Badania prenatalne – ich znaczenie dla zdrowia matki i dziecka
Artykuł sponsorowany
Badania prenatalne stanowią klucz do zdrowia i bezpieczeństwa matki oraz nienarodzonego dziecka. Pojęcie to oznacza różne testy, które pomagają monitorować rozwój i identyfikować potencjalne problemy zdrowotne podczas ciąży. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czym są badania prenatalne i kiedy są wykonywane?
Jak wspomniano wcześniej, badania prenatalne to szerokie spektrum działań diagnostycznych, które są wykonywane podczas ciąży. Ich głównym celem jest monitorowanie rozwijającego się płodu oraz zdrowia matki. Badania te obejmują zarówno badania fizykalne, jak i diagnostykę laboratoryjną. Dowiedz się też, jak wygląda pierwsze badanie prenatalne – na czym polega.
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego nieinwazyjne badania prenatalne warto wykonać niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Jednak istnieją pewne sytuacje, które mogą wymagać dodatkowych badań lub intensywniejszego monitoringu. Wśród nich są:
- ciąża wielopłodowa;
- urodzenie dziecka z wadą wrodzoną lub genetyczną;
- wiek matki powyżej 35 lat;
- obecność chorób przewlekłych u matki (np. cukrzyca, nadciśnienie);
- rodzinne występowanie wad genetycznych;
- nieprawidłowości wykryte podczas badania USG, które wykonuje się pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży.
Zalety badań prenatalnych
Badania prenatalne nie służą jedynie potwierdzeniu ciąży. Są one istotne dla identyfikowania potencjalnych problemów zdrowotnych u rozwijającego się dziecka. Dzięki temu specjaliści mogą podjąć odpowiednie działania, aby zminimalizować ryzyko komplikacji. Ponadto badania prenatalne dają możliwość identyfikacji niektórych genetycznych i strukturalnych nieprawidłowości. Dzięki badaniu USG i testom genetycznym możliwe jest choćby wczesne wykrycie zespołu Downa.
Pierwsze badanie prenatalne – na czym polega?
Gdy kobieta dowiaduje się o ciąży, jednym z pierwszych kroków jest wykonanie przesiewowych badań prenatalnych. Zwykle przeprowadza się badanie ultrasonograficzne, które pozwala potwierdzić ciążę i oszacować termin porodu. To badanie daje także możliwość oceny ogólnego zdrowia ciężarnej, w tym tarczycy, ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi. Jest to niezwykle ważne dla monitorowania zdrowia i dobrostanu ciężarnej.
Pierwsze przesiewowe USG wykonuje się pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Pozwala ono dokonać oceny grubości przezierności karku (NT), a także obecności kości nosowej. Anomalie w tym zakresie to sygnał, że u dziecka może wystąpić zespół Downa lub Edwardsa. Wraz z badaniem USG warto wykonać jeszcze test podwójny z krwi.
Nawet jeżeli nie wykryto żadnych nieprawidłowości, nie należy rezygnować z dalszej diagnostyki prenatalnej w drugim oraz trzecim trymestrze.
Badania prenatalne w trzecim trymestrze
Trzeci trymestr ciąży to czas intensywnych przygotowań do narodzin dziecka. Badania prenatalne w trzecim trymestrze są skoncentrowane na ocenie dobrostanu dziecka i gotowości do porodu. Wtedy ocenia się funkcjonowanie pępowiny, łożyska, a także ilość płynu owodniowego. Niezwykle ważne jest również ułożenie dziecka, które powinno być skierowane główką w dół. Jeśli jego pozycja jest inna, może to wykluczyć naturalny poród.
Można przeprowadzić testy, takie jak badanie KTG, które oceniają aktywność serca płodu. Lekarz sprawdza również stan poszczególnych układów organizmu dziecka.
Badania prenatalne – podsumowanie
Badania prenatalne odgrywają kluczową rolę w opiece nad ciężarnymi, wpływają bowiem na bezpieczeństwo i dobrostan zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka. Wiedza na temat tych badań jest kluczowa dla zdrowego przebiegu ciąży. Pamiętaj, że odpowiednie testy, które są przeprowadzane na czas, mogą uratować życie.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.