Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kiedy najlepiej robić test ciążowy?

Materiał partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-16 09:12
Szczęśliwa para (on i ona) cieszą się z pozytywnego wyniku testu ciążowego.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Z pewnością wiele kobiet zadaje sobie to pytanie chcąc uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynika. Wiele pań decyduje się na wykonie testu od razu po odbyciu stosunku z partnerem. Jednak takie działanie na ma sensu i z pewnością nie da odpowiedzi na to, czy doszło do zapłodnienia. Warto więc wiedzieć w jaki sposób działają testy ciążowe i kiedy należy je zrobić oraz w jakich sytuacjach wynik może być nieprawdziwy.

Działanie testów ciążowych

Testy ciążowe pozwalają na wykrycie w moczu gonadotropiny kosmówkowej, której obecność świadczy o tym, że doszło do zagnieżdżenia się jaja płodowego w macicy dochodzi. Ma to miejsce około 7 dni po zapłodnieniu i od tego momentu poziom hCG wzrasta przez kilka miesięcy, a następnie maleje aż do porodu.

Skorzystać można z trzech rodzajów testów ciążowych:

  • domowy test - jest możliwy do zakupu praktycznie w każdej aptece i drogerii. Można wykonać go samodzielnie w domu. Jego skuteczność określa się na ok 90%, jednak wynik zawsze trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem,
  • laboratoryjny test z moczu - jest bardziej dokładny nić domowe testy, wykonuje się go w specjalistycznych warunkach,
  • laboratoryjny test krwi - jest tak samo dokładny jak laboratoryjny test moczu, stanowi ostateczne potwierdzenie ciąży.

Jak zmienia się ilość gonadotropiny w moczu?

Kobiety oczekujące potomstwa, powinny zapoznać się z takim przelicznikiem jak kalkulator beta hcg czyli gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon wydzielany przez łożysko. Ma on niezwykle ważną rolę, ponieważ bezpośrednio wpływa na rozwój płodu.

U kobiet, które nie są w ciąży, stężenie tego hormonu wynosi około 5 IU/L. U przyszłych mam zwykle wzrasta on nawet do 50 IU/L w ciągu trzech tygodni od miesiączki. Następnie, mniej więcej po piątym tygodniu, poziom hCG wynosi już nawet 100 - 10000 IU/L i wciąż się podwyższa do około 2 000 000 IU/L.

Warto zaznaczyć, że im wyższy poziom hCG, tym łatwiej wykryć ciążę mnogą, jednak bardzo wysoki poziom, może też świadczyć o wystąpienia różnych chorób rozwojowych płodu.

Domowe testy ciążowe - rodzaje

Warto zaznaczyć, jakie są rodzaje testów ciążowych, które można wykonać w domu. Pierwszy z nich to test płytkowy, nazywany również testem kasetowym. Jego działanie opiera się na oddaniu moczu do niewielkiego pojemnika i pobranie z niego kilku kropel do za pomocą pipety, a następnie wkropienie ich do określonego pola w teście.

Kolejnym rodzajem jest ciążowy test strumieniowy. Wyglądem przypomina zwykły flamaster, który należy rozpakować i podłożyć pod strumień moczy. Wynik pojawi się w trakcie kilku sekund.

Z kolei wykonując test paskowy, należy pobrać mocz do specjalnego pojemniczka i zanurzyć w nim specjalny pasek testowy. Zmienia on kolor jeżeli w organizmie wykryto wyższy poziom hCG.

Ostatnim rodzajem, na który należy zwrócić uwagę jest cyfrowy test ciążowy. Różni się on od innych modeli sposobem interpretowania wyników. Test posiada specjalny, cyfrowy wyświetlacz, na którym może pojawić się plus, minus, pregnant lub not pregnant.

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

Test ciążowy należy wykonać kilka dni po odbytym stosunku. Dobrą praktyką jest wykonywanie go w dzień, w którym miała rozpocząć się miesiączka. Wbrew powszechnym opinią nie ma znaczenia, czy wykona się go rano czy wieczorem.

Gdzie szukać dodatkowych informacji?

Na stronie dzidziusiowo.pl można znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących zarówno testów ciążowych jak i samej ciąży i jej przebiegu. Jest to portal poruszający tematykę skierowaną do przyszłych mam i ojców.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów