Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Irygator: co to, jak działa, czy warto używać irygatora do zębów?

Materiał informacyjny

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-18 13:32
Końcówka do irygatora do zębów.

Stomatolodzy podkreślają, że czyszczenie zębów rano i wieczorem nie wystarcza, żeby utrzymać jamę ustną w pełnym zdrowiu i cieszyć się pięknym uśmiechem. Oprócz używania szczoteczki (i to najlepiej sonicznej), codzienną higienę zębów należy uzupełnić o nitkowanie, oczyszczanie jamy ustnej irygatorem i płukanie jej płynem stomatologicznym. Czym jest irygator do zębów i jak działa? Czy warto go używać?

Irygator stomatologiczny – co to jest, do czego służy?

Jamę ustną zasiedla od 300 do 500 gatunków bakterii, a także wirusów, grzybów i pierwotniaków. Kieszonki przyzębne (inaczej dziąsłowe) powstające np. podczas wyrzynania się zębów mądrości lub na skutek uszkodzeń dziąseł są jednym z największych siedlisk bakterii w jamie ustnej. Nie ma innego sposobu, żeby dobrze je oczyścić, jak tylko przy pomocy irygatora. Ale co to jest irygator i czy pomaga tylko przy chorobach dziąseł i zębów, czy może służyć jako element codziennej pielęgnacji?

Irygator powstał w latach 70. XX w. jako alternatywa dla nici dentystycznej. Jest to sprzęt wyposażony w rączkę z wymiennymi dyszami oraz zbiornik na wodę (bezprzewodowe modele przypominają nieco większą szczoteczkę elektryczną ze zintegrowanym pojemnikiem na wodę).

Irygator czyści zęby, ale dba również o zdrowie dziąseł, dokładnie oczyszczając je z bakterii.

Irygatora używają najczęściej osoby noszące aparaty dentystyczne. Ponieważ pielęgnacja zębów przy stałym aparacie jest utrudniona, a nitkowanie staje się wręcz niemożliwe, irygator okazuje się niezastąpionym sprzętem.

Urządzenie jest też przydatne, kiedy nie przepadasz za nitkowaniem lub masz wrażliwe dziąsła i skłonności do tworzenia się kieszonek.

Jak działa irygator?

Irygator do zębów, aby mógł spełniać swoją funkcję, potrzebuje wody – wypuszcza ją pod ciśnieniem, a pulsujący strumień wymiata resztki pokarmowe zalegające w przestrzeniach międzyzębowych. Mocny wyrzut wody usuwa również bakterie znajdujące się poniżej linii dziąseł.

Irygator dobrze radzi sobie z wypłukiwaniem resztek jedzenia z kieszonek dziąsłowych, zapobiegając tym samym powstawaniu zapaleń i rozwojowi chorób dziąseł.

Irygator poleca się każdej osobie chcącej dobrze zadbać o zdrowie jamy ustnej. Niezbędny okazuje się dla tych, którzy noszą stałe aparaty ortodontyczne, protezy stałe lub ruchome, dla osób z implantami, koronami i mostami. Jeśli cierpisz na paradontozę lub masz skłonności do powstawania kieszonek dziąsłowych, irygator to sprzęt, który musi znaleźć się w Twojej łazience.

Dodatkową zaletą korzystania z irygatora w przypadku chorób dziąseł jest to, że zamiast wody możesz wlać do pojemnika specjalny płyn leczniczy i użyć go do płukania jamy ustnej.

Jak poprawnie używać irygatora do zębów?

Irygator do zębów działa automatycznie i to, jak go używać, nie powinno sprawiać żadnych problemów. Końcówkę urządzenia umieszcza się w ustach i przesuwa wzdłuż zębów, żeby usunąć resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych.

Podczas pierwszego użycia irygatora ustaw program z delikatnym strumieniem. Twoje dziąsła muszą przyzwyczaić się do nowego sposobu oczyszczania jamy ustnej. Z czasem zwiększaj moc strumienia, tj. wybieraj programy o intensywniejszym działaniu.

Jak używać irygatora do zębów – materiał YouTube

Używanie irygatora do zębów nie jest skomplikowaną i uciążliwą czynnością, a przyczynia się do lepszego zdrowia całej jamy ustnej. Irygator bezprzewodowy (wybrane modele Panasonic) wystarczy napełnić letnią wodą, włożyć dyszę do ust i uruchomić jeden z programów. Dyszę przesuwa się po kolei wzdłuż linii zębów. W trakcie używania irygatora usta mogą być zamknięte lub lekko rozchylone tak, żeby woda mogła z nich swobodnie wyciekać, co widać na poniższym filmie: 

 

Irygator przed myciem zębów czy po ich umyciu?

Nie ma jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Irygator można stosować i przed myciem zębów, i po ich wyszczotkowaniu, a nawet dwukrotnie, czyli przed i po. Irygator można wykorzystać tuż po umyciu zębów, żeby usunąć pozostałości resztek pokarmowych i dokładnie oczyścić zęby poniżej linii dziąseł.

Szczoteczka soniczna czy irygator?

Szczoteczka do mycia zębów, w tym też szczoteczka elektryczna (soniczna lub rotacyjna) to podstawa zdrowych zębów. Za pomocą szczoteczki usuwa się nagromadzone w jamie ustnej resztki pokarmowe, osad nazębny i bakterie znajdujące się na języku i dziąsłach.

Irygator do zębów jest uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Kiedy chcesz uniknąć częstych wizyt stomatologicznych, chorób dziąseł i cieszyć się zdrowym uzębieniem, wśród Twoich sprzętów nie powinno zabraknąć ani szczoteczki do zębów, ani irygatora.

Irygator nie tylko dokładnie wymiata resztki jedzenia z ciasnych przestrzeni międzyzębowych, ale też masuje dziąsła, przyczyniając się do ich lepszej kondycji.

Irygator czy nić? Czy irygator zastępuje nić dentystyczną?

Irygator czy nić? Czy trzeba używać i jednego, i drugiego, żeby skutecznie doczyszczać jamę ustną? Wśród zaleceń dotyczących mycia zębów wymienia się 5 kroków, które mają przyczyniać się do utrzymania dobrego zdrowia i wyglądu zębów i dziąseł.

Stomatolodzy zalecają więc:

 1. szczotkowanie zębów rano i wieczorem,
 2. nitkowanie ich lub irygację,
 3. płukanie jamy ustnej płynem stomatologicznym,
 4. używanie odpowiednio dobranej do potrzeb pasty
 5. oraz systematyczność w oczyszczaniu zębów.

Jeśli używasz nawet najlepszych sprzętów do mycia jamy ustnej, ale robisz to tylko od czasu do czasu (np. zapominasz o szczotkowaniu zębów o poranku), i tak może pojawić się u Ciebie próchnica.

Irygator stworzono po to, żeby zastępował nić dentystyczną. Jest on zdecydowanie delikatniejszy niż nić i zapobiega podrażnieniom dziąseł. Nie zawsze jednak ten sprzęt poradzi sobie z usunięciem wszystkich zanieczyszczeń z zębów. Jeśli Twoje zęby są ustawione bardzo ciasno, przed ich szczotkowaniem oczyść je wstępnie nicią dentystyczną. Po umyciu zębów zastosuj dodatkowo irygator. Po takiej pielęgnacji usuniesz ze swojej jamy ustnej wszystkie niepożądane bakterie i resztki pokarmowe (nić usunie większe kawałki, a irygator te mocno wciśnięte między przestrzenie zębowe) będące przyczyną chorób zębów i dziąseł.

Czy irygator wpływa na kamień nazębny?

Czy irygator usuwa kamień nazębny? Czy warto go kupić tylko po to, żeby pozbyć się kamienia? Irygator usuwa do 99% bakterii i płytki nazębnej. A to waśnie gromadzący się osad nazębny jest przyczyną powstawania kamienia. Używając dobrej szczoteczki elektrycznej, nici dentystycznej lub irygatora, chronisz swoje zęby przed szybkim osadzaniem się na nich kamienia. Mocny strumień wody wypuszczany przez irygator może odrywać fragmenty kamienia, jednak nie służy do jego usuwania. Kiedy na zębach zgromadzi się już kamień, jedynym sposobem na jego pozbycie się jest wizyta u stomatologa. Dentysta usunie kamień przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Choć więc irygator nie pomaga pozbyć się kamienia, skutecznie chroni przed jego powstawaniem.

Irygator do zębów – czy warto? Jaki wybrać?

Irygatorów do zębów używają najczęściej osoby noszące aparaty ortodontyczne. Ponieważ oczyszczanie zębów za pomocą nici staje się wtedy niemal niemożliwe, irygator zastępuje nić i pomaga pozbywać się resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc. Ale irygator do zębów to nie tylko urządzenie dla tych, którzy noszą aparaty. Czy warto zainwestować w taki sprzęt?

Nawet jeśli korzystasz ze szczoteczki elektrycznej i nici dentystycznej, irygator okaże się przydatnym pomocnikiem do oczyszczania jamy ustnej. Irygator działa poniżej linii dziąseł, przez co skuteczniej niż szczoteczka usuwa wszelkie pozostałości resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc.

Dwa stojące obok siebie irygatory do zębów, różne modele.

fot.: polecane irygatory do zębów Panasonic EW1513W i EW1313G (lifemanagerka.pl)

Jaki irygator wybrać? LifeManagerka poleca jeden z modeli Panasonic – EW1513W z 5 trybami pracy i 200 ml pojemnikiem na wodę (za: lifemanagerka[dot]pl/2021/07/irygator-stomatologiczny-do-czego-sluzy-porownanie-panasonic-ew1313g-vs-ew1513w/). Blogerka jest zadowolona z dużego zbiornika na wodę, dzięki któremu może przez dłuższy czas oczyszczać zęby bez konieczności jego uzupełniania. Plusem jest dla niej również możliwość wyboru programu i technologia ultradźwiękowa.

Magdapisze.pl poleca natomiast irygator Panasonic EW1313G (za: magdapisze[dot]pl/zycie/niedrogi-dobry-irygator-do-zebow-panasonic-ew1313g/) z 3 trybami pracy (w tym tryb Jet o najwyższym ciśnieniu i tryb Air in soft do pielęgnacji i masażu dziąseł), który można kupić za ok. 200 zł. Uznaje, że jest on wygodniejszy w stosowaniu niż nitka dentystyczna i że bardzo dokładnie można wyczyścić nim zęby.

Sprawdź ceny, opinie i dostępność irygatorów Panasonic >>

Irygator nie jest kolejnym gadżetem, który stanie w łazience i będzie używany tylko sporadycznie. Bezprzewodowy, lekki i niewielki sprzęt stanie się Twoim codziennym towarzyszem podczas mycia zębów. Okaże się tak wygodny, że spakujesz go do walizki, wybierając się na urlop.

Źródła:

 • lifemanagerka[dot]pl/2021/07/irygator-stomatologiczny-do-czego-sluzy-porownanie-panasonic-ew1313g-vs-ew1513w/
 • magdapisze[dot]pl/zycie/niedrogi-dobry-irygator-do-zebow-panasonic-ew1313g/
 • alicjawegner[dot]pl/irygator-do-zebow-czy-warto-kupic/ (zdjęcie tytułowe)
 • daria-porcelain[dot]pl/2021/07/jaki-wybrac-irygator-do-zebow/
 • sekretypiekna[dot]com[dot]pl/jak-dziala-irygator-do-zebow/
 • dentalherb[dot]com/blog/what-is-oral-irrigation/
 • pbc.gda[dot]pl/Content/5279/bochniak_mariusz_062302.pdf
 • novama[dot]pl/porady/jaki-irygator-do-zebow-wybrac

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów