Dlaczego boli żołądek? Sprawdzone domowe sposoby na złagodzenie bólu

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-06-20 11:17
Mężczyzna chwyta się za brzuch, boli go żołądek.

Ból żołądka to powszechna dolegliwość, która jest spowodowana różnymi czynnikami. Co może być jej przyczyną? Jak radzić sobie z bólem za pomocą domowych sposobów?

Jakie są przyczyny bólu żołądka?

Ból żołądka ma bardzo różne przyczyny. Może pojawić się w wyniku błędów dietetycznych, zakażenia (bakteryjnego, wirusowego) lub choroby przewlekłej. 

Jedną z przyczyn bólu żołądka jest chociażby zjedzenie czegoś tłustego i ciężkostrawnego. W związku z tym warto pamiętać o unikaniu smażenia potraw i ograniczeniu produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Lepsze będzie gotowanie na parze lub w wodzie, duszenie bez wcześniejszego obsmażania i wybieranie produktów o niższej zawartości tłuszczu (np. duszonego mięsa, zamiast kotleta smażonego w panierce).

Ból żołądka może świadczyć też o tym, że organizm źle toleruje konkretne produkty. Dolegliwości bólowe pojawiają się m.in. przy nietolerancji laktozy (inaczej cukru mlecznego), co jest wskazaniem do ograniczenia lub wyeliminowania produktów laktozy z jadłospisu.

Jednak nie zawsze dolegliwości bólowe świadczą o błędach w diecie czy nietolerancji lub alergii pokarmowej. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu żołądka jest również zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Jest ono dość powszechne. Zazwyczaj dochodzi do niego już w okresie dzieciństwa podczas używania wspólnych naczyń i picia z tej samej butelki.

Ból żołądka towarzyszy również zakażeniom wirusowym. Może pojawić się w przebiegu biegunki wirusowej wywołanej rotawirusami, norowirusami, sapowirusami lub adenowirusami jelitowymi. W takich przypadkach oprócz dolegliwości bólowych obserwuje się nagłe wystąpienie biegunki i/lub wymiotów, a także nudności i złe samopoczucie.

Bóle żołądka mogą być także jednym z objawów choroby. Nie tylko tej, która występuje w obrębie układu pokarmowego (np. nieswoistych chorób zapalnych jelit, choroby wrzodowej żołądka), ale i schorzenia układu krążenia lub układu moczowego.

Domowe sposoby na ból brzucha

Jeśli ból nie znika, a dodatkowo towarzyszą mu inne objawy (np. gorączka, biegunka, nudności) należy skonsultować się z lekarzem. Oprócz tego można wspomóc się tzw. domowymi metodami.

W złagodzeniu dolegliwości bólowych pomagają zioła, które są stosowane od lat. Jednym z nich jest rumianek pospolity o właściwościach przeciwzapalnych, rozkurczających i delikatnie uspokajających. Inną popularną i łatwo dostępną rośliną, która może pomóc przy bólu jest melisa lekarska o działaniu rozkurczającym.

Oprócz ziół można wspomóc się gorącymi okładami. Najłatwiej zrobić je z termoforu. Obecnie w sprzedaży dostępne są nie tylko klasyczne termofory, które wypełnia się wodą, ale i termofory z pestek wiśni. 

W przypadku bólu żołądka warto pamiętać też o diecie lekkostrawnej, która nie obciąża układu pokarmowego. Wskazane jest ograniczenie błonnika pokarmowego, wybieranie delikatnych warzyw, przetartych owoców bez skórki i pestek, białego pieczywa i ryżu, delikatnych przypraw, a także chudych gatunków mięs i ryb.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Amol, produkt złożony, płyn doustny, płyn na skórę. Zawiera 67% v/v etanolu. Wskazania do stosowania: Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Amol stosowany jest tradycyjnie w następujących wskazaniach: zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów; wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np. wzdęcia i niestrawność. Podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S, Energivej 15, 5260 Odense S, Dania

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów