Łupież - problem, z którym warto przyjść do trychologa

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-27 09:12
Kobieta siedzi na jutowej pufie, zasłania twarz dłońmi.

Z problemami skóry głowy oraz włosów zetknął się niejeden raz pewnie każdy. Łupież, wypadające włosy, łysienie, zbyt silne przetłuszczanie się włosów, problemy hormonalne - to najczęstsze problemy z jakimi na co dzień w swojej pracy spotyka się trycholog. To właśnie trycholog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości związanych z włosami oraz ze skórą głowy. Przyjrzyjmy się bliżej problemowi łupieżu, by dowiedzieć się, dokąd udać się z tym problemem oraz jak skutecznie sobie z nim poradzić.

Co to jest łupież?

Łupież to jedna z dolegliwości skóry głowy, która wywołana jest rodzajem grzyba Malassezia globosa. Swoją nazwę grzyb ten zawdzięcza francuskiemu anatomowi i histologowi – Louisowi-Charlesowi Malassezowi. Sama obecność grzybów czy drożdżaków na skórze głowy nie jest niczym niewłaściwym - ich obecność jest wskazana dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Gdy jednak coś ulegnie zaburzeniu, zaczynają się kłopoty. Niestety z problemem łupieżu zmaga się nawet co drugi z nas. Grzyb wywołujący łupież żywi się wydzieliną gruczołów łojowych umieszczonych w skórze głowy oraz powoduje nadmierne łuszczenie się skóry. Skóra zaatakowana przez łupież jest podrażniona, może być zaczerwieniona oraz swędzi, o czym przekonał się pewnie każdy, kogo ten problem choć raz dotknął. Sam organizm chce sobie z problemem jak najszybciej poradzić, a więc proces odnowy naskórka zostaje przyspieszony. Niestety naskórek ulega złuszczaniu, co jest cechą charakterystyczną dla łupieżu - stąd właśnie białe płatki łupieżu, które widać na włosach oraz na ciemnych ubraniach. 

Choć wiadome jest jaki rodzaj grzyba odpowiedzialny jest za powstawanie łupieżu, nie wiadomo jednak co jest jego przyczyną. Za większość przypadków odpowiedzialne są uwarunkowania genetyczne. Łupież pojawia się najczęściej wtedy, gdy na skórze głowy dochodzi do nierównowagi trzech czynników, a mianowicie następuje modyfikacja składu sebum, nierównowaga dotyka mikrobiomu skóry głowy oraz upośledzona zostaje funkcja ochronna naskórka. 

Możemy także spotkać się z czynnikami, które będą niekorzystnie wpływać na pojawienie się łupieżu na głowie. Zaliczyć do nich można zmiany hormonalne, stres, zaburzenia immunologiczne, wzmożoną potliwość, przegrzewanie skóry głowy podczas suszenia włosów suszarką, nieodpowiednią pielęgnację skóry głowy, etc. 

Trycholog - specjalista od problemów na głowie

Mimo, iż łupież jest dolegliwością dość częstą, powszechną i mało estetyczną, nie warto się nim bardzo przejmować. Wyjściem jest chociażby udanie się do dobrego trychologa - Częstochowa ma kilka profesjonalnych gabinetów trychologicznych na swoim terenie. Specjalista trycholog przeprowadza wywiad medyczny i na bazie wywiadu oraz badania obrazowego diagnozuje najpowszechniejsze jak i te rzadsze problemy z włosami i skórą na głowie. Łupież, łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry to dolegliwości częste i takie, które bez problemu zostaną zdiagnozowane oraz leczone w gabinecie.

Doświadczony trycholog podejmie skuteczne leczenie łupieżu oceniając skalę problemu oraz obszary głowy dotknięte nim. Najlepsze gabinety wyposażone są w sprzęt taki jak mikrokamery oraz oprogramowania do przetwarzania obrazu w wysokiej rozdzielczości, dlatego też diagnostyka jest szybka i trafna. 

Z łupieżem warto zacząć walkę jak najwcześniej, dlatego nie odkładaj wizyty na potem - umów się już dziś!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów