Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Skuteczne sposoby na kaca

Redakcja K. 2018-09-21 14:26
Skuteczne sposoby na kaca

Ból i zawroty głowy, mdłości, brak sił i bolesny żołądek to tylko kilka charakterystycznych objawów tzw. syndromu dnia wczorajszego. Nadmierne spożycie alkoholu dla większości osób kończy się fatalnym samopoczuciem. Oczywiście najlepiej byłoby nie pić, jednak czasem trudno odmówić sobie kolejnej lampki wina w gronie znajomych. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na kaca.

Skąd się bierze kac?

Alkohol jest substancją psychoaktywną, która ma wpływ na nasze zachowanie, nastrój oraz emocje. W niewielkich dawkach może zmniejszyć uczucie napięcia i poprawić nastrój, dzięki czemu czujemy się bardziej zrelaksowani. Wynika to z faktu, że alkohol jest depresantem - zmniejsza szybkość przekazywania sygnałów między komórkami nerwowymi. Jednak im więcej go spożywamy, tym większe mamy problemy z koordynacją i koncentracją, stajemy się bardziej impulsywni, miewamy problemy z prawidłową oceną sytuacji. Przeholowanie z ilością alkoholu następnego dnia kończy się uciążliwymi objawami kaca

Kac, profesjonalnie nazywany zatruciem alkoholowym, jest reakcją naszego organizmu na działanie metabolitów alkoholu oraz odwodnienie, gdyż alkohol wykazuje działanie diuretyczne. Narządem, na który spada konieczność metabolizowania alkoholu jest wątroba. Tempo tego metabolizmu jest kwestią indywidualną, zależną zarówno od predyspozycji organizmu, jak i rodzaju i ilości alkoholu.

Objawy kaca

Objawy kaca są raczej proste do zaobserwowania, gdyż zaburzają codzienną aktywność. Najbardziej charakterystyczne jest uczucie suchości w ustach i wzmożone pragnienie, które są wynikiem odwodnienia. Z utratą wody wiąże się także utrata niektórych minerałów, w efekcie czego czujemy się osłabieni, mamy silne bóle i zawroty głowy. Dodatkowo część osób po nadmiernym spożyciu alkoholu skarży się na mdłości i bóle żołądka. Nic dziwnego, gdyż alkohol podrażnia śluzówkę żołądka. 

Osoby na kacu zwykle nie mają ochoty na jedzenie, są senne i źle reagują na światło oraz hałas. Jak długo może to trwać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak kac przeważnie utrzymuje się przez kilka do kilkudziesięciu godzin.

Kac - czy można zapobiegać? KtoMaLek.pl

Kac – czy można zapobiegać?

Najlepszym sposobem, by uniknąć kaca następnego dnia, jest przeciwdziałać mu zawczasu. Najrozsądniej jest kontrolować ilości spożywanego alkoholu, jednak o to czasem trudno. Jeżeli wiemy, że czeka nas mocno zakrapiana zabawa, lepiej się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pamiętajmy, by podczas picia alkoholu dodatkowo się nawadniać. Odpowiednia będzie woda wysoko- i średniozmineralizowana, która uzupełni niedobory elektrolitów i zapobiegnie odwodnieniu. Nim sięgniemy po kieliszek warto zjeść solidny posiłek z dawką zdrowych tłuszczów i białka, co spowolni wchłanianie alkoholu. Powstrzymajmy się przed jedzeniem tłustych i słonych przekąsek, które mogą podrażniać żołądek i dodatkowo obciążać wątrobę. Lepiej sięgnąć po produkty bogate w witaminę C (kiszonki, soki z cytrusów, świeża papryka), która przyspiesza metabolizm alkoholu. Dobrą praktyką, która uchroni nas przed negatywnymi skutkami picia alkoholu jest niełączenie różnych trunków oraz zachowanie pewnych odstępów czasowych między kolejnymi kieliszkami.

Jeżeli wypijemy dużo alkoholu, prawdopodobnie i tak odczujemy tego nieprzyjemne skutki. Jednak stosując się do powyższych zasad z pewnością przejdziemy ten okres łagodniej.

Apteczne metody na kaca

Zła wiadomość jest taka, że nie istnieje "lek na kaca". Dostępne w aptekach preparaty mogą tylko złagodzić nieprzyjemne symptomy. Zadaniem tych środków jest dostarczenie odpowiedniej dawki elektrolitów, w tym sodu, potasu i chlorków, które utraciliśmy w wyniku spożywania alkoholu. Wzbogacone są także glukozą, stanowiącą łatwo przyswajalne źródło energii, które szybko postawi nas na nogi. Wybierać możemy spośród proszków do sporządzania płynu (2KC Restart), tabletek (After, 2KC) i tabletek musujących (Riposton). 

Jeżeli doskwiera nam silny ból głowy, możemy sięgnąć po preparaty na bazie kwasu acetylosalicylowego (Alka-Seltzer, Aspirin, Polopiryna) lub ibuprofenu (Ibuprom, Ibum, Nurofen, MIG). Pamiętajmy jednak, że farmaceutyki mogą podrażniać żołądek, więc stosowanie ich powinny być ostatecznością. Paracetamolu lepiej unikać, ponieważ może negatywnie wpływać na i tak już przeciążoną wątrobę.

Domowe sposoby

W walce z syndromem dnia poprzedniego równie skuteczne są domowe sposoby

  • Płyny i elektrolity uzupełnimy pijąc wodę mineralną, wzbogaconą o sok z cytryny i miód, które przyspieszą metabolizm alkoholu. Jeżeli męczą nas mdłości, możemy dodać także łyżeczkę świeżego imbiru.
  • Fani zielonych koktajli mogą zmiksować wodę z liśćmi szpinaku i pietruszki, sokiem z cytryny lub pomarańczowym oraz niewielka ilością soli.
  • Porządne śniadanie zawierające spore dawki białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów powinno postawić nas na nogi. Warto zwłaszcza sięgnąć po jajka, które są bogatym źródłem cysteiny - aminokwasu, który przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji z wątroby.
  • Na ból brzucha po alkoholu dobry będzie napar z siemienia lnianego, które działa osłaniająco na śluzówkę żołądka.
  • Choć to kusząca wizja, w tym dniu lepiej unikać produktów z kofeiną, przede wszystkim kawy. Mają one działanie moczopędne, a odwodnienie organizmu to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy na kacu.
  • Leżenie w łóżku to przeważnie jedyna aktywność, na którą starcza nam sił, jednak dobrze jest zrobić sobie chłodny prysznic. W tym czasie możemy przewietrzyć sypialnię i wpuścić do mieszania nieco świeżego powietrza.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów