Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?
Artykuł sponsorowany
Biegunki u dziecka zdarzają się dość często, dlatego rodzice w każdej chwili powinni być przygotowani na pojawienie się u malucha dolegliwości. Zazwyczaj rozwolnienie łatwo jest opanować przy pomocy odpowiednich środków, zdarzają się jednak sytuacje, kiedy biegunka trwa zbyt długo i wymaga interwencji lekarza. Jakie są przyczyny biegunki u dziecka i jak sobie z nią radzić?
Przyczyny biegunki u dziecka
Rozwolnienie u dziecka może mieć kilka przyczyn. Najczęściej występujące to:
- grypa żołądkowa – czyli zarażenie rotawirusami, wywołującymi rozwolnienie, często również wymioty. W wielu przypadkach pojawia się także gorączka i dreszcze. Jest to najczęstsza przyczyna biegunki u maluchów;
- zatrucie pokarmowe – wywołane najczęściej przez bakterię Salmonella, obecną w pożywieniu. Charakterystyczne objawy to: silne bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka;
- alergia – biegunki pojawiają się najczęściej w przypadku alergii pokarmowych. W tym przypadku przyczyna jest dość trudna do rozpoznania, pomocą w diagnozie może być nawracający charakter biegunki, po zjedzeniu określonego produktu.
Jak leczyć biegunkę u dziecka?
Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą skutecznie wspomóc leczenie biegunki u dziecka. Po pierwsze, należy zapewnić dziecku odpowiednią ilość płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Rodzice powinni również starać się jak najszybciej zahamować nadmierne wydalanie. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się papki z bananów, które regulują pracę jelit, jagody w postaci kisielu lub herbatki, a także zwykła bułka pszenna.
Niestety często w trakcie biegunki dziecko nie ma apetytu i trudno jest je zmusić do jedzenia. Warto jednak starać się podać mu coś łagodnego i zadbać o stały dostęp elektrolitów. Wysoką skutecznością w zwalczaniu biegunek u dzieci charakteryzują się także specjalne probiotyki dla dzieci, które zawierają zdrowe bakterie jelitowe w odpowiednich proporcjach. Takie składniki pomogą uregulować pracę jelit i ochronią je przed rozmnażaniem się bakterii i wirusów chorobotwórczych. Wśród najlepszych probiotyków dla najmłodszych znajdziemy produkty Dicoflor, które dostępne są w postaci kapsułek, kropel i saszetek do rozpuszczania.
Czy przy biegunce u dziecka trzeba kontaktować się z lekarzem?
Większość przypadków biegunki u dziecka można wyleczyć domowymi sposobami. Czasem wystarczy zapobiegać odwodnieniu, a nieprzyjemne dolegliwości same przejdą po kilku godzinach. Jeżeli jednak biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas i wciąż jest silna, należy skontaktować się ze specjalistą.
Biegunka u dzieci zdarza się dość często, dlatego każdy rodzic zawsze powinien mieć pod ręką probiotyki i elektrolity dla dzieci. Co więcej, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy rozwolnienia, należy zacząć działać jak najszybciej, aby nie dopuścić do nadmiernej utraty wody, która wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami dla zdrowia.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.