Napady kolki u noworodka: co je powoduje? Czy można ich uniknąć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-09-09 16:13
Mama próbuje uspokoić niemowlę, któremu dokucza bolesna kolka.

Kolka u noworodka spędza rodzicom i ich pociechom sen z powiek. Nic dziwnego, jest to bowiem dolegliwość uciążliwa, budząca ogromne emocje u rodziców chcących dla maluszka jak najlepiej. Spróbujmy oswoić strach i sprawdźmy, co możemy zrobić, by wesprzeć malca w tym trudnym doświadczeniu.

Dlaczego noworodek ma kolki?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, jednak naukowcy mają pewne tropy. Prawdopodobnie kolki u noworodka powoduje to, że jego układ pokarmowy dopiero uczy się trawić. Pokarm zalega, pojawiają się skurcze jelit.

Przyczyną dyskomfortu może być również alergia pokarmowa lub nietolerancja laktozy. Co ciekawe, nie można wykluczyć także czynnika psychofizycznego. Jeśli kontakt emocjonalny na linii rodzic-dziecko jest nieprawidłowy, również mogą pojawić się kolki. 

Pamiętaj, że jeśli coś Cię niepokoi w zdrowiu maluszka, lekarz jest po to, aby rozwiać wszelakie wątpliwości. 

Jak zapobiec niemowlęcej kolce?

Jeśli twoje dziecko męczą kolki, pierwsze kroki warto skierować do specjalisty, aby wykluczyć wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe i inne choroby. Być może trzeba będzie wprowadzić korekty w technice karmienia piersią lub, w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, skorzystać ze specjalnie przygotowywanych hipoalergicznych mieszanek. Często taka nieduża zmiana staje się bezpieczną i bezbolesną alternatywą dla maluszka. Zdarza się, że w czasie karmienia dziecko połyka duże ilości powietrza i to właśnie powoduje dyskomfort. Dlatego przede wszystkim warto wykluczyć problemy wynikające z techniki karmienia.

Czasem dolegliwości po prostu mijają z czasem, ponieważ przyczyną była niedojrzała flora bakteryjna jelit. Aby mieć pewność, należy skorzystać z porady lekarza pediatry. Dobrym kierunkiem może być także położna lub doradca laktacyjny.

Jak rozpoznać kolkę u maluszka?

Być może wydaje ci się, że twoje dziecko ma kolki, ale brak ci pewności. W końcu płacz jest na początku jedynym sposobem komunikacji niemowlęcia. Co powinno wzbudzić twoją uwagę? Na pewno są to:

  • ciągły płacz,
  • grymas na buzi, zaczerwienienie,
  • podkurczone nóżki,
  • twardy, wzdęty brzuszek,
  • rozdrażnienie i wyraźny niepokój.

Objawy te najczęściej nasilają się po południu lub wieczorem. Warto kierować się zasadą trzech trójek: czas płaczu to co najmniej trzy godziny, pojawia się co najmniej trzy razy w tygodniu i trwa przez trzy tygodnie. 

Co ważne, objawy kolki pojawiają się między 3. tygodniem a 5. miesiąca życia (czyli nie tylko w okresie noworodkowym), przy czym dziecko przybiera na wadze i rozwija się prawidłowo.

Dobra wiadomość: to stan przejściowy

Kolki niemowlęce, mimo że bardzo spektakularne i często wywołujące ogromne emocje, mijają. I to wiadomość, której rodzice maluszka zmagającego się z tym przykrym doświadczeniem powinni być świadomi. Ataki kolki mogą być nieprzyjemne nie tylko dlatego, że maleństwo bardzo głośno płacze, towarzyszy im także wzmożone oddawanie gazów i nierzadko efektem jest zabrudzona pieluszka. 

Pamiętaj – jest to jedynie zaburzenie rozwojowe, które minie. Być może kolejna nieprzespana noc sprawia, że wiara w to jest coraz mniejsza, ale układ trawienny dziecka powoli uczy się reagować na bodźce, co wpłynie pozytywnie na jego sprawne funkcjonowanie w przyszłości.

Jak ulżyć maluszkowi?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, niemniej jest kilka sposobów, którymi możemy choć trochę zmniejszyć dolegliwości dziecka. Przede wszystkim obserwacja. Być może maluchowi szkodzi jakiś rodzaj pokarmu albo technika karmienia? Warto skorygować ewentualne nieprawidłowości z doradcą laktacyjnym. Główka dziecka w czasie jedzenia powinna być zawsze powyżej reszty ciała. Pomocny może być również masaż brzuszka lub specjalne preparaty z apteki (probiotyki, symetykon lub leki rozkurczowe). Zanim jednak podasz je dziecku, wcześniej należy skonsultować się z lekarzem. 

Niezależnie od tego, na jakie działania się zdecydujesz, pamiętaj, aby każdorazowo zasięgnąć porady u specjalisty. Nie każde rozwiązanie jest bezpieczne we wszystkich przypadkach, a hasło „przede wszystkim nie szkodzić” powinno być mottem nie tylko lekarzy, ale także rodziców.

Źródła:

  1. https://www.bebiklub.pl/niemowle/zywienie/dolegliwosci-trawienne/kolka-u-noworodka-jak-rozpoznac-i-lagodzic-objawy 
  2. https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/10691827/kolki-u-noworodka-jak-im-skutecznie-zaradzic.html 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów