Kosmetyki naturalne – czas na naturę. Moc składników mineralnych i roślinnych

Materiał partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-26 12:36
Kosmetyki naturalne, ekologiczne, wegańskie, organiczne

Kosmetyki naturalne? A może organiczne, ekologiczne lub wegańskie? Pojęcia te w ostatnim czasie stały się niezwykle modne i wiele kobiet używa ich wymiennie – jako określenia tego samego rodzaju kosmetyków. Są jednak między nimi pewne różnice, choć prawdą jest, że wspólny mianownik, czyli troska o środowisko naturalne, ma tu największe znaczenie.

Pomyśl o swoich ulubionych kosmetykach, z których korzystasz niemal codziennie. Czy kiedykolwiek przeanalizowałaś ich skład? Czy jesteś w stanie określić, czym są oraz w jaki sposób pozyskuje się wszystkie substancje i związki zawarte w Twoim ulubionym kremie, podkładzie lub balsamie? Jeśli nie, zrób taki test. Efekt może Cię bardzo zaskoczyć. Niestety – negatywnie. Szybko odkryjesz, że większość skomplikowanych nazw nie skrywa nic tak fantastycznego i cudownego jak dotychczas myślałaś. Sztuczne, a niekiedy nawet potencjalnie szkodliwe substancje na stałe zagościły w kosmetykach, po które tak ochoczo sięgasz. Jest jednak alternatywa! Porzuć chemię i czerp z bogactwa natur. Szybko przekonasz się, że właśnie tego potrzebowała Twoja skóra, a te kosmetyki z pewnością będą Ci towarzyszyć przez długie lata.

Kosmetyki naturalne – czerp z otaczającego nas świata

Kosmetyki naturalne sięgają po to, co na wyciągnięcie ręki. Przyroda podarowała nam mnóstwo roślin i minerałów, z których możemy czerpać pełnymi garściami, jednocześnie pamiętając o ogromnym szacunku dla środowiska naturalnego. Natura rzuciła wyzwanie kosmetologii przepełnionej chemią, sztucznymi składnikami i zamiennikami. Wykorzystaj naturę w codziennej pielęgnacji i zainspiruj się całym jej bogactwem.

Czym są właściwie kosmetyki naturalne, które z roku na rok zyskują na popularności? Produkty bazują na składnikach pochodzenia roślinnego, mineralnego oraz niekiedy zwierzęcego. Wykluczają substancje syntetyczne. Znajdziemy więc w nich olejki i ekstrakty roślinne, ziołowe, czy olejki eteryczne. Równie ważne, co skład, są również metody pozyskiwania poszczególnych składników, które muszą być możliwie najbardziej przyjazne środowisku, np. filtracja, suszenie, destylacja. A to oznacza również korzyści dla konsumentów, gdyż dzięki takim metodom składniki nie są pozbawiane cennych właściwości pielęgnacyjnych oraz odżywczych.

Zgodnie z definicją kosmetyków naturalnych, składniki pochodzenia zwierzęcego nie są wykluczone. Ale! Warto podkreślić, iż muszą być one pozyskane w sposób humanitarny, czyli taki, który nie ingeruje jakkolwiek w życie oraz zdrowie zwierzęcia i nie naraża go na niepotrzebny stres. Najbardziej popularnymi składnikami pochodzenia zwierzęcego są m.in.: propolis, wosk oraz miód pszczeli, mleko (np. kozie), lanolina, colostrum.

Nie zapominajmy jednak o tym, że nie każdy kosmetyk mający na opakowaniu nazwę naturalny, eko, bio, organic, faktycznie takim będzie. Niestety, wielu producentów wykorzystuje pewne luki prawne i nazwą próbuje stworzyć iluzję naturalności. By ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami, zawsze dokładnie czytajmy skład produktu, w którym powinny znaleźć się chociażby:

  • składniki pochodzenia roślinnego,
  • składniki pochodzenia mineralnego,
  • składniki pochodzenia zwierzęcego (pozyskane w sposób nieinwazyjny),
  • oleje roślinne, olejki eteryczne,
  • barwniki naturalne, naturalne emulgatory czy emolienty.

Jak już zostało wspomniane, w składzie kosmetyków naturalnych nie mogą znaleźć się substancje syntetyczne, do których zaliczyć należy składniki, które znajdziemy w większości produktów znanych marek dostępnych na drogeryjnych półkach, np.: parabeny, sztuczne substancje zapachowe, syntetyczne barwniki, silikony, parafina, formaldehyd, substancje ropopochodne, SLES, SLS. Należy więc być czujnym i nie dać się skusić szacie graficznej opakowania, bez uprzedniego poznania składu.

Kosmetyki naturalne – pielęgnacja prosto z natury

Kosmetyki naturalne, a kosmetyki organiczne, ekologiczne i wegańskie

Kosmetyki naturalne zdominowały już światowy rynek. Ale przybywa również produktów  ekologicznych, wegańskich i organicznych. Mimo że mają wspólny cel: dbać o środowisko naturalne i dostarczać najlepszych składników, jakie tylko oferuje nam przyroda, są między nimi różnice.

Kosmetyki wegańskie – równie popularne co naturalne – różnią się od nich zasadniczo. W żadnym stopniu nie mogą bazować na składnikach pochodzenia zwierzęcego ani składnikach modyfikowanych genetycznie. Bardzo ważny jest również sam proces produkcji, który wyklucza jakiekolwiek testy na zwierzętach: czy to pojedynczych substancji czy też końcowej formuły. Są to fundamentalne wyznaczniki produktów wegańskich, które jednak – w odróżnieniu od naturalnych – dopuszczają włączenie do składu substancji syntetycznych. Na opakowaniach zwykle odnajdziemy informację „Cruelty Free”, co oznacza - „wolne od okrucieństwa”.

Z kolei kosmetyki organiczne reprezentują prawdopodobnie najczystszą postać składników, a to m.in. dlatego, że normy produkcyjne są o wiele bardziej restrykcyjne. Produkty organiczne są mniej przetworzone niż naturalne, a kosmetyki - również jednej serii - mogą różnić się barwą, zapachem, a niekiedy nawet konsystencją. Świat roślin jest nieprzewidywalny: wiele zależy od warunków w jakich dojrzewają. Wystarczy więc inny stopień nasłonecznienia roślin, by formuła końcowa była odmienna od pozostałych. W kosmetykach organicznych – w przeciwieństwie do naturalnych – substancje syntetyczne są niedopuszczalne. Muszą zaś zawierać minimum 95% składników roślinnych, które pochodzą z kontrolowanych upraw.

I ekologia, czyli hasło, które ostatnimi czasy jest mocno nadużywane. Przedrostek „eko” wkradł się już niemal do każdej dziedziny naszego życia, w tym również do świata kosmetyków. Nie dotyczy wyłącznie składu, a w dużym stopniu także procesu produkcyjnego i warunków, w jakich produkty powstawały. Punktowane są m.in. poziom zużycia wody, energii. Ważne jest również samo opakowanie i tworzywa, których użyto przy jego produkcji. Najlepiej, gdy będzie w pełni biodegradowalne. Surowce użyte podczas produkcji takich kosmetyków muszą z kolei pochodzić z upraw ekologicznych.

Kosmetyki naturalne – właściwości, które otoczą opieką Twoją skórę

Kosmetyki naturalne nie maskują, nie kryją, nie odwracają uwagi. Walczą z niedoskonałościami u podstaw. Przede wszystkim mają w niewymuszony sposób pobudzić skórę do regeneracji, samoregulacji i przywrócić jej naturalne funkcje, dzięki którym odnowa i odbudowa następuje w sposób samoistny i naturalny.

Rezultaty przyjdą szybko, jednak najpierw natura musi uporać się z tym, co zafundowały skórze kosmetyki syntetyczne. Regularne ich stosowanie pozwoli zmniejszyć produkcję sebum, wyraźnie ją wygładzić, przywrócić sprężystość i pobudzić do odbudowywania włókien kolagenowych. Z powodzeniem mogą stosować je osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii (jeśli nie mają uczelnia na którąś z substancji), a duża grupa składników wykazuje dodatkowo właściwości lecznicze, dzięki którym skóra odzyskuje równowagę. Ważny jest również fakt, że kosmetyki naturalne nie podrażniają skóry ani też nie uzależniają i nie przyzwyczają jej do składników w nich zawartych. Popularnymi składnikami są m.in. algi morskie, aloes, herbata, skrzyp polny, miód manuka, zielona glinka.

Kosmetyki naturalne nie działają agresywnie – wyłącznie pielęgnują naszą cerę w całkowicie zdrowy i bezpieczny sposób. Nie robią niczego za skórę, a jedynie pomagają jej przywrócić naturalny rytm procesów odnowy. Wspomagają, pobudzają, wspierają. Problematyczny może być jedynie okres przydatności produktu. Z uwagi na całkowicie naturalny skład i delikatne konserwanty, kosmetyki mogą nieco szybciej się psuć. Dlatego bardzo ważne jest, by były odpowiednio przechowywane, a więc w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Nie powinny być narażone na promienie słoneczne ani na wilgoć.

Ile natury w naturze? Kosmetyki naturalne, podobnie zresztą jak organiczne, wegańskie czy ekologiczne, mogą (choć nie muszą) sygnować swoje produkty specjalnymi certyfikatami, które dość szczegółowo określają, jaki procent substancji pochodzenia roślinnego muszą zawierać, by nazwać je naturalnymi. W zależności od organizacji, która wydaje certyfikat, wyznaczniki różnią się między sobą, jednak do najbardziej znanych organizacji certyfikujących zaliczyć należy Ecocert, Cosmebio, BDIH, Soil Association, AIAB, ICEA, Ecolabel, a jeśli chodzi o polską instytucję jest to Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, które w przypadku tego rodzaju kosmetyków może wydać certyfikat „Kosmetyk Naturalny i Ekologiczny”.

To właśnie natura odegrała pierwszoplanową rolę w dziejach ludzkości. Dawała pokarm, schronienie, lekarstwa – pomagała przeżyć i dała możliwość rozwoju, który teraz odwrócił się przeciwko niej. Wybierając kosmetyki czy to naturalne czy ekologiczne, możemy wyrazić swój sprzeciw wobec niszczenia świata fauny i flory – z korzyścią dla środowiska, ale również w trosce o kondycję naszej skóry.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów