Jak rozmawiać z osobą uzależnioną i zachęcić ją do leczenia?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-06-27 12:08
Mężczyzna siedzi na kanapie, pije wino z kieliszka.

Leczenie alkoholizmu to proces bardzo trudny, wymagający cierpliwości i zaangażowania. Niewątpliwie najtrudniejszym etapem jest skuteczne motywowanie osoby uzależnionej do leczenia. Najczęściej osoby takie zaprzeczają istnieniu problemu, co wynika z mechanizmów samej choroby, jaką jest oczywiście uzależnienie od alkoholu.

Mechanizm iluzji i zaprzeczeń w alkoholizmie

Dokładniej jest to mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Sprawia on, że alkoholik w miarę narastania problemu zaczyna coraz bardziej izolować się od negatywnych sygnałów, jakie płyną z otoczenia. Przede wszystkim próbuje bronić on swojego dobrego mniemania o sobie, natomiast wynika to z chęci obrony samego picia. Nierzadko osoba uzależniona przynosi odpowiedzialność za swój alkoholizm na inne osoby, na przykład żony czy też dzieci. 

Alkoholicy nierzadko negują fakty, przez co można mieć wrażenie, że alkoholik ma wyraźne zaburzenia poznawcze. Tym samym motywowanie do leczenia może być niezwykle kropka Nie należy jednak rezygnować z tego typu prób, zachęcająca alkoholika do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Jak żyć i rozmawiać z osobą uzależnioną?

Aby leczenie alkoholizmu było możliwe niezbędne jest rozmawianie z osobą uzależnioną oraz zachęcanie jej do podjęcia leczenia. Jak wynika doświadczeń placówek odwykowych bardzo wielu pacjentów pokonało uzależnienie dzięki temu, że zostało zmotywowanych do leczenia. 

Są momenty, kiedy szczelny mur obronny zaczyna się chwiać. Nadchodzą kryzysy, i właśnie wtedy można podejmować próby motywowania do leczenia. Mogą to być między innymi momenty złego samopoczucia, ale również kryzysów zdrowotnych, tak zwanego kaca. 

Dodatkowo istnieje również pojęcie zwane kacem moralnym, kiedy po przepiciu poza złym samopoczuciem fizycznym występuje poczucie winy. Nierzadko wynika to z faktu, kiedy w związku z nałogiem alkoholik dopuści się negatywnych zdarzeń, takich jak wypadków. Jest to jedna z okoliczności, która przyspiesza podjęcie decyzji w sprawie podjęcia leczenia. Dodatkowo kryzys obejmować może również zwolnienie z pracy, zdrady kogoś bliskiego, konieczność płacenia długów.

Czym jest współuzależnienie?

Osoby z najbliższego otoczenia alkoholika muszą mierzyć się z jego chorobą. Oznacza to, że otoczenie musi odbierać problemy osoby uzależnionej, a także walczyć z nimi. W tym samym na zachowaniach szkodliwych cierpią nie tylko osoby uzależnione lecz również ich rodziny. 

Osoby uzależnione żyją w ciągłym napięciu, co szkodzi zdrowiu, czują mało przewidywalność wobec działań alkoholika. Oznacza to, że tracą własną asertywność, a także chęć utrzymania rodziny w równowadze. Osoba współuzależniona ma poczucie wstydu w związku z koniecznością ponoszenia konsekwencji działań alkoholika. Nierzadko partnerze alkoholików rozpoczynają gorsze funkcjonowanie w kontekście psychospołecznym. Próbują także ukrywać uzależnienie swojego męża czy partnera, oszukując bliskich oraz unikający nimi kontaktu. Wówczas tracą swoich znajomych, nierzadko rodziny. 

Współuzależnienie może objawiać się między innymi nadmierną opiekuńczością, niską samoocenę, próbami przejęcia kontroli nad nałogiem partnera, ukrywaniu się przed bliskimi oraz odcinanie się od własnych emocji. Powoduje to także huśtawki nastroju, stany depresyjne, w poczucie winy, wstydu, zaburzenia snu oraz apetytu.

Jak zachęcić alkoholika do leczenia? Czy to możliwe?

Podczas rozmów z osobami uzależnionymi od alkoholu należy mieć w sobie dużą dawkę cierpliwości, a także stanowcze podejście. Ważne jest jednak, aby rozmowę o pójściu o na leczenie i terapię przeprowadzić w momencie, kiedy alkoholik jest trzeźwy. 

Doskonałymi momentami są także chwile gorszego samopoczucia, a także tak zwanego kryzysu fizycznego czy moralnego. Rozmowa powinna być spokojna, pozbawiona wyrzutów i oskarżeń. Należy zapewnić osobę uzależnioną o swoich uczuciach, zmartwieniach, należy pokazać mu także, że trzeźwe życie może być znacznie lepsze oraz przedstawić i negatywne konsekwencje uzależnienia. 

Należy także postawić swoje warunki. W przypadku braku podjęcia leczenia może zakończyć się relacja, czy też kontakt alkoholika z dziećmi. Są to czynniki, które nierzadko motywują do pójścia na terapię. Na stronie https://dezyderata.com/leczenie-alkoholizmu/ uzyskać można szereg informacji na temat skutecznego leczenia alkoholizmu.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów