Czy warto leczyć zęby mleczne?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-24 14:19
Czy warto leczyć zęby mleczne?

Bardzo popularny jest mit, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież w końcu i tak wypadną. Ile w tym prawdy? Czy warto jest dokładnie szczotkować i leczyć zęby mleczne? Otóż zdecydowanie tak. Próchnica mleczaków może bowiem mieć niebagatelny wpływ na zdrowie całego organizmu, a w przyszłości negatywnie wpływać także na zęby stałe.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne?

Przede wszystkim należałoby zacząć od nakreślenia, kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Dolne pierwsze siekacze uświadczyć można zazwyczaj już w okolicach szóstego miesiąca życia, zaś ich wyrzynanie się wiąże się dla malucha z bólem oraz swędzeniem. Gdy tylko zaczynają wyrzynać się pierwsze ząbki, dziecko częściej niż zazwyczaj płacze, jest roztargnione i niespokojne.

Jeśli matka zaniedbała leczenie stomatologiczne w trakcie ciąży, na pojawiających się mleczakach gdzieniegdzie można dostrzec rozwijającą się próchnicę. W żadnym wypadku nie należy jej lekceważyć – jak wspomnieliśmy wcześniej, próchnica uformowana na zębach mlecznych, może przenosić się na zęby stałe, i prowadzić w przyszłości do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych. Właśnie dlatego po raz pierwszy z maluszkiem warto udać się do stomatologa już w momencie, gdy ten ukończy sześć miesięcy.

Ile mamy zębów mlecznych?

Zdrowy, dorosły człowiek, posiada trzydzieści dwa zęby stałe. A czy zastanawialiście się kiedyś, ile mamy mleczaków? Jest ich zazwyczaj dokładnie dwadzieścia. Należą do nich:

  • wyrzynające się między szóstym a dziesiątym miesiącem życia dolne pierwsze siekacze mleczne,
  • wyrzynające się między ósmym a dwunastym miesiącem życia górne pierwsze siekacze mleczne,
  • wyrzynające się między dziewiątym a trzynastym miesiącem życia górne drugie siekacze mleczne,
  • wyrzynające się między dziesiątym a szesnastym miesiącem życia dolne drugie siekacze mleczne,
  • wyrzynające się między trzynastym a dziewiętnastym miesiącem życia górne pierwsze trzonowce mleczne,
  • wyrzynające się między czternastym a osiemnastym miesiącem życia dolne pierwsze trzonowce mleczne,
  • wyrzynające się między szesnastym a dwudziestym drugim miesiącem życia górne kły mleczne,
  • wyrzynające się między siedemnastym a dwudziestym trzecim miesiącem życia dolne kły mleczne,
  • wyrzynające się między dwudziestym trzecim a trzydziestym pierwszym miesiącem życia dolne drugie trzonowce mleczne,
  • wyrzynające się między dwudziestym piątym a trzydziestym trzecim miesiącem życia górne drugie drugie trzonowce mleczne.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Zęby mleczne zaczynają być stopniowo zastępowane przez stałe pomiędzy szóstym a dwunastym rokiem życia dziecka, przy czym apogeum tego procesu przypada na okres pomiędzy dziewiątym a dwunastym rokiem życia. Przez większość tego czasu, w jamie ustnej  szkraba znajdują się zarówno wyrzynające się zęby stałe, jak i zęby mleczne – właśnie dlatego tak ważne jest, by dbać o mleczaki, bo ewentualne, pojawiające się na nich choroby, mogą z łatwością przenosić się na uzębienie stałe.

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi, sprowadzają się one do kilku aspektów dotyczących ich budowy. Przede wszystkim zęby mleczne charakteryzują obręcze otaczające ich koronę – można je dostrzec gołym okiem. Po drugie, mają one mniejsze i cieńsze korzenie, z występującą resorpcją korzeni, której efektem jest luźne osadzenie zębów mlecznych przed ich wypadnięciem.

W jaki sposób należy dbać o zęby mleczne? Wybór odpowiedniej szczoteczki

Aby uniknąć próchnicy i innych przykrych problemów ze zdrowiem w przyszłości, o zęby mleczne trzeba dbać już w momencie, gdy pojawią się one w jamie ustnej. Wszystko powinno się sprowadzać do ich odpowiedniej higieny. Dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia, muszą szczotkować ząbki pastami bez fluoru, zaś te w wieku od trzech do sześciu lat, powinny korzystać z past zawierających ten pierwiastek w bardzo niewielkiej ilości (do 300 ppm). Dzieci powyżej ósmego roku życia mogą korzystać już z past dla dorosłych, jednak z wyłączeniem specyfików wybielających. Warto wyposażyć dzieci w specjalną szczoteczkę do zębów. Przykłady szczoteczek sonicznych dla dzieci znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne-dla-dzieci

Poza regularnym szczotkowaniem mleczaków, konieczne jest także odwiedzanie stomatologa (przynajmniej raz na pół roku), który na bieżąco będzie mógł doglądać stanu jamy ustnej dziecka i eliminować z niej ewentualne problemy. Czasem zdarza się bowiem tak, że ząb mleczny nie wypada i pozostaje w jamie ustnej na wiele długich lat. Wówczas specjalista wyrywa go wraz z korzeniami. Tak samo wygląda proces postępowania w przypadku, gdy na którymś z zębów mlecznych można dostrzec próchnicę – w trosce o zdrowie zębów stałych, ząb taki podlega natychmiastowej ekstrakcji.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów