Łupież – jak go leczyć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-11 11:30
Schylona kobieta, trzyma się za spięte włosy.

Łupież to krępująca przypadłość, która może spotkać każdego z nas i która dodatkowo lubi nawracać. Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z niechcianymi białymi płatkami na naszych włosach i ubraniach – tych domowych i specjalistycznych.

Czym jest łupież?

Łupież to nic innego jak choroba skóry głowy. Nie jest ona groźna ani zaraźliwa, lecz lekko krępująca. Najczęściej na łupież cierpią osoby młode, częściej mężczyźni. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że męskie hormony silnej pobudzają produkcję łoju. Łupież objawia się jako swędzenie skóry na głowie i złuszczanie się naskórka. Jest on widoczny jako białe płatki na włosach i często też na ramionach.

Jaka jest przyczyna łupieżu?

Za łupież odpowiadają grzyby drożdżopodobne. Wszyscy je posiadamy, ale czasami zaczynają się one nadmienie namnażać. Powodów takiego stanu może być wiele. Zazwyczaj grzyby mnożą się, kiedy w organizmie występuje spadek odporności, niedobór cynku albo nasilony łojotok skóry. Na pojawienie się łupieżu mogą wpływać nasze nawyki. Zbyt rzadkie mycie włosów może prowadzić do zalegania na skórze martwego naskórka, który z czasem zmieni się w łupież. Rozwojowi łupieżu sprzyja też korzystanie z wielu kosmetyków do stylizacji typu lakiery, żele, musy, farby do włosów.

Źle zbilansowana dieta również może być przyczyną łupieżu. Wysoko przetworzone jedzenie o wysokiej zawartości węglowodanów, tłuszczów nasyconych, skrobi i ubogie w witaminy wpływa na stan naszej skóry, również tej na głowie.

Nie bez znaczenia są też stany, takie jak przemęczenie, alergia, zmiany hormonalne, które mogą wpływać na wystąpienie łupieżu. Oczywiście łuszczyca, egzema i łojotokowe zapalenie skóry też sprzyjają rozwojowi tej przypadłości.

W celu pozbycia się łupieżu czasami wystarczy zmienić swoje nawyki

Zanim skierujemy nasze kroki do apteki czy drogerii, możemy spróbować domowych sposobów na pozbycie się łupieżu. Przede wszystkim zastanówmy się, czy nie jesteśmy winni jednego z wyżej podanych nawyków. Często, żeby pozbyć się łupieżu, wystarczy zacząć częściej myć włosy albo stosować mniej kosmetyków do włosów. Możemy też przyjrzeć się naszej diecie i włączyć do niej na przykład więcej cynku, który wspomaga zdrową skórę głowy. Jeżeli jednak poprawa nawyków nie działa, możemy przejść do domowych sposobów na łupież.

Jak leczyć łupież? Domowe sposoby

Najbardziej zalecane są płukanki ziołowe. Warto tutaj zakupić tymianek, rozmaryn, pokrzywę, szałwię i rumianek. Napar z takich ziół nałożony na włosy zapobiega powstawaniu łupieżu.

Z domowych sposobów zalecany jest też ocet. Może być to zwykły ocet albo ten jabłkowy. Obydwa mają właściwości grzybobójcze. Dodatkowo pozytywnie wpływają na kondycję skóry głowy i włosów. Wśród innych sposobów domowych zalecane jest nałożenie na skórę głowy olejku rycynowego, oliwy z oliwek, soku z cytryny albo jajka.

Na lekką odmianę łupieżu mogą pomóc szampony z drogerii

Jeżeli domowe sposoby nie pomagają, można sięgnąć po szampon zwalczający tę chorobę. Szampony przeciwłupieżowe znajdziemy w drogeriach, a nawet marketach spożywczych. Na stronie Gazetkonosz możemy znaleźć wiele ofert sklepów z kosmetykami, które oferują promocje na szampony zwalczające łupież. Nawet nowa gazetka Biedronki oferuje promocję na kosmetyki do włosów – przy zakupie w 2 produktów 3 otrzymujemy gratis. W ten sposób możemy kupić szampon, np. Head & Shoulders, a do tego inne potrzebne kosmetyki. Na początek warto wypróbować właśnie szampony znanych marek, które zazwyczaj pomagają przy pozbyciu się łupieżu.

Co zrobić, jeżeli szampon z drogerii nie działa?

W niektórych przypadkach szampony z drogerii są za słabe i nie zwalczają łupieżu. Wtedy mamy dwie opcje. Możemy zakupić szampon leczniczy – większość z nich jest dostępna w aptekach i nie wymaga recepty. Takie szampony zawierają składniki lecznicze, np. cynk, kwas salicylowy, ketokonazol. Jeżeli taki kosmetyk również nie pomaga, powinniśmy udać się do dermatologa. Możliwe, że łupież jest spowodowanymi poważniejszymi problemami ze skórą.

Którą metodą leczyć łupież?

Kiedy znamy już domowe sposoby na pozbycie się łupieżu oraz alternatywy z drogerii i apteki, oraz wiemy, że istnieje opcja pójścia do dermatologa, pojawia się pytanie. Która metoda jest dla nas najlepsza? Zależy to od rodzaju łupieżu i jego ilości. W przypadku problemu, który pojawia się pierwszy raz i nie jest go wiele, możemy spróbować domowych metod i szamponu ze sklepu. Jeżeli jednak problem nawraca i łupieżu jest dużo, możemy pomyśleć o bardziej specjalistycznych szamponach i wizycie u lekarza. Jest to na szczęście problem, na który istnieją skuteczne metody leczenia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów