Metoda BLW: co to jest? jak zacząć? czy warto?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-30 15:37
Dziecko - dieta BLW

Skrót BLW może brzmieć dla niektórych tajemniczo, ale dla młodych rodziców jest on bardzo czytelny. Kryje się pod nim metoda rozszerzająca dietę dziecka w pierwszych miesiącach życia. Co dokładnie oznacza metoda BLW, jak zacząć ją wprowadzać w życie i czy rzeczywiście ma tyle zalet? Odpowiadamy.

BLW – co to jest?

Skrót BLW pochodzi od angielskich słów Baby-Led Weaning i kryje się pod nim metoda rozszerzania diety niemowlaka, którą po polsku określa się jako Bobas Lubi Wybór. Oznacza to, że to dziecko samo decyduje o tym, co będzie jeść na zasadzie dania mu wyboru. Swoboda malucha odnosi się również do ilości spożywanego pokarmu. Często mówi się, że jest to metoda jedzenia wszystkimi zmysłami, ucząca dziecko samodzielności i decyzyjności.

Karmienie BLW jest jedną z metod samodzielnego jedzenia, wprowadzaną przy rozszerzaniu diety. Jej zwolennicy uważają, że do żywienia dzieci nie są potrzebne papki czy karmienie łyżeczką w momencie, kiedy dziecko jest gotowe, aby samemu sięgać po produkty i jeść.

Kiedy zacząć karmienie BLW?

Uważa się, że najlepszym czasem na rozszerzanie diety niemowlaka jest 6. miesiąc życia. Niektórzy rodzice wprowadzają zmiany wcześniej, przy 4. miesiącu. O tym, kiedy najlepiej zacząć BLW, decyduje nie wiek dziecka, a jego stopień rozwoju – wyznacznikiem jest to, czy potrafi samodzielnie usiąść i czy jest gotowe na inne pokarmy niż mleko.

Może się okazać, że dziecko rozwojowo jest gotowe na wprowadzenie stałych pokarmów, jednak napotyka po drodze trudności – wtedy należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza że jest to doskonały moment na wychwycenie nieprawidłowości. Przykładem jest historia mamy Toli, która zaobserwowała, że jej córka nie była zainteresowana jedzeniem:

Jadła wybiórczo, według wówczas nieznanego mi klucza. W 8. miesiącu życia wiedziałam, że powinnam poradzić się neurologopedy. Zauważyłam brak pracy języka, żucia, sporadyczną chęć do chwytania jedzenia. Coś było na rzeczy i trzeba było to sprawdzić.(…) Wizyta u specjalistki wykazała, że Tola ma słabe napięcie obręczy barkowej, słabe mięśnie twarzy. Język podczas jedzenia niektórych pokarmów pracował nieprawidłowo (przód – tył, zamiast na boki), kąciki ust skierowane ku dołowi” – czytamy we wpisie poświęconym rozszerzaniu diety niemowlaka miesiąc po miesiącu na przykładzie małej Toli: Rozszerzanie diety niemowlaka - miesiąc po miesiącu >>

Jak zacząć rozszerzanie diety metodą BLW?

Jak to wygląda w praktyce? Przed dzieckiem kładzie się produkty w wygodnej do jedzenia formie, czyli odpowiednio skrojone i przygotowane, aby łatwe były do trzymania w rączce, np. krążki pokrojonej marchewki, kawałki banana, różyczki brokułów, kuleczki kaszy itd. W ten sposób pomijany jest etap łyżeczki i słoiczków, a do diety dziecka włączane są produkty nierozdrobnione. W tym czasie jest równolegle karmione piersią lub mlekiem z butelki.

W metodzie BLW chodzi o to, że dziecko samo wybiera, co chce jeść. Je przy tym palcami, później przyzwyczajane jest do używania sztućców. Według autorów metody, niemowlę w ciągu kilku miesięcy powinno być w stanie samodzielnie spożyć posiłek.

BLW na śniadanie, obiad i kolację

Metoda BLW nie ogranicza się do jednego posiłku w ciągu dnia czy do konkretnej pory. Jest to doskonały sposób, aby do diety maluszka przemycić warzywa i owoce. Najczęściej potrawy warzywne serwowane są na obiad i kolację, ale nie ma tutaj reguły. Przepisy są tak rozmaite, że można podać dziecku na śniadanie na przykład pieczoną marchewkę lub cukinię na słodko, na obiad na przykład pulpeciki z indyka, a na kolację – makaron z ciekawymi, kolorami dodatkami czy też kulki kurkumy z warzywami.

Początki rozszerzania diety to eksperymentowanie i obserwacja, co dziecku smakuje i po co najchętniej sięga. Zasady diety BLW warto stosować na śniadanie, obiad i kolację, ponieważ systematyczność jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Podsumowanie

Z medycznego punktu widzenia, metoda BLW, czyli zapoznawanie dziecka z różnorodnością pokarmów, różnymi konsystencjami, zapachami, smakami i wyglądem jedzenia ma wiele zalet. Przede wszystkim jest pomocna w rozwoju akceptacji i preferencji smakowych u dzieci. Pomaga także wychwycić nieprawidłowości w przeżuwaniu pokarmów czy też w rozwoju manualnym. Co więcej, doniesienia o zaletach BLW wskazują, że metoda ta pozytywnie wpływa na samoregulację mechanizmów apetytu i sytości, a to bardzo istotny element zapobiegania nadmiernej masie ciała.

Ważne jest również to, że dziecko wprawdzie je samodzielnie, ale z innymi domownikami. Metoda BLW opiera się na tym, że posiłki je cała rodzina, na dodatek je to samo. Dzięki temu wzmacniania jest więź między członkami rodziny, a i dziecko jest pod kontrolą czujnego rodzica, by uniknąć ryzyka zadławienia się.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów