Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Do czego wykorzystuje się rozmaryn? Właściwości i zastosowania rozmarynu

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-05-13 14:34
Kwitnący rozmaryn.

Rozmaryn to jedno z najbardziej aromatycznych ziół charakterystycznych dla kuchni śródziemnomorskiej. Uprawiano go już w starożytności, przypisując mu działanie lecznicze oraz wykorzystując do licznych obrządków i zwyczajów. Również dzisiaj jego walory wykorzystuje się nie tylko w gastronomii, lecz również w celach leczniczych. Jak warto wykorzystywać rozmaryn?

Rozmaryn – co to za roślina?

Rozmaryn lekarski (łac. Rosmarinus officinalis) to gatunek krzewu z rodziny jasnotowatych. Gałązki rozmarynu wizualnie przypominają gałęzie iglaków – ich liście są wąskie i ciemnozielone, wyglądają ja niewielkie igiełki. Roślina może osiągnąć wysokość nawet do dwóch metrów, lubi ciepłe i dobrze nasłonecznione tereny. Naturalnie występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego m.in. we Francji, Grecji, Hiszpanii i Włoszech, jak również na Cyprze, w Tunezji i Turcji.

Swoją nazwę rozmaryn zawdzięcza zbitce dwóch słów pochodzących z łaciny (łac. ros – rosa i łac. marinus – morski), co można przetłumaczyć jako morską rosę lub nieco bardziej poetycko, świeży powiew morza. Rozmaryn porasta bowiem morskie wybrzeża, roztaczając swoją charakterystyczną woń.

Uprawy rozmarynu prowadzi się na całym świecie, również w Polsce, gdzie często traktuje się go jako roślinę ozdobną, rosnącą w doniczce na parapecie okiennym. Obecnie rozmaryn jest szeroko wykorzystywany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też perfumeryjnym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Dawne zastosowania rozmarynu

Dawniej rozmaryn uważany był za zioło o wręcz magicznych właściwościach. Miał odganiać złe duchy i zapewniać spokojny sen bez koszmarów. Był też symbolem miłości i wierności, dlatego gałązki rozmarynu wplatano w bukiety i wianki pary młodej i weselników. 

Oprócz bogatej symboliki rozmaryn oferował też szereg właściwości korzystnych dla zdrowia. Stosowany był na problemy żołądkowe, kłopoty ze snem i rozmaite dolegliwości bólowe

Co zawiera rozmaryn?

Liście i kwiaty rozmarynu zawierają liczne związki o właściwościach prozdrowotnych, w tym terpeny i ich pochodne (cyneol, borneol, kamfora, pinen, terpineol, werbenon, geraniol, karwakrol), flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne (kwas chlorogenowy, rozmarynowy, ferulowy), fitosterole i olejki eteryczne. Zawartość aktywnych substancji w rozmarynie jest zmienna i zależna od czynników środowiskowych, które wpływają na uprawy tej rośliny.

Z rozmarynu wytłacza się olejek eteryczny, który stosuje się m.in. w farmacji i kosmetyce.

Niektóre właściwości zdrowotne rozmarynu

Zawarte w rozmarynie olejki lotne oraz pozyskiwane z tej rośliny ekstrakty wykazują silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. W licznych badania udowodniono, że hamują one rozrost takich bakterii, jak Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Helicobacter pylori, a także grzybów Candida albicans. Ponadto ekstrakt z rozmarynu przeciwdziała również rozwojowi bakterii wywołujących próchnicę zębów i tworzenie się płytki nazębnej, dlatego bywa składnikiem past do zębów i innych kosmetyków przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Działanie przeciwbakteryjne rozmarynu wykorzystuje się również w przemyśle spożywczym, stosując go jako naturalny środek do konserwowania żywności.

Substancje obecne w rozmarynie mają też silne działanie antyoksydacyjne, gdyż zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników i zmniejszają stres oksydacyjny w tkankach. Dzięki temu znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, gdzie stosuje się go jako składnik preparatów przeciwstarzeniowych. Z kolei jego działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe wykorzystuje się w produkcji kosmetyków przeciwłupieżowych oraz dedykowanych skórze przetłuszczającej się i trądzikowej. Warto przygotować ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku eterycznego z rozmarynu, która pomoże się odprężyć i złagodzi doskwierające bóle mięśniowe i stawowe. Olejek rozmarynowy wzmacnia mieszki włosowe i pomaga w zapobieganiu wypadania włosów.

Rozmaryn stosuje się przede wszystkim jako aromatyczną przyprawę do rozmaitych dań, a także deserów. Zioło to wykazuje działanie rozkurczowe i żółciopędne, dlatego można je stosować przy kłopotach z układem trawiennym i niestrawnościach, a także w celu poprawy trawienia pokarmów, zwłaszcza tłustych i ciężkostrawnych dań. Dowiedziono też, że rozmaryn wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, gdyż zwiększa wydzielanie insuliny przy jednoczesnym obniżaniu stężenia glukozy we krwi.

Olejek rozmarynowy szeroko wykorzystuje się w aromaterapii. Ma on korzystnie oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy, łagodząc napięcie nerwowe i zmęczenie, a także wspomagając koncentrację.

Jak stosować rozmaryn?

Rozmaryn możemy stosować przede wszystkim w kuchni, zarówno świeże liście, jak i te suszone. Jego intensywny aromat doskonale wzbogaca smak potraw mięsnych i ryb, a także dań na bazie warzyw. Rozmaryn świetnie komponuje się również w owocami (np. brzoskwinie, gruszki, morele, maliny, śliwki), a jego świeże gałązki mogą wzbogacić również smak i wygląd różnych napojów i drinków.

Olejek rozmarynowy najlepiej wykorzystywać do inhalacji parowej lub przy użyciu specjalnych dyfuzorów aromaterapeutycznych. Rozcieńczony w oleju bazowym (np. olej macadamia, olej arganowy) może być stosowany miejscowo na skórę.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów