Zioła na włosy – przeciwko wypadaniu i stymulujące porost włosów

Artykuł sponsorowany

Zioła na włosy cieszą się dużą popularnością. Wiele osób marzy o tym, aby ich włosy stały się gęstsze, grubsze – a czasami też dłuższe. Piękne włosy stanowią niewątpliwie atut urody i symbol zdrowia. Gdy są w słabej kondycji, mogą negatywnie wpływać na samoocenę i pewność siebie. Jakie zioła na włosy warto zatem pić, aby poprawić ich wygląd i uporać się z nadmiernym wypadaniem oraz łojotokiem?

Kobieta unosi w ręce swoje piękne, zdrowe włosy.

Zioła na wypadanie włosów oraz na zmniejszenie przetłuszczania – poznaj najlepsze!

Dobrze dobrane zioła na włosy  mogą zaradzić wypadaniu włosów i spowodować porost baby hair. Wiele roślin posiada także właściwości regulujące wydzielanie sebum, co jest godne uwagi, jeśli zależy nam na tym, aby nasze włosy dłużej zachowywały świeżość. Pewne gatunki są wykorzystywane od stuleci, a ich pozytywne działanie zostało potwierdzone współcześnie badaniami. Poniżej wymieniliśmy zioła na włosy, które są uznawane za najskuteczniejsze w walce z wypadaniem oraz nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.

  • Liść pokrzywy – tego surowca zielarskiego nie trzeba nikomu przedstawiać, pokrzywa jest prawdopodobnie najczęściej polecanym środkiem na wypadanie włosów. Stanowi świetne źródło witamin i minerałów – w tym krzemu i żelaza, pierwiastków kluczowych dla zdrowych i silnych włosów. Ponadto wspiera oczyszczanie nerek z substancji toksycznych, które mogłyby źle wpływać na włosy. Pokrzywa jest również naturalnym blokerem DHT, hormonu androgenowego powodującego osłabienie mieszków włosowych oraz wzmożone wydzielanie sebum. Tym samym roślina ta pomaga kompleksowo walczyć z wypadaniem włosów, przyśpiesza ich porost oraz redukuje ich przetłuszczanie.
  • Ziele skrzypu – podobnie jak pokrzywa, dostarcza krzemu, który jest potrzebny do budowy keratyny, podstawowego składnika włosów. Stymuluje krążenie krwi, dotleniając mieszki włosowe i chroniąc włosy przed wypadaniem. Eliminuje łojotok.
  • Rdest ptasi – kolejny przykład rośliny obfitującej w krzem. Pobudza regenerację włosów i sprawia, że rosną one szybciej oraz stają się mocniejsze.
  • Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej – ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu niweluje uszkodzenia włosów przez wolne rodniki. Zmniejsza wydzielanie sebum, będąc skutecznym rozwiązaniem na łojotok skóry głowy. Naturalnie reguluje gospodarkę hormonalną, wspomagając leczenie łysienia androgenowego.
  • Nasiono kozieradki – przeciwdziała wypadaniu włosów i pobudza je do wzrostu. W składzie tego surowca znajdują się m.in. żelazo, witaminy z grupy B, cholina i lecytyna. Kozieradka pozytywnie wpływa na stan skalpu, nawilża go, dotlenia i zmniejsza łojotok.
  • Ziele wąkroty azjatyckiej – usprawnia mikrokrążenie, dzięki czemu do włosów dociera więcej składników odżywczych. Pobudza syntezę kolagenu, korzystnie działając na mieszki włosowe. Zawiera apigeninę, która stymuluje wzrost włosów.
  • Owoc palmy sabałowej – wspomaga walkę z wypadaniem włosów, również na tle androgenowym – obniża poziom DHT. Pobudza włosy do wzrostu i wydłuża czas trwania fazy aktywnego wzrostu włosa. Łagodzi łojotok.

Wszystkie powyżej wymienione gatunki to świetne zioła na włosy do picia. Mogą być zaparzane pojedynczo, dla najmocniejszych efektów polecamy wybierać jednak starannie skomponowane mieszanki ziół. Ich składniki działają synergistycznie i kompleksowo, dlatego mieszanki mają większą skuteczność.

Jakie zioła na włosy w mieszankach kupić? Ranking najlepszych produktów

Przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych mieszanek zawierających zioła na włosy. Pod uwagę wzięliśmy zarówno skład, jak i działanie poszczególnych składników mieszanki. Następnie uszeregowaliśmy preparaty pod kątem ich dobroczynnego wpływu na kondycję włosów. Zobacz, które mieszanki warto stosować, aby wzmocnić włosy, pobudzić ich porost lub zapobiec ich utracie. Znajdziesz tu też dobre zioła na przetłuszczające się włosy.

Ranking mieszanek ziół na włosy

MIEJSCE I NAZWA SKŁAD MIESZANKI DZIAŁANIE

1. Lorem Vit – Mocne Włosy

Opakowanie suplementu diety Lorem Vit – Mocne Włosy.

liść pokrzywy zwyczajnej,
ziele wierzbownicy drobnokwiatowej,
nasiono kozieradki,
owoc palmy sabałowej

Kup Lorem Vit Mocne włosy – sprawdź na ceneo.pl

Mieszanka obejmuje przede wszystkim zioła na porost włosów, które wzmacniają i stymulują cebulki tak, aby włosy rosły zdrowe i mocne. Pomaga również zatrzymać nadmierne wypadanie włosów, biorąc pod uwagę różne przyczyny tej dolegliwości. Korzystnie wpływa na ukrwienie skalpu i przywraca mu równowagę, eliminując łojotok. Pozwala zapuścić mocne, długie włosy oraz zwiększa ilość baby hair.

2. Zielarnia Warmińska, Herbatka „Piękne włosy i paznokcie”

Opakowanie suplementu diety Zielarnia Warmińska, Herbatka „Piękne włosy i paznokcie”.

korzeń łopianu,
korzeń żywokostu,
liść czarnej porzeczki,
liść pokrzywy,
łuska dzikiej róży,
owoc aronii,
ziele nawłoci,
​ziele ostrożnia warzywnego,
ziele poziewnika,
ziele przytulii,
ziele przywrotnika,
ziele rdestu ptasiego,
ziele skrzypu,
kwiat koniczyny,
kwiat lawendy

Skoncentrowana moc ziół dla pięknego wyglądu włosów i paznokci. Dostarcza sporych ilości krzemu, który wpływa na utrzymanie prawidłowej kondycji włosów. Pokrzywa i łopian działają moczopędnie, wspomagając oczyszczanie organizmu. Nawłoć chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.

3. Mieszanka ziołowa wg O. Klimuszko – Wypadanie Włosów

Opakowanie suplementu diety Mieszanka ziołowa wg O. Klimuszko – Wypadanie Włosów.

liść brzozy,
liść pokrzywy,
ziele krwawnika,
ziele przywrotnika,
ziele skrzypu polnego,
ziele tymianku,
kłącze pięciornika,
korzeń łopianu,
kłącze tataraku,
kłącze perzu,
ziele fiołka trójbarwnego

Mieszanka zgodna z recepturą zakonnika. Hamuje wypadanie włosów. Może być również stosowana wspomagająco przy leczeniu łysienia, zwłaszcza łysienia plackowatego. Perz stymuluje usuwanie zbędnych metabolitów z organizmu. Brzoza działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

4. Everest Ayurveda, Herbatka ajurwedyjska Bhringaraj na wzrost włosów

Opakowanie suplementu diety Everest Ayurveda, Herbatka ajurwedyjska Bhringaraj na wzrost włosów.

korzeń kurkumy,
liść wąkroty azjatyckiej,
owoc bibhitaki,
owoc amli,
​korzeń lukrecji

To ziołowa mieszanka ajurwedyjska, o działaniu poprawiającym kondycję włosów i skóry głowy. Wzmacnia włosy od samych cebulek i zapobiega ich wypadaniu. Normalizuje stan skalpu, dzięki czemu włosy przestają się nadmiernie przetłuszczać.

Poradnik zakupowy

Jakie zioła na włosy kupić, aby być zadowolonym z ich działania? Poniższe wskazówki ułatwią dokonanie właściwego wyboru.

  • Zacznij od zdiagnozowania problemu. Twoim celem jest zahamowanie wypadania włosów, przyśpieszenie ich po prostu czy zmniejszenie przetłuszczania? A może chcesz osiągnąć wszystkie te rezultaty? Sięgnij po mieszanki, które zapewnią Ci szerokie działanie, wtedy uzyskasz najlepsze efekty.
  • Dowiedz się jak najwięcej o właściwościach i działaniu ziół. To pomoże Ci dobrać preparat indywidualnie do potrzeb. Jeżeli jesteś w trakcie leczenia, zapytaj lekarza, czy możesz stosować daną mieszankę. Pamiętaj, że zioła i leki mogą wchodzić w interakcje. Ponadto niektóre zioła nie powinny być przyjmowane zbyt długo. Tak jest na przykład w przypadku skrzypu: powinno się robić co pewien czas przerwy w jego piciu, aby nie doszło do niedoborów witaminy B1.
  • Kupuj mieszanki całkowicie naturalne. Czyli takie, które zawierają wyłącznie suszone części roślin, a więc to, na czym najbardziej nam zależy: źródła substancji bioaktywnych. Idealnie, gdyby zioła nie były zmielone, tylko cięte i niezapakowane w torebki, wtedy gołym okiem można ocenić ich jakość.

Co ciekawe, niektóre napary z ziół możesz stosować nie tylko od wewnątrz, ale również na skórę głowy, przygotowując z nich płukanki. Pokrzywa, wierzbownica i skrzyp to świetne zioła na przetłuszczające się włosy, natomiast kozieradka słynie ze swojego działania pobudzającego porost.

Podsumowanie

Regularnie pite zioła na włosy są dobrym sposobem na wzmocnienie włosów i przyśpieszenie ich po prostu. Mogą być też naturalnym wsparciem leczenia wypadania włosów. Warto wybierać zioła sprzedawane w mieszankach, które są kompleksową odpowiedzią na różne problemy z włosami. Jako źródło cennych substancji bioaktywnych, wpływają korzystnie na cały organizm i dbają o jego wewnętrzną równowagę. Chociaż na ich działanie trzeba poczekać, to cierpliwość na pewno się opłaci!

Bibliografia

  1. Błecha K: Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Post Fitoter 2021; 22(1): 70-73
  2. Ożarowski A, Jaroniewski W: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Inst. Wyd. Zw Zaw 1987; 349-52
  3. Lamer-Zarawska E, Kowal-Gierczak B, Niedworok J (red.): Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lek PZWL, Warszawa 2007; 128-31
  4. Gupta PK, Chauhan NS, Pathak A: Effect of Trigonella foenum-graecum (seeds) and Butea monosperma Lam. (flowers) on chemotherapy-induced alopecia. Spatula DD. 2013; 3(3): 121-125
  5. Kulwikowska A, Lewandowska S, Imko-Walczuk B: Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem. Przegl Dermatol 2011, 98, 128–133

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Uroda

Więcej artykułów