Ile tygodni trwa ciąża?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-08 16:11
Kobieta w ciąży oblicza przy pomocy kalendarza termin porodu.

Odpowiedź na pytanie – ile tygodni trwa ciąża? – wcale nie jest prosta. Większość kobiet nie potrafi określić, kiedy można mówić o rozpoczęciu ciąży, ani tym bardziej nie wie, jak wyznacza się termin porodu. Cóż, trzeba przyznać, że nie da się ze stuprocentową dokładnością określić ani pierwszej, ani drugiej daty. Sprawdź, jakie założenia przyjmuje się na ten temat.

Jak określa się datę rozpoczęcia ciąży?

No cóż, nawet dziecko wie, że ciąża trwa 9 miesięcy, ale jak wyznacza się jej początek i termin porodu, nie wiedzą nawet wszyscy dorośli. Przy pierwszej wizycie u ginekologa, który ciążę potwierdzi, od razu wiadomo, ile ciąża już trwa i jaki jest przewidywany termin porodu.

Właściwie momentem rozpoczęcia ciąży jest chwila, w której dochodzi do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Jednak w praktyce bardzo rzadko zdarza się, że kobieta potrafi wskazać taki moment. Zatem przyjmuje się, że za datę rozpoczęcia ciąży uważa się pierwszy dzień wystąpienia ostatniej miesiączki. Takie założenia znacznie ułatwiają całą tę ciążową matematykę. Miesiączka bowiem, w przeciwieństwie do owulacji, jest zauważana bez problemu, a więc ta ostatnia wyznacza datę rozpoczęcia ciąży.

Ile trwa ciąża i na jakie etapy się ją dzieli?

Na pytanie – ile tygodni trwa ciąża? – nie da się już odpowiedzieć tak jednoznacznie. Prawidłowy czas trwania ciąży to zarówno 38 tygodni, jak i 42 tygodnie, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Inaczej można to też określić, że ciąża trwa około 280 dni, z tym że za prawidłową uważa się też tę, która trwa 20 dni krócej lub 20 dni dłużej.

Czas trwania ciąży dzieli się też na trymestry, a każdy z nich trwa około 13 tygodni. Pierwszy trymestr, czyli od 1 do 13 tygodnia ciąży, to czas, gdy zarodek rozwija się najbardziej intensywnie. W tym okresie kształtują się wszystkie narządy i organy dziecka, a organizm kobiety przechodzi poprzez prawdziwą burzę hormonalną. Pierwszy trymestr to też czas, w którym kobieta jest najbardziej narażona na utratę ciąży. Niestety statystycznie nawet co szósta ciąża kończy się poronieniem.

Pomiędzy 14 a 26 tygodniem ciąży następuje tak zwany drugi trymestr. Przyszłe mamy zwykle czują się znacznie lepiej, a dziecko spokojnie rozwija się w brzuszku. Znacznie spada też ryzyko utraty ciąży. Z kolei po 27 tygodniu ciąży mówi się już o trzecim trymestrze ciąży, a maluch, który uparłby się przedwcześnie przybyć na ten świat, ma już spore szanse na przeżycie. W tym też czasie organizm kobiety nie tylko umożliwia dziecku dalszy rozwój, ale też przygotowuje się do porodu.

Jak wyznacza się termin porodu?

Szacunkowy termin porodu lekarz oblicza już w trakcie pierwszej wizyty pacjentki, podczas której zwykle dopiero potwierdza ciążę. Termin porodu oblicza się według reguły Naegelego, niemieckiego położnika, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Zgodnie z nią, by oszacować termin porodu, wystarczy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odjąć 3 miesiące, a następnie dodać 7 dni. Zatem jeśli pierwszy dzień ostatniej miesiączki wypadł 1 września, to po odjęciu 3 miesięcy otrzymamy 1 dzień czerwca, a następnie dodajemy 7 dni. Jeśli więc pierwszy dzień ostatniej miesiączki wypadał 1 września, to poród przewiduje się na 7 czerwca kolejnego roku.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów