Jak zakładać i zdejmować soczewki?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-23 12:52
soczewki kontaktowe 1

Wielu zwolenników okularów tłumaczy swoją niechęć do soczewek kontaktowych trudnością w ich zakładaniu. Cały ten proces wydaje się nieprzyjemny ze względu na to, że podczas wkładania soczewek trzeba dotknąć oka. Nie da się jednak ukryć, że używanie soczewek kontaktowych jest bardzo wygodne i w różnych sytuacjach korzystniejsze, niż okulary, np. uprawianie sportu, prowadzenie samochodu czy przebywanie w zmiennych temperaturach. Jak poprawnie zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe – typy

Na rynku dostępne są trzy główne typy soczewek kontaktowych (https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe : jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Ich wybór powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji oraz skonsultowany z okulistą lub optometrystą i powinien uwzględniać m.in. rodzajem wykonywanej pracy czy aktywności, której poświęca się czas. Soczewki jednodniowe są polecane osobom, które mają częsty kontakt z wodą i chodzą na basen – traktuje się je jako produkt jednorazowy. Natomiast soczewki dwutygodniowe i miesięczne są przeznaczone do użytku codziennego, przy czym dwutygodniowe sprawdzą się u osób z bardzo wrażliwymi oczami. W sklepach dostępne są także soczewki kwartalne, jednak te nie są polecane dla osób początkujących.

Jak poprawnie zakładać i zdejmować soczewki?

soczewki kontaktowe 2

 

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać mając kontakt z okiem i soczewkami jest zachowanie higieny. Podejmując się założenia brudnej soczewki użytkownik naraża się na mechaniczne uszkodzenie oka (w wypadku, gdy na soczewce znajdują się jakieś ostre drobinki, jak np. ziarnko piasku) lub infekcje bakteryjne czy wirusowe – i to nie tylko podczas pandemii. Dlatego pierwszym krokiem jest dokładne umycie rąk i wytarcie ich suchym ręcznikiem papierowym. Warto nauczyć się zakładać soczewki (https://www.bezokularow.pl/zakladanie-i-zdejmowanie)  od tego samego oka, co szybko wejdzie w nawyk i zapobiegnie pomyłkom, jeśli dana osoba nosi różne moce soczewek. Kluczową czynnością jest odpowiednie ułożenie soczewki na palcu dobrą stroną, powinna ona mieć kształt miski lub łezki, wówczas krawędzie wywijają się na zewnątrz. Następnie drugą ręką należy pociągnąć dolną powiekę w dół, wzrok skierować do góry i powoli przyłożyć  palec z soczewką do białka oka. Tym sposobem kontakt z okiem jest minimalny i maleje odruch mrugania – jeśli jednak nie można go powstrzymać, należy zablokować górną powiekę palcem. Po założeniu soczewki trzeba pomrugać kilka razy, by ułożyła się wygodnie na oku. Jeśli soczewka była czysta i została założona dobrą stroną, po krótkim czasie przestaje być odczuwalna. Jeśli jednak została założona brudna lub na złą stronę, należy ją zdjąć, położyć na dłoni i przemyć płynem do soczewek oraz powtórzyć procedurę zakładania.

 Jak zatem zdjąć soczewki kontaktowe? Po pierwsze, umyć ręce mydłem i je wysuszyć. Jeśli zdejmuje się soczewki kontaktowe z suchego oka, np. po całym dniu użytkowania, można nawilżyć oko kroplami nawilżającymi lub solą fizjologiczną. Należy przygotować pojemniczek do soczewek ze świeżym płynem i podobnie jak przy zakładaniu, nauczyć się zdejmowania soczewek od tego samego oka. Procedura przebiega podobnie – należy zablokować dolną powiekę, delikatnie dotknąć soczewki i pociągnąć ją w dół po oku, a następnie powoli ją złożyć wspomagając się kciukiem. Następnie wkładamy soczewkę do pojemniczka i szczelnie go zakręcamy.

Dbanie o higienę soczewek

Może się wydawać, że korzystanie z soczewek kontaktowych pochłania wiele uwagi ze względu na szczególne dbanie o higienę. Tak dzieje się tylko na początku ich używania, a wszystkie czynności zapobiegawcze bardzo szybko wchodzą w nawyk i wykonuje się je niemal odruchowo. Warto przede wszystkim wyrobić w sobie nawyk mycia rąk przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek, opróżnianie i napełnianie pojemniczka świeżym płynem i ścisłe trzymanie się terminu przydatności tych produktów. Pomocne jest zaznaczanie w kalendarzu otwarcia nowego opakowania soczewek miesięcznych lub tygodniowych czy płynu do soczewek. Należy też pamiętać, że co miesiąc trzeba wymieniać pojemniczek na soczewki, przy czym nie zaleca się myć go wodą z kranu. Natomiast soczewki jednodniowe nie nadają się do ponownego użycia następnego dnia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów