11 17:50
Zestaw leków na zagraniczne podróże.

Szeroka dostępność lotów na dalekich trasach oraz ofert wyjazdów zagranicznych z biurami podróży sprawiają, że Polacy coraz częściej podróżują. W efekcie poznajemy nowe kraje, kultury i zwyczaje, ale też mamy styczność z egzotycznymi chorobami, którymi możemy się zarazić. Sprawdź, jak możesz się przed nimi uchronić w krajach tropikalnych i subtropikalnych.

Co warto wiedzieć o chorobach tropikalnych przed planowanym wyjazdem?

Za każdym razem, gdy planujesz daleki wyjazd, skup się nie tylko na dopełnianiu formalności, ale również sprawdzeniu, jakie warunki sanitarne panują na miejscu. Dalekie wyjazdy to okazja do podziwiania przepięknych zabytków i krajobrazów, ale i ryzyko tego, że zetkniesz się z odmienną florą bakteryjną. Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu pozwoli na uniknięcie zachorowania lub zniwelowania takiego ryzyka.

Choroby tropikalne to ogół schorzeń, którymi możesz zarazić się za granicą, w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej. To m.in.:

 • malaria,
 • dur brzuszny,
 • gorączka krwotoczna Denga,
 • żółta febra – żółta gorączka.

Profilaktyka chorób tropikalnych – najczęściej zadawane pytania o szczepienia i środki ochronne

Przed planowaną podróżą w tropiki zalecana jest wizyta w przychodni medycyny podróży i kontakt z lekarzem specjalizującym się w chorobach zakaźnych, medycynie tropikalnej lub medycynie podróży. Wizytę najlepiej umówić na co najmniej 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem, z uwagi na możliwość skierowania na szczepienia ochronne.

W wielu krajach afrykańskich, azjatyckich czy znajdujących się w Ameryce Południowej, obowiązują szczepienia obowiązkowe i zalecane. Mogą być to szczepienia przeciwko:

 • żółtej gorączce – obowiązkowe przy wyjazdach do Afryki i wielu krajów Ameryki Południowej,
 • durowi brzusznemu,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A,
 • chorobie meningokokowej,
 • kleszczowemu zapaleniu mózgu,
 • japońskiemu zapaleniu mózgu,
 • wściekliźnie.

Szczepienia ochronne przed podróżą można wykonać w wybranym punkcie z listy prowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Przygotowanie się do podróży do krajów tropikalnych – zapewnij sobie ubezpieczenie turystyczne z opieką medyczną na miejscu

W ramach planowania wyjazdu na wakacje w tropikach zadbaj o profilaktykę chorób tropikalnych. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, przed podróżą warto jest:

 • skonsultować się z lekarzem specjalistą medycyny morskiej i tropikalnej,
 • zastosować się do zaleceń wydanych przez lekarza, dostosowanych do miejsca i terminu podróży zagranicznej,
 • wykonać obowiązkowe i zalecane szczepienia w danym kraju,
 • zabrać ze sobą w podróż książeczkę szczepień,
 • wziąć apteczkę podręczną, w której powinny znaleźć się przede wszystkim środki odstraszające komary,
 • wykupić ubezpieczenie podróżne na wyjazd zagraniczny – podróżne ubezpieczenie medyczne zapewni Ci szybki dostęp do lekarzy i pokryje koszty leczenia za granicą, a nawet hospitalizacji czy zwrot kosztów transportu medycznego do kraju, jeśli taki będzie wymagany.

Możesz szybko dowiedzieć się, ile będzie kosztowało ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę w kalkulatorze ubezpieczeniowym online, np. na stronie UNIQA. Do krajów tropikalnych nie wystarczy karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten uprawnia Cię do darmowego leczenia w nagłych przypadkach w krajach UE i EOG. Prywatna polisa turystyczna może objąć szereg ryzyk, dzięki czemu możesz kompleksowo zabezpieczyć się na wypadek różnych zdarzeń. Ubezpieczenie podróżne online zapewni szeroki zakres ochrony, łącznie z możliwością dokupienia dodatkowego ubezpieczenia bagażu czy uprawiania sportów wysokiego ryzyka. W niektórych przypadkach polisa obejmuje także assistance. Wysokość sumy ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie. Jeżeli uznasz, że potrzebujesz większego zakresu, możesz rozszerzyć go.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów