Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zmiany skórne u małego dziecka – czy to alergia?

Materiał zewnętrzny

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-12 11:28
Niemowlę z wysypką na skórze.

Zmiany skórne mogą występować u niemowląt na skutek wielu różnych czynników. Może to być reakcja alergiczna, ale nie musi. Warto codziennie oglądać skórę dziecka w poszukiwaniu ewentualnych wykwitów, które mogą być oznaką choroby – lub być po prostu nieprzyjemne dla malucha.

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna, cienka i wrażliwa. Dopiero z wiekiem u dziecka umacnia się bariera ochronna. Dlatego u noworodków i niemowląt różne zmiany skórne nie należą do rzadkości. Wiele z nich zanika samoczynnie. Na inne warto zwrócić natomiast baczną uwagę, ponieważ mogą być pierwszymi oznakami alergii lub innego schorzenia.

Zmiany na skórze dziecka – skąd się biorą?

Wiemy, że produkty przeznaczone dla małych dzieci są szczególnie delikatne – skład szamponów, płynów do kąpieli, kremów czy środków do prania ubranek dla niemowląt jest krótki, a wszystkie składniki badane są dermatologicznie. Nie bez powodu – skóra małego dziecka może reagować wykwitami na wiele czynników. Należą do nich właśnie używane do prania detergenty, kosmetyki pielęgnacyjne, same ubranka, promieniowanie UV. Zmiany skórne mogą pojawiać się również na skutek zbyt wysokiej wilgotności powietrza, niskiej lub wysokiej temperatury… Powodów jest wiele.

Większość zmian skórnych u dzieci to na szczęście zmiany niegroźne i niewymagające szczególnego leczenia. Na różnego typu plamki, grudki i inne łagodne dermatozy wystarczy zastosować miejscowo maści lub kremy zalecone przez lekarza.

Do niegroźnych zmian skórnych u dziecka, które wymagają głównie łagodzenia miejscowego oraz obserwacji, należą:

  • prosaki – to malutkie, białe lub żółtawe grudki, zwykle występujące na czole, nosie, policzkach czy pod oczami; powstają na skutek zaczopowania ujścia gruczołów łojowych; aby się ich pozbyć, wystarczy przemywać twarz dziecka tak jak zwykle, grudki znikną same w ciągu miesiąca – nie wyciskaj ich;
  • potówki – małe czerwone krostki pojawiające się wówczas, gdy dziecku jest za gorąco – jest np. zbyt grubo ubrane lub przebywa w zbyt gorącym pomieszczeniu; aby się ich pozbyć, dodawaj do kąpieli przez kilka dni parę kryształków nadmanganianu potasu (do lekko różowego zabarwienia), a z lekarzem skonsultuj się, jeśli takie kąpiele nie przyniosą rezultatów;
  • plamy łososiowe – to czerwone plamy na czole, brzegach górnych powiek, na górnej wardze i w okolicach karku, które powstają na skutek miejscowego rozszerzania się naczyń krwionośnych;
  • trądzik niemowlęcy – przybiera formę zaskórników i ropnych krostek, a pojawia się głównie na twarzy i klatce piersiowej; czasem przyczyną są hormony, czasem – niewłaściwa pielęgnacja skóry malucha; krostki nie są groźne i można ich się pozbyć częstym przemywaniem skóry dziecka; wizyta u dermatologa jest wskazana, jeśli trądzik uporczywie się utrzymuje;
  • rumień noworodkowy – pojawia się u noworodków, ponieważ drobny organizm dziecka nie potrafi jeszcze przystosować swojej temperatury ciała do temperatury otoczenia; rumień ustąpi sam po 7–10 dniach.

Alergia u niemowlaka – objawy

Alergia u malucha może się rozwinąć zarówno na skutek kontaktu z alergenem (po odparzeniu pieluszkowym, kontakcie z ubrankiem, detergentem), jak i jako np. alergia pokarmowa. Objawy alergii u niemowlaka to najczęściej pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, a także AZS – atopowe zapalenie skóry. W przeciwieństwie do niegroźnych krostek i rumieńców, zmiany alergiczne są dokuczliwe dla malca (wywołują świąd) i nie ustąpią samoistnie.

Atopowe zapalenie skóry można rozpoznać po czerwonej wysypce na buzi i reszcie ciała, suchej skórze. Dziecko jest niespokojne, bo dokucza mu swędzenie. W przypadku podejrzenia AZS udaj się do lekarza, który zaleci dalsze postępowanie, zarówno pielęgnacyjne, jak i dietetyczne. Do pielęgnacji dzieci z AZS najlepiej nadają się emolienty, które natłuszczą skórę, uzupełnią braki w gospodarce wodnej naskórka i złagodzą swędzenie.

Emolienty sprawdzą się też przy alergiach kontaktowych i wszystkich innych rodzajach alergii przebiegających z wysypką i wysuszeniem skóry. Nawilżanie skóry to podstawa pielęgnacji. W przypadku alergii pokarmowych dodatkowo trzeba będzie wykluczyć z diety mamy karmiącej najczęściej uczulające pokarmy. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym – po konsultacji, lekarz zaleci mieszankę dla małych alergików.

Inne rodzaje zmian skórnych

Niektóre zmiany skórne wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, zwłaszcza jeśli zmiany te szybko zajmują kolejne partie skóry, towarzyszą im objawy ogólne (gorączka, dreszcze, silny świąd, ból), mają formę pęcherzy, wybroczyn czy wyglądają nietypowo. Mogą to być objawy chorób zakaźnych.

Więcej podobnych poradników przeczytasz na Enfamil.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów