Jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży? Podpowiadamy!

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-04 13:10
Kobieta w zaawansowanej ciąży

Zdrowy sen i regeneracja są bardzo ważnym elementem ciąży. Jednak znaczna liczba kobiet ma w tym okresie problem ze znalezieniem najwygodniejszej pozycji do zasypiania. Drętwienie łydek, bóle brzucha oraz częste wstawanie do toalety mogą uprzykrzać życie przyszłej mamy. Pojawia się też pytanie, które ułożenie ciała na noc jest najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Problemem mogą okazać się też wcześniejsze przyzwyczajenia ciężarnej – ulubione pozycje do spania sprzed ciąży mogą teraz powodować u niej dyskomfort. Jak w takim razie najlepiej ułożyć się do spania będąc w ciąży?

Spanie na brzuchu w ciąży – czy jest niebezpieczne dla dziecka

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy spanie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne. W I trymestrze nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. O ile kobieta czuje się w tej pozycji komfortowo, nie jest w stanie w żaden sposób zagrozić sobie ani dziecku – płód jest wtedy jeszcze bardzo mały, a na dodatek chroni go jama brzuszna oraz kość łonowa przyszłej mamy. Jednak wiele kobiet rezygnuje ze spania na brzuchu już od pierwszych tygodni ciąży, aby przyzwyczaić się do zasypiania w innych pozycjach kiedy brzuszek zacznie się powiększać. W II i III trymestrze leżenie i spanie na brzuchu nie jest już wskazane – pozycja ta w pewnych przypadkach może powodować niezdrowy ucisk na płód, ale również jest zwyczajnie niewygodna dla przyszłej mamy i może przeszkadzać w zdrowej i pełnej regeneracji.

Czy w ciąży można spać na plecach?

Niestety w tym przypadku odpowiedź jest niejednoznaczna i zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób ciąża przebiega. Na początku, czyli mniej więcej do końca I trymestru nie ma ku tej pozycji żadnych przeciwwskazań. W II i III trymestrze może, ale nie musi, wpływać ona na samopoczucie matki i ukrwienie płodu. Gdy kobieta położy się na plecach, powiększona macica może uciskać na żyłę główną dolną i tym samym zmniejszyć ilość krwi płynącej w stronę serca. Im mniejsza ilość krwi wraca z dolnych partii ciała, tym mniej jej dociera do mózgu przyszłej mamy, a co za tym idzie kobieta może skarżyć się na zawroty głowy, nudności oraz mroczki przed oczami. Takie symptomy zgłaszane są przede wszystkim przez kobiety, u których macica jest bardzo duża, np te w ciąży bliźniaczej oraz o dużej przewidywanej masie urodzeniowej płodu.

Nie oznacza to jednak, że młode mamy powinny zrezygnować z leżenia na plecach przez cały okres ciąży. Zazwyczaj ciężarna czuje, czy ta pozycja sprawia jej dyskomfort i w takim przypadku obraca się na bok. Niektóre młode mamy używają również specjalnych poduszek dla ciężarnych, które układają sobie pod odcinkiem lędźwiowym pleców i między nogami – taka pozycja obraca ciało delikatnie w bok i zmniejsza ewentualny ucisk rozwijającego się płodu na naczynia krwionośne znajdujące się między kręgosłupem a macicą ciężarnej. 

Na którym boku spać w ciąży?

Na wielu portalach internetowych możemy znaleźć informację, że najbezpieczniejszą pozycją dla kobiet ciężarnych jest spanie na lewym boku. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że wtedy do płodu dociera najwięcej substancji odżywczych z krwii matki, ponieważ spanie na prawym boku może spowodować, tak samo jak w przypadku spania na plecach, ucisk na żyłę główną dolną przyszłej mamy.

Czy to oznacza, że w ciąży kobiety powinny spać tylko na lewym boku? Nie. Lekarze są zgodni co do tego, że w przypadku braku przeciwwskazań takich jak ciąża bliźniacza tudzież duża przewidywana masa urodzeniowa płodu, kobieta może, a nawet powinna, spać na prawym boku równie często jak na lewym. Tak samo jak w przypadku zasypiania na plecach, ciężarna zazwyczaj wie, w której pozycji czuje się najlepiej. Niektóre źródła medyczne zalecają wręcz częste zmiany ułożenia ciała do snu w czasie ciąży – spanie w tylko jednej pozycji może zwiększać możliwość urodzenia dziecka z asymetrią ułożeniową ciała, która wymaga rehabilitacji w okresie niemowlęcym. 

Co w takim razie zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ułożenia się w nieodpowiedniej lub niekomfortowej pozycji w czasie snu? Wiele młodych mam wybiera zakup specjalnych akcesoriów do spania dla ciężarnych, a najpopularniejszym z nich są poduszki dla kobiet w ciąży.

Poduszka dla ciężarnej – przydatne akcesorium dla przyszłej mamy

Poduszki dla ciężarnych to jedno z najczęściej wybieranych akcesoriów przez kobiety w czasie ciąży. Najbardziej polecane są te, które kształtem przypominają rogala lub półksiężyc. Dzięki używaniu takiej poduszki przyszła mama ma pewność, że w czasie snu nie obróci się w pozycję, która mogłaby być niebezpieczna dla rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Specjalny kształt oraz wielkość takiej poduszki sprawia, że kobieta może się na niej wygodnie ułożyć np. w pozycji ‘pół na plecach’ – poduszka taka ułożona pod odcinkiem lędźwiowym pleców oraz między nogami skutecznie zapobiega uciskowi rozwijającego się płodu na naczynia krwionośne znajdujące się między kręgosłupem a macicą ciężarnej.

Taka poduszka ma również za zadanie ‘otulić’ ciało matki, żeby czuła się ona wygodnie i bezpiecznie w czasie zasypiania. Kobiety często chwalą też używanie tych poduszek za zmniejszenie psychicznego niepokoju związanego ze strachem przed wybraniem niewłaściwej pozycji do spania w ciąży.

Inne sposoby na komfortowy sen w ciąży

Zdrowy sen i regeneracja w ciąży są bardzo ważne zarówno dla każdej przyszłej mamy, jak i rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Mimo znalezienia wygodnej pozycji do spania oraz używania specjalnych akcesoriów takich jak poduszki dla ciężarnych, kobiety często dalej cierpią na problemy z zasypianiem. Jest jednak kilka sposobów, które mogą pomóc przyszłym mamom w walce o komfortowy sen. Oprócz wybrania wygodnego, dobrej jakości materaca, ważne jest też częste zmienianie pościeli. Sypialnia powinna być również wietrzona przed snem, aby kobieta w ciąży miała dostęp do świeżego powietrza oraz odpowiedniej ilości tlenu. Zalecane jest też, aby ciężarna zrezygnowała z jedzenia dużych posiłków oraz picia większej ilość napojów na 2 godziny przed snem – zminimalizuje to szanse uporczywego budzenia się w nocy w celu skorzystania z toalety. Ważne jest też, aby w sypialni ciężarnej nie znajdowały się żadne urządzenia elektroniczne emitujące światło: długie przeglądanie telefonu lub telewizji może źle wpływać na jakość snu.

W razie problemów z zasypianiem kobieta może też wziąć długą, ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów