Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery naczynkowej?

Artykuł partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-25 16:44
Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery naczynkowej?

Cerę naczynkową uważa się za problematyczną. Jej cechą charakterystyczną są pękające na powierzchni naczynia krwionośne. Wygląda to nie tylko mało estetycznie, ale też stanowi problem zdrowotny. Cera naczynkowa jest bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Jak wygląda cera naczynkowa?

Cera naczynkowa jest bardzo charakterystyczna. Etiologia jej powstawania wiąże się z nadmierną kruchością naczyń krwionośnych. Są one mało odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego stale pękają. Na powierzchni skóry tworzą się wtedy nieestetyczne plamy, które trudno zamaskować. Nierzadko staje się to przyczyną kompleksów. 

Cera naczynkowa uważana jest za problematyczną, ponieważ kłopoty z kruchością naczyń krwionośnych mogą być objawem choroby. Skóra jest też bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, szczególnie na mróz czy nadmierną ekspozycję na słońce. Osobom, które mają cerę naczynkową, zaleca się zmianę nawyków żywieniowych, dodatkową suplementację oraz odpowiednią pielęgnację skóry. Ważnym składnikiem diety i suplementów jest witamina C, ponieważ ma ona działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Przydatna jest również rutyna oraz wyciągi roślinne, np. z kasztanowca lub miłorzębu japońskiego.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery naczynkowej?

Cera naczynkowa jest zwykle wrażliwa, dlatego kosmetyki przeznaczone do jej pielęgnacji powinny być łagodne. Takie preparaty nie są dostępne w drogeriach. Większość popularnych kosmetyków ma substancje zapachowe lub parabeny, które mogą działać drażniąco. Najlepszy i najskuteczniejszy wybór to dermokosmetyki – są one niekomedogenne i przeznaczone do pielęgnacji cery w każdym przedziale wiekowym. Ich formuła została opracowana przez dermatologów, a w składzie nie ma substancji drażniących. Zawierają też filtry ochronne, które są niezbędne dla osób z cerą naczynkową.

Pielęgnację takiej skóry warto zacząć od dokładnego oczyszczenia. W aptekach można kupić dermokosmetyczne płyny lub pianki, które nie tylko usuwają wszelkie zanieczyszczenia, ale też odbudowują uszkodzoną barierę ochronną naskórka. Na suchą i dokładnie oczyszczoną skórę można nałożyć krem lub balsam, który w składzie ma delikatne substancje czynne i filtry ochronne. Większość kosmetyków aptecznych można ponadto z powodzeniem stosować pod makijaż.

Osoby borykające się z cerą naczynkową powinny zrezygnować z peelingów mechanicznych oraz kremów złuszczających martwy naskórek. Mogą one podrażnić i tak już wrażliwą skórę. Warto o nią zadbać również podczas długotrwałego pobytu na słońcu. Jest to możliwe dzięki odpowiednim balsamom. Należy pamiętać także o nawodnieniu skóry. Sucha cera będzie jeszcze bardziej narażona na pękanie naczyń. Ich kruchość konieczne trzeba wzmacniać. Pomocne suplementy można kupić w aptece razem z kosmetykami.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów