Aspirator do nosa - na ratunek, gdy dziecko ma katar. Jaki aspirator do nosa wybrać i jak go używać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-03 15:22
Mama oczyszcza niemowlęciu nos przy pomocy aspiratora do nosa.

Katar to powszechna dolegliwość, którą zna każdy z nas. Nie jest groźny, a dla większości stanowi irytujący objaw infekcji. Niestety, dzieci do 3. r.ż. często nie są w stanie samodzielnie sobie z nim poradzić. Na szczęście, na ratunek przybywa aspirator do nosa. Co to jest, jak go używać i który wybrać?

Katar u dziecka

Przyczyn kataru, czyli nieżytu nosa jest wiele. Może on mieć podłoże np. alergiczne czy infekcyjne. Czasem jest wynikiem podrażnienia mechanicznego, np. przez zanieczyszczone, suche powietrze. Najczęściej jednak nieżyt nosa jest wynikiem infekcji wirusowej.

Starsze dzieci i dorośli nie mają większego problemu z katarem, ponieważ są w stanie samodzielnie pozbyć się zalegającej wydzieliny, a przy zatkanym nosie mogą oddychać ustami. Malutkie dzieci ze względu na swoją anatomię i słabo wykształcone odruchy, oddychają głównie nosem. Z tego powodu zatkany nos powoduje duży dyskomfort u maluszka. Utrudnia spanie, powoduje rozdrażnienie i ból głowy. Dziecko płacze, bo daje to częściową ulgę - łzy spływające kanalikiem łzowym upłynniają wydzielinę.

Niestety, nieleczony i “niezaopiekowany” katar u dziecka może nieść za sobą powikłania w postaci zapalenia ucha i gardła, dlatego lepiej go nie lekceważyć.

Aspirator do nosa - sposób na katar

Jednym ze sposobów walki z katarem jest aspirator do nosa. Jest to niewielkie urządzenie, którego głównym zadaniem jest odsysanie zalegającej wydzieliny z nosa maluszka (ale nie tylko!). Chociaż nie służy do leczenia kataru, jego stosowanie pozwala na odblokowanie nosa, łagodzenie dolegliwości i uniknięcie powikłań. Korzyści są obustronne - skorzysta zarówno dziecko, jak i rodzic.

Aspirator do nosa - rodzaje

Aspiratory to proste urządzenia, a ich wspólną cechą jest odciąganie wydzieliny. Różnią się między sobą sposobem napędzania. Wyróżniamy:

 • aspirator “tradycyjny” - gruszka;
 • aspirator do nosa “ustny”;
 • aspirator do odkurzacza;
 • aspirator elektryczny.

Aspirator - gruszka

Mogłoby się wydawać że stara, sprawdzona metoda, a do tego tania, będzie najlepsza. Nic bardziej mylnego. Ze względu na budowę gruszki, nie da się jej wyczyścić po każdym użyciu, więc trzeba by kupować za każdym razem nową. Ponadto:

 • łatwo nią podrażnić błonę śluzową nosa, 
 • ma małą siłę ssania,
 • jest niedokładna.

Aspirator do nosa - ustny

Najpopularniejszy rodzaj aspiratora. Składa się z końcówki, którą wprowadza się do noska, połączonej z pojemniczkiem na wydzielinę. Do pojemnika przymocowana jest silikonowa rurka zakończona ustnikiem. Po drodze często umieszczone są jeszcze filtry.
Wydzielina odciągana jest za pomocą wdechu wykonanego przez osobę trzymającą ustnik. Niektóre modele wymagają sporej siły wdechu by były efektywne. W ocenie rodziców ten typ aspiratorów do nosa uznaje się za najbezpieczniejsze.

Do zalet zaliczymy prostą budowę oraz niski koszt urządzenia. Wadą jest, iż aspiratory ustne pozwalają czasem na wciągniecie do ust tego, co powinno zatrzymać się w pojemniku.

Aspirator do odkurzacza

Na pierwszy rzut oka wygląda przerażająco - jak można włożyć dziecku do nosa końcówkę podłączoną do odkurzacza o tak dużej sile ssącej?

Jest to możliwe dzięki budowie urządzenia, które redukuje ciąg. Dzięki temu aspiratory te są bezpieczne dla dzieci. Z zalet należy wymienić ich wysoką wydajność i fakt, że ewentualne niespodzianki wciąga odkurzacz, a nie my sami. Niestety, nie każde dzieci chce współpracować z aspiratorami podłączanymi do odkurzacza ze względu na hałas, jaki generują.

Aspirator do nosa elektryczny

Ciekawa grupa aspiratorów, które stanowią kompromis między ustnymi a tymi do odkurzacza, są aspiratory do nosa elektryczne. Zasilane są bateriami lub akumulatorkami, dzięki czemu są przenośne. Dodatkowo ich praca jest cicha, a niektóre posiadają funkcję grania melodii. Niestety, są słabsze i mniej wydajne niż aspiratory podłączane do odkurzacza.

Aspirator do nosa - jaki wybrać?

Znamy już rodzaje dostępnych na rynku aspiratorów. Jak zatem wybrać odpowiedni? 

Zdecydowanie warto zrezygnować z klasycznych gruszek. Mają więcej wad niż zalet. Jeżeli szukamy czegoś taniego i cichego - zdecydujmy się na aspirator do nosa ustny (np. FRIDABABY Nosefrida, Sopelek, Marimer, Nosko). 

Jeżeli dziecko nie boi się odkurzacza, a i my nie jesteśmy nim przerażeni - lepiej zainwestować w wersję aspiratora podłączaną do odkurzacza (Katarek Plus, Katarek Complete, Sopelek 3 Aspirator Vacuum). Odznaczają się większą higieną, a ponadto niektóre mają dodatkowo specjalną końcówkę do ust.

Najwygodniejsze w użyciu są jednak aspiratory do nosa elektroniczne (Braun BNA 100, Novama White K, Vitammy Colibri). Te, które posiadają funkcję odgrywania melodii mogą przekonać pociechy, które nie chcą współpracować. Niestety te z rozsądną siłą ssania będą droższe.

Dostępność poszukiwanych aspiratorów do nosa w najbliższej aptece sprawdzisz wygodnie, nie wychodząc z domu, na portalu KtoMaLek.pl.

Jak używać aspiratora do nosa?

Zawsze przed pierwszym użyciem aspiratora zapoznaj się z instrukcją - znajdziesz tam informacje o tym jak go używać, jak myć, kiedy wymieniać filtry i inne przydatne informacje. Pomimo różnic między aspiratorami, sam sposób użycia jest dla wszystkich rodzajów bardzo podobny.

 1. Najpierw rozrzedź wydzielinę - w tym celu skorzystaj z roztworu soli fizjologicznej w ampułkach lub wody morskiej w spray’u.
 2. Odciągnij wydzielinę aspiratorem.
 3. Po oczyszczeniu ponownie podaj sól fizjologiczną lub wodę morską do nosa, by nawilżyć śluzówkę.
 4. Nie zapomnij wyczyścić aspiratora!

Bibliografia:

 1. Chirico, G., Quartarone, G., Mallefet, P. (2014). Nasal congestion in infants and children: a Literature review on efficacy and safety of non-pharmacological treatments. Minerva Pediatrica, 66(6), s. 549-557.
 2. Chmielewski R, (2018). Ocena skuteczności, bezpieczeństwa i satysfakcji rodziców z użycia aspiratorów nosowych u dzieci. Otorynolaryngologia, 17(3), s. 112-117.
 3. Katarek. Dostępne na: https://katarek.pl/metoda-3-krokow/ (Dostęp: maj 2022).
 4. Novama Kids Pingo. Instrukcja obsługi.
 5. Skotnicka, B. (2014). Czy stosowanie aspiratorów (np. „katarku” do odkurzacza) u niemowląt i małych dzieci z przewlekłym katarem i upośledzoną drożnością nosa jest skuteczne i bezpieczne? Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.4.2. (Dostęp: maj 2022).
 6. Sopelek - aspirator do nosa. Dostępne na: https://sopelek.info.pl/jak-stosowac. (Dostęp: maj 2022).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów