Odtrucie alkoholowe w Krakowie – kompleksowa terapia alkoholowa

Materiał zewnętrzny

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-30 14:03
Galmedic

Nałóg ma to do siebie, że stosunkowo łatwo jest w niego wpaść, a trudno się z niego wydostać. Substancja odurzająca aktywuje w ciele szereg reakcji, które kojarzą się alkoholikowi z przyjemnymi doznaniami. Alkohol jest dla niego odskocznią, sposobem na relaks, metodą walki z przemęczeniem, przygnębieniem i niemocą. Czy wobec tego jest w ogóle możliwe pożegnanie się z nałogiem? Z zachowaniem odpowiednich zasad – oczywiście, że tak. Szukasz skutecznego, ale przede wszystkim bezpiecznego sposobu na odtrucie alkoholowe? – Kraków ma dla Ciebie doskonałą ofertę.

Alkoholizm – choroba XXI wieku

W mniejszych miastach ciągle nie mamy wystarczającej ilości placówek przystosowanych do leczenia uzależnień. To ogromna trudność, ze względu na to, że uzależnionych ciągle przybywa. Odtrucie alkoholowe w Krakowie to interesujące zagadnienie nie tylko dla osób z tego miasta, ale i całej Małopolski. Statystycznie rzecz ujmując, mimo że wielu alkoholików podejmuje leczenie, każdego roku przybywa osób chorych. Do osiągnięcia sukcesu w terapii niezbędne jest zrozumienie, na czym polega istota alkoholizmu.

Nie bez powodu alkoholizm nazywa się plagą nowoczesnej cywilizacji. Ta łatwo dostępna substancja odurzająca, jaką jest alkohol, dociera do wszystkich komórek naszego organizmu za pośrednictwem krwiobiegu. Sieje w nich spustoszenie oraz inicjuje konkretne reakcje. Dla osoby, która nałogowo ją spożywa, jest ona jak lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prostsza, niż się wydaje.
Wszystko za sprawą hormonów, które wydzielają się w organizmie alkoholika pod wpływem alkoholu. Kojarząc jego spożycie z przyjemnością i ulgą, każdorazowo po spożyciu nasz organizm aktywuje układ nagrody, który znajduje się w mózgu. W wyniku tego do naszego krwiobiegu wydziela się dopamina i endorfiny. Z czasem nagroda zaczyna się stawać przymusem. Wtedy nałogowiec potrzebuje pomocy. Nie może bowiem samodzielnie „przestroić” swojego organizmu w ten sposób, by w kontakcie z alkoholem, zamiast układu nagrody, aktywował układ kary. Aby taka sytuacja zaistniała, konieczne jest przerwanie ciągu alkoholowego i odtrucie alkoholowe.

Odtrucie alkoholowe w Krakowie

By rozpocząć proces odtrucia alkoholowego, w pierwszej kolejności u alkoholika przerywa się ciąg alkoholowy, w jakim się znajduje. Często trwa on nie kilka dni, a tygodni, a nawet miesięcy. W takim przypadku nagłe ograniczenie substancji odurzającej mogłoby być nie tylko szkodliwe dla organizmu alkoholika, ale i szybko zniechęcić go do dalszej terapii. Chęć do rozpoczęcia leczenia osoba uzależniona zwykle musi wyrazić dobrowolnie. W Polsce przymusowe leczenie uzależnień możliwe jest bowiem tylko w kilku przypadkach.

Odtrucie alkoholowe powinno być przeprowadzane zgodnie ze standardami, a przede wszystkim bezpiecznie dla pacjenta. Przed rozpoczęciem procesu odtruwania konieczne jest zatem wykonanie dokładnego badania lekarskiego. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego wstępnie określa ryzyko wystąpienia powikłań lub objawów niepożądanych. Choć z odtrucia może skorzystać praktycznie każdy alkoholik, niektórzy z nich w większym stopniu narażeni są na nieprawidłowości w jego przebiegu. Są to zwłaszcza osoby chore przewlekle. Alkohol wyrządza w ich ciele szkody, których nie sposób odwrócić. Choroba przewlekła nie ułatwia wyjścia z nałogu. Podczas odtrucia pacjent korzysta z farmakologii. Wykorzystuje się do tego celu leki i substancje regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Dodatkowo stosuje się leki osłaniające i regenerujące wątrobę, a w razie konieczności leki uspokajające, poprawiające koncentrację, czy regenerujące witaminy. Możliwe jest ponadto skorzystanie z wlewów witaminowych, które w szybki sposób uzupełniają niedobory witamin i minerałów.

Odtrucie alkoholowe wiąże się nierozerwalnie z ryzykiem wystąpienia objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Ponieważ mogą być one niebezpieczne dla zdrowia i życia, pacjent podczas odtrucia powinien znajdować się pod troskliwym i czujnym okiem specjalistów. Taką gwarancję otrzymuje w Centrum Medycznym Galmedic w Krakowie. Personel medyczny zatrudniony w placówce ma wszelką niezbędną wiedzę i doświadczenie, które wykorzystuje, by jak najlepiej towarzyszyć pacjentom podczas przerwania ciągu alkoholowego.

Odtrucie alkoholowe

Przerwanie ciągu alkoholowego i detoks

W przerwaniu ciągu alkoholowego pomocny może okazać się Esperal. To substancja czynna tabletki, która wszywana jest pod skórę alkoholika. Tak zwana wszywka alkoholowa to coraz popularniejsza metoda walki z chorobą alkoholową. Decydując się na wykonanie zabiegu, musimy mieć świadomość, że łącząc leczenie ze spożywaniem alkoholu, ryzykujemy własne zdrowie, a nawet życie. Esperal jest bowiem substancją, która patologicznie wpływa na proces trawienia alkoholu w wątrobie. Blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. W związku z tym w organizmie kumuluje się szkodliwa substancja – aldehyd octowy, który nie może zostać strawiony do postaci obojętnej dla organizmu – kwasu octowego.

Przerwanie ciągu alkoholowego z wykorzystaniem wszywki alkoholowej jest dobrym sposobem dla tych nałogowców, którzy mają trudności ze wzbudzeniem motywacji wewnętrznej do poddania się terapii. Esperal szkodzi organizmowi, w którego krwiobiegu jest alkohol, zatem osoba uzależniona będzie go unikać. Ta zmiana nie następuje jednak z dnia na dzień. Często zdarza się bowiem, że mimo wszycia tabletki, alkoholik decyduje się na spożycie symbolicznego nawet kieliszka. Wówczas wszywka alkoholowa rozpoczyna swoje działanie. Osoba uzależniona odczuwa wzmożone objawy zatrucia alkoholowego, które mogą skończyć się nawet atakiem padaczki, zaburzeniami pracy serca oraz zgonem. Nic więc dziwnego, że Esperal działa jak „straszak”, zapobiegając sięgnięciu po alkohol.

Detoks alkoholowy w Krakowie przeprowadzany jest w Centrum Medycznym Galmedic. W placówce dostępna jest zarówno możliwość wszycia Esperalu, jak i przerwanie ciągu alkoholowego podczas terapii indywidualnej i grupowej. Osoby uzależnione mogą skorzystać z kompleksowej opieki terapeutów, która gwarantuje bezpieczeństwo i najwyższy stopień skuteczności. Odtrucie alkoholowe w Krakowie to nie tylko powstrzymanie się od picia. Nieodłącznym elementem długotrwałego procesu leczenia alkoholizmu jest bowiem psychoterapia.

Psychoterapia

Terapia uzależnienia alkoholowego jest procesem długotrwałym, składającym się z kilku elementów. Aby mogła być skuteczna, konieczne jest ich jednoczesne zastosowanie. Pominięcie któregoś z nich może skutkować niedostateczną siłą oddziaływania nie tylko na ciało, ale i na umysł chorego.

Oprócz uporania się z dolegliwościami fizycznymi osoba uzależniona musi zmienić całkowicie swoje nastawienie i przyzwyczajenia psychiczne. Zmiana sposobu myślenia możliwa jest tylko i wyłącznie pod wpływem terapeuty. Psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, terapeuta leczenia uzależnień – ich rola jest w tym procesie nieoceniona. Podczas leczenia alkoholizmu, nałogowiec uczestniczy w terapii grupowej lub indywidualnej. Bez względu na to, który rodzaj terapii zastosują specjaliści, może on liczyć na wsparcie specjalisty i grupy innych uzależnionych. Nawet podczas terapii indywidualnej ma on szansę spotkania a innymi osobami, które mają ten sam problem. Rozmowy przeprowadzane pomiędzy nimi mają ogromną wartość terapeutyczną.

Psychoterapia alkoholizmu powinna być stosowana równolegle z innymi elementami leczenia uzależnienia. Już od samego początku swej drogi do trzeźwości alkoholik powinien zostać objęty pomocą i wsparciem psychoterapeutycznym. Intensywne zajęcia gwarantują powstanie zmian w umyśle chorego człowieka. Jednak, aby zyskały one charakter stały, konieczna jest terapia uzupełniająca i podtrzymująca, nawet już po zakończeniu innych form leczenia uzależnienia.

Masz problem? Sprawdź odtrucie alkoholowe w Krakowie – Centrum Medyczne Galmedic.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów