Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wyprysk kontaktowy – co to jest?

Materiał zewnętrzny

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-15 12:23
Wyprysk kontaktowy – co to jest?

Przyczyny prowadzące do wystąpienia wyprysku kontaktowego są różne. Powstaje on najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym zawartym w składnikach odzieży, kosmetykach czy środkach piorących. Wyprysk ten cechuje się powstawaniem grudek i pęcherzyków na swędzącej i zaczerwienionej skórze. Co warto stosować, aby jak najlepiej zadbać o swoją skórę?

Wyprysk kontaktowy – co warto wiedzieć?

Czasami trudno określić i wskazać, co mogło wywołać uczulenie, ponieważ wyprysk kontaktowy zalicza się do grona późnych reakcji alergicznych. Najprościej mówiąc – zmiany na skórze pojawiają się zwykle kilkanaście godzin po styczności z alergenem. Szukanie przyczyny jest takie samo, jak w przypadku każdej innej alergii. Zaczynamy się zastanawiać, co spowodowało u nas reakcję i chcemy jak najszybciej wyeliminować źródło problemów.

Wiele osób tak naprawdę nie wie, co to jest za schorzenie i jak skutecznie je leczyć. Wyprysk kontaktowy jest chorobą alergiczną skóry charakteryzującą się zmianami skórnymi powstającymi w miejscu zadziałania na skórę związków o właściwościach drażniących lub w wyniku kontaktu z alergenem.

Podstawą rozpoznania wyprysku kontaktowego jest przede wszystkim wykrycie alergenu. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej wykonać testy płatkowe, które wskażą przyczynę naszych dolegliwości. Dopiero po wykonaniu badania będziemy mieli pewność, czego unikać i na co zwracać szczególną uwagę. Jest to niezwykle istotne, jeśli chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu i uczucia dyskomfortu. Wyprysk przede wszystkim powoduje u nas uczucie świądu, przez co osoba, która go posiada, nie może swobodnie funkcjonować.

Jak leczyć wyprysk kontaktowy?

Wyprysk kontaktowy zwany jest inaczej kontaktowym zapaleniem skóry, który powstaje w wyniku jej styczności z różnymi czynnikami zewnętrznymi. W jego leczeniu najważniejszy jest odpowiedni dobór stosowanego miejscowo preparatu i regularne leczenie powstałych ognisk.
Leczenie miejscowe rozpoczynamy w momencie pojawienia się zmian na skórze. Nakładamy na skórę specjalnie dopasowane kremy lub maści, które posiadają specjalne właściwości, aby jak najszybciej pozbyć się ogniska choroby. Podobnie postępuje się w przypadku innych schorzeń, z którymi boryka się coraz większe grono osób.

Wyprysk potnicowy jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry i obserwuje się go głównie u osób z atopią oraz tych uczulonych na leki. Oprócz tego wyprysk potnicowy może być także wywołany zakażeniem grzybiczym. Jednak w tym wypadku domowe sposoby leczenia czy zwykłe maści nie wystarczą. Należy wdrożyć leczenie przeciwgrzybicze i dokładnie obserwować postępy leczenia. Taki wyprysk potnicowy najczęściej pojawia się na dłoniach i stopach w postaci grudek lub pęcherzyków.

Bardzo ważna kwestia, o której należy pamiętać, to, aby nie drapać powstałych pęcherzy, ponieważ powoduje to ich uszkodzenie. W konsekwencji popękana skóra będzie bolesna, a jej leczenie może potrwać nawet kilka miesięcy. Dodatkowo dotykając i ingerując w miejsce, w którym pojawi się wyprysk, doprowadzamy do przenoszenia go w kolejne miejsce i przez to proces leczenia również znacząco się przedłuża.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów