Projekt nowej listy leków refundowanych od 1 stycznia 2019 r.

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-12-13 12:36
Lista leków refundowanych styczeń 2019 r.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia właśnie opublikowano projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Lista wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Jakie zmiany czekają pacjentów w nadchodzącym roku?

Jakie zmiany na liście refundacyjnej?

Zgodnie z wymogiem ustawowym Ministerstwo Zdrowia zobowiązane jest co dwa miesiące aktualizować listę leków refundowanych. Obecnie obowiązuje jeszcze lista listopadowa, zaś opublikowany właśnie projekt wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku. Na razie projekt obejmuje jedynie zmiany na liście leków aptecznych, z pominięciem m.in. programów lekowych.

Trudno się spodziewać, jaki ostateczny kształt przybierze wykaz. Ministerstwo zapowiada jednak, że wprowadzane zmiany nie będą duże, a pacjenci nie powinni spodziewać się wielu nowości na liście. Spowodowane jest to kończącymi się umowami refundacyjnymi. Resort zdrowia walczy o to, by je przedłużyć, aby pacjenci mieli dostęp do tych leków, co dotychczas. Jedną z długo oczekiwanych nowości może być lek dla pacjentów z SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Roczna terapia tym lekiem to koszt około miliona złotych.

Z projektu wynika, że dopłaty ze strony pacjentów zostaną obniżone w przypadku 2569 leków, zaś wzrosną dla 1004 preparatów. Największe spadki dotyczą takich leków, jak Nivestim (o 54,75 zł) i Sandimmun Neoral (o 53,60 zł). Najwięcej pacjenci dopłaca do leków Accofil (wzrost o 31,47 zł) i Grastofil (wzrost o 29,63 zł). Lista z pewnością jeszcze ulegnie zmianom. Ewentualne uwagi można zgłaszać do 17 grudnia 2018 r.

Co z lekami 75+?

Niestety część leków z dotychczasowej listy zniknęła, w tym także darmowe leki dla seniorów. Z opublikowanego wykazu wynika, że może zniknąć nawet kilkadziesiąt preparatów. Dobra wiadomość jest taka, że z listy nie usunięto żadnej substancji czynnej, więc dla usunięcych leków dostępne będą zamienniki. Na więcej danych musimy jednak poczekać do końca grudnia.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-w-zakresie-a-1

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów