Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-03 14:54
Biegunka u dziecka

Biegunki u dziecka zdarzają się dość często, dlatego rodzice w każdej chwili powinni być przygotowani na pojawienie się u malucha dolegliwości. Zazwyczaj rozwolnienie łatwo jest opanować przy pomocy odpowiednich środków, zdarzają się jednak sytuacje, kiedy biegunka trwa zbyt długo i wymaga interwencji lekarza. Jakie są przyczyny biegunki u dziecka i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny biegunki u dziecka

Rozwolnienie u dziecka może mieć kilka przyczyn. Najczęściej występujące to:

  • grypa żołądkowa – czyli zarażenie rotawirusami, wywołującymi rozwolnienie, często również wymioty. W wielu przypadkach pojawia się także gorączka i dreszcze. Jest to najczęstsza przyczyna biegunki u maluchów;
  • zatrucie pokarmowe – wywołane najczęściej przez bakterię Salmonella, obecną w pożywieniu. Charakterystyczne objawy to: silne bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka;
  • alergia – biegunki pojawiają się najczęściej w przypadku alergii pokarmowych. W tym przypadku przyczyna jest dość trudna do rozpoznania, pomocą w diagnozie może być nawracający charakter biegunki, po zjedzeniu określonego produktu.

Jak leczyć biegunkę u dziecka?

Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą skutecznie wspomóc leczenie biegunki u dziecka. Po pierwsze, należy zapewnić dziecku odpowiednią ilość płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Rodzice powinni również starać się jak najszybciej zahamować nadmierne wydalanie. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się papki z bananów, które regulują pracę jelit, jagody w postaci kisielu lub herbatki, a także zwykła bułka pszenna.

Niestety często w trakcie biegunki dziecko nie ma apetytu i trudno jest je zmusić do jedzenia. Warto jednak starać się podać mu coś łagodnego i zadbać o stały dostęp elektrolitów. Wysoką skutecznością w zwalczaniu biegunek u dzieci charakteryzują się także specjalne probiotyki dla dzieci, które zawierają zdrowe bakterie jelitowe w odpowiednich proporcjach. Takie składniki pomogą uregulować pracę jelit i ochronią je przed rozmnażaniem się bakterii i wirusów chorobotwórczych. Wśród najlepszych probiotyków dla najmłodszych znajdziemy produkty Dicoflor, które dostępne są w postaci kapsułek, kropel i saszetek do rozpuszczania.

Czy przy biegunce u dziecka trzeba kontaktować się z lekarzem?

Większość przypadków biegunki u dziecka można wyleczyć domowymi sposobami. Czasem wystarczy zapobiegać odwodnieniu, a nieprzyjemne dolegliwości same przejdą po kilku godzinach. Jeżeli jednak biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas i wciąż jest silna, należy skontaktować się ze specjalistą.

Biegunka u dzieci zdarza się dość często, dlatego każdy rodzic zawsze powinien mieć pod ręką probiotyki i elektrolity dla dzieci. Co więcej, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy rozwolnienia, należy zacząć działać jak najszybciej, aby nie dopuścić do nadmiernej utraty wody, która wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami dla zdrowia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów