Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Hormony, stres, przepracowanie. Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-29 10:43
Przyszła mama trzyma na ciążowym brzuchu różowe, niemowlęce buciki.

Trudności z zajściem w ciążę dotykają nawet co dziesiątą osobę w wieku rozrodczym. Jedną z najczęstszych przyczyn tego zjawiska jest nieprawidłowa równowaga hormonalna. Niekorzystny wpływ na produkcję hormonów mogą mieć czynniki genetyczne, przemęczenie czy długotrwały stres. Na szczęście te zaburzenia da się zazwyczaj skorygować poprzez odpowiednie leczenie lub zmianę stylu życia.

Problemy z hormonami i niepłodność

Organizm ludzki wykorzystuje aż 50 hormonów do stabilizacji różnych funkcji organizmu. Niektóre z nich - jak estrogen i progesteron u kobiet - pomagają regulować rozwój i uwalnianie żeńskich komórek rozrodczych.

Gdy produkowana jest zbyt duża lub zbyt mała ilość danego hormonu, procesy te nie przebiegają prawidłowo. Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą wywoływać niepłodność u kobiet, zakłócając owulację lub utrudniając wzrost śluzówki macicy – endometrium. 

Częstym schorzeniem endokrynologicznym, które zaburza owulację, jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Problem dotyka od 5 do 10% kobiet w wieku rozrodczym. Przyczyny jego rozwoju nie zostały do końca poznane. Może przebiegać z objawami hyperandrogenizacji czy też insulinooporności.

Jeżeli pojawiają się trudności z zajściem w ciążę, warto obserwować reakcje swojego organizmu. Wiele z nich pomoże nam rozpoznać, czy za zaburzeniami owulacji stoją hormony, w tym:

 • brak miesiączki lub obfite i bolesne miesiączki,
 • owłosienie na twarzy lub przerzedzenie włosów,
 • przyrost masy ciała,
 • problemy trawienne,
 • napięcie lub depresja,
 • bezsenność,
 • trądzik,
 • niskie libido.

W przypadku rozpoznania niepokojących symptomów, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Odpowiednia terapia, prowadzona przez ginekologa lub endokrynologa, zwiększy szansę zajścia w upragnioną ciążę.

Związek pomiędzy stresem a płodnością

Szybkie tempo życia powoduje przewlekły stres, a to nie wpływa dobrze na zdrowie reprodukcyjne. Szczególnie w dzisiejszych czasach częstym powodem napięcia jest zmęczenie i przepracowanie. Bez względu na przyczynę, stres uruchamia łańcuch reakcji biologicznych w organizmie, które mogą powodować deregulację systemu hormonalnego. 

Te zmiany mogą prowadzić do obniżenia płodności u obojga partnerów. Hormony płciowe (estrogen, progesteron u kobiet i testosteron u mężczyzn) oraz główny hormon stresu (kortyzol) są wytwarzane z cholesterolu. Pod wpływem stresu zwiększa się produkcja kortyzolu, ale jednocześnie spada poziom testosteronu i progesteronu. Przewlekły stres może także obniżać poziom estrogenów, a także pozostałych androgenów.

Co zrobić, gdy stres sprawia, że nie mogę zajść w ciążę

Alice Domar z Boston IVF wykazała w badaniach, że kobiety, których ślina miała wysoki poziom alfa-amylazy (enzymu, który wzrasta w stresie), potrzebowały 29% więcej czasu, aby zajść w ciążę w porównaniu do tych, które miały go mniej.

Jeżeli stres uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie i znacznie utrudnia leczenie niepłodności, warto zgłosić się po pomoc do psychologa lub psychiatry. Trzeba pamiętać, aby w takiej sytuacji nie obwiniać siebie. Konsultacja ze specjalistą pomoże wskazać powody niepokoju oraz dobrać właściwe rozwiązania. 

Pary starające się o dziecko, powinny zadbać o równowagę psychiczną i spokój. Znalezienie sposobów na zmniejszenie stresu może znacznie poprawić samopoczucie i w efekcie wspomóc prawidłowe działanie układu rozrodczego. Polecane sposoby na przywrócenie wewnętrznego balansu to:

 • porzucenie niezdrowych nawyków (alkohol, fast foody, papierosy),
 • techniki relaksacji (joga, ćwiczenia oddechowe),
 • rezygnacja z nadmiaru obowiązków,
 • poświęcanie więcej czasu na drobne przyjemności,
 • wsparcie bliskich,
 • aktywność fizyczna,
 • dobry sen.

Bibliografia:

 1. Maura Scanlan, How stress affect fertility, Dostępny w Internecie: apathtonaturalhealth[dot]com/blog/how-stress-affects-fertility.
 2. Kristin L. Rooney, Alice D. Domar, The relationship between stress and infertility, dostępny w Internecie: ncbi.nlm.nih[dot]gov/pmc/articles/PMC6016043/.
 3. Christin Perry, Could a Hormonal Imbalance Be Affecting Your Fertility?, Dostępny w Internecie: parents[dot]com/getting-pregnant/infertility/treatments/hormone-imbalance-and-pregnancy/.
 4. Claire Gagne, Can stress really prevent you from getting pregnant?, Dostępny w Internecie: todaysparent[dot]com/getting-pregnant/trying-to-conceive/can-stress-really-prevent-you-from-getting-pregnant/.
 5. Christine Brady, Shaymaa S. Mousa, Shaker S. Mousa, Polycystic ovary syndrome and its impact on women’s quality of life: More than just an endocrine disorder, Dostępny w Internecie: ncbi.nlm.nih[dot]gov/pmc/articles/PMC3108690/.
 6. Celina Łepecka-Klusek, Anna B. Pilewska-Kozak, Grzegorz Jakiel, Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO, Dostępny w Internecie: agro.icm.edu[dot]pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-90d21ccf-4d4d-4936-9580-9459fd899f4e/c/fulltext213.pdf.
Artur Kobielski, specjalista ginekolog-położnik z kliniki InviMed w Katowicach
 • dr n. med. Artur Kobielski
 • specjalista ginekolog-położnik z kliniki InviMed w Katowicach
 • https://www.invimed.pl/lekarze/artur-kobielski

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów