Kosmetyki naturalne - czy warto je stosować?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-18 14:30
Kosmetyki naturalne Senelle

Dzisiejszy świat w dużej mierze został zdominowany przez sztuczne, syntetyczne produkty, gdzie na każdym kroku człowiek ma styczność z nieorganicznymi składnikami chemicznymi. Coraz więcej osób pragnie jednak wrócić do natury – w przyrodzie szukać tego, co przydatne dla zachowania dobrego zdrowia oraz pięknego wyglądu. Ostatnie lata pokazują, iż dużą popularność zyskuje naturalna pielęgnacja. Naturalne oznacza prawdziwe i niesztuczne - naturalne są piękne, zielone łąki, czerwone maki i specyficzna woń miodu… Ale co właściwie znaczy „naturalne”? Co to są kosmetyki naturalne i czym różnią się one od konwencjonalnych? Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu w celu odpowiedzi na wyżej postawione pytania oraz poznania zalet naturalnej pielęgnacji.

Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to produkty, które są wytwarzane ze składników naturalnych występujących w naturze — głównie surowców pochodzenia roślinnego, jak i mineralnego oraz produktów reakcji, jakie zachodzą pomiędzy nimi. W kosmetykach naturalnych mogą również występować składniki pochodzenia zwierzęcego, pod warunkiem pozyskania ich z żywych organizmów zwierzęcych oraz szanując zasadę, aby im nie szkodzić. Proces ich wytwarzania oparty jest wyłącznie na naturalnych oraz nowoczesnych zjawiskach fizycznych (tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja czy suszenie itp.), co pozwala w bardzo małym stopniu przetworzyć składniki. Dodatkowo dopuszczalne są procesy mikrobiologiczne i enzymatyczne. Surowce roślinne, które są stosowane do produkcji kosmetyków naturalnych, muszą zostać pozyskane z ekologicznych, nadzorowanych plantacji, gdzie kontrola zaczyna się już w momencie przygotowywania ziemi.

Kosmetyki naturalne podlegają surowym i określonym kryteriom. W Europie ich kontrolę prowadzi przede wszystkim Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy tzw. ESCOP. Dbają oni, aby przestrzegane były zalecenia dotyczące produkcji i składu produktów naturalnych, gdyż powinny oznaczać się one bardzo prostym składem oraz nie zawierać emulgatorów syntetycznych, sztucznych substancji zapachowych oraz innych środków petrochemicznych. Istotnym wyznacznikiem produktów naturalnych jest fakt, że w żadnej fazie produkcji nie były one testowane na zwierzętach. Odwołując się do wytycznych ESCOP z września 2000 roku, dowiadujemy się, że „kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjaznych dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi i enzymatycznymi”.

Kosmetyki naturalne Senelle

Rodzaje kosmetyków naturalnych

Biotechnolodzy wyróżniają głównie dwa rodzaje kosmetyków naturalnych: produkty ekologiczne i organiczne. Kosmetyki ekologiczne muszą spełniać rygorystyczne warunki, aby mogły być tak nazywane. Składniki pochodzenia roślinnego, z których są wytwarzane, muszą pochodzić z kontrolowanych i ekologicznych upraw. Co więcej, minimalny udział naturalnych surowców pochodzących z certyfikowanych upraw musi wynosić 50% w swoim składzie. Mogą być one pozyskiwane z roślin wyłącznie w sposób fizyczny, a składniki pochodzenia zwierzęcego muszą pochodzić od żywych zwierząt. Produkty naturalne nie mogą również zawierać substancji zapachowych czy syntetycznych, a składniki konserwujące muszą być naturalne i biodegradowalne. W przypadku produktów organicznych zasady są jeszcze bardziej rygorystyczne. Istotną informacją jest, iż wszystkie kosmetyki organiczne są naturalne, natomiast nie wszystkie naturalne produkty są organiczne. W przypadku kosmetyków organicznych zwiększono minimalny udział naturalnych składników pochodzących z certyfikowanych upraw do 95%.

Kosmetyki naturalne można również podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Wyróżnia się przede wszystkim produkty naturalne do pielęgnacji ciała, twarzy, jak i demakijażu. Są one zróżnicowane pod względem konsystencji, zawartych w nich surowców aktywnych, właściwości czy rodzaju cery. W bogatym asortymencie naturalnych produktów znajdziemy te same linie kosmetyków, co w przypadku produktów konwencjonalnych. Ekologiczne kosmetyki do twarzy to szeroka gama naturalnych kremów do twarzy, kremów pod oczy, maseczek czy naturalnych olejków do twarzy i peelingów itp. Naturalne produkty do ciała to nie tylko balsamy, lecz również peelingi, kremy i masła. Znaczna część asortymentu z półki „naturalnych” idealnie nadaje się również do pielęgnacji skóry dzieci.

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Sekret kosmetyków naturalnych związany jest z zachowaniem harmonii pomiędzy zawartymi w nich surowcami naturalnymi a sposobem, w jaki wpływają one na wygląd skóry. Istotną ich zaletą jest fakt, że są bezpieczne oraz przyjazne dla skóry człowieka, oraz przyrody. Świadoma, naturalna pielęgnacja oparta jest na holistycznym podejściu do człowieka jako organizmu oraz środowiska. Dodatkowo coraz więcej badań pokazuje niekorzystny wpływ syntetycznych substancji na skórę oraz zdrowie. Dlatego też współcześnie nastąpił zwrot ku naturze, naturalnym produktom, które czerpią swoją siłę i moc z bogatych zasobów świata przyrody. Mają one za zadanie pobudzić naszą skórę do odbudowy i regeneracji oraz całościowo wspierać zachodzące w niej wszelakie procesy. Ich rolą jest również oczyścić skórę z toksyn, dotlenić oraz nawilżyć, aby uzyskać równowagę. Kolejną zaletą jest również fakt, iż są one tolerowane przez alergików oraz małe dzieci. Kosmetyki naturalne w swoim składzie posiadają o wiele więcej substancji aktywnych aniżeli kosmetyki konwencjonalne. Regularne stosowanie produktów naturalnych bogatych w witaminy, przeciwutleniacze i substancje nawilżające stymuluje oraz wspomaga procesy zachodzące w skórze — udowadnia to wieloletnia tradycja. Formuła kosmetyków naturalnych nie zatyka porów oraz nie narusza bariery lipidowej skóry, oraz co ważne, jest odpowiednia dla każdego rodzaju cery — również suchej i tłustej.

Kosmetyki naturalne Senelle

Jakie kosmetyki naturalne wybrać?

Kosmetyki naturalne cieszą się współcześnie coraz większą popularnością. Najlepiej na własnej skórze poczuć cudowne właściwości naturalnych komponentów, pochodzących ze świata przyrody i zaufać mądrości „Matki Natury”. W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej małych firm zajmujących się produkcją kosmetyków naturalnych. Jedną z nich, jest ceniona, polska marka Senelle. Kosmetyki naturalne marki Senelle to pielęgnacja oparta wyłącznie na naturze. Każdy z ich produktów to bogactwo starannie wyselekcjonowanych surowców, które zadowolą każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta, świadomego troski o swoją skórę. Naturalna, regularna i świadoma pielęgnacja skóry odwdzięczy się pięknym, zadbanym oraz młodym wyglądem. Firma Senelle posiada liczne certyfikaty, wyróżnienia ora nagrody m.in. certyfikat Cruelty Free (tzw. certyfikat PETA) oraz certyfikat uznania Viva!, jak i jeden z ich flagowych kosmetyków został wybrany Produktem Roku w kategorii Klasa i Styl. Marka Senelle to coś więcej aniżeli kosmetyki naturalne, to troska o zdrowie i piękny wygląd oraz środowisko. Polskie kosmetyki naturalne marki Senelle to wysoko wyspecjalizowane, innowacyjne oraz luksusowe produkty zamknięte w pięknym i eleganckim opakowaniu. Rozkwitaj z Senelle każdą porą roku!

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów