10 porad jak zadbać o zdrowie stóp

Artykuł sponsorowany

Czy wiesz, że przeciętny człowiek w swoim życiu przechodzi dystans porównywalny nawet z trzema podróżami dookoła świata? To wszystko zawdzięczamy stopom. Niestety zazwyczaj poświęcamy im zbyt mało uwagi i często zaniedbujemy.

Artykuł rekomendowany przez:
hebe porady zdrowe stopy

W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji, która przyczyni się do zdrowego i pięknego wyglądu stóp. Przygotowaliśmy także tutorial krok po kroku, dzięki któremu z łatwością urządzisz domowe SPA dla stóp. Skorzystaj z przygotowanych przez nas porad i wypróbuj kosmetyki do pielęgnacji stóp w Hebe, które sprawią, że twoje stopy już dziś będą gotowe na buty z otwartą piętą.

Jak zadbać o zdrowie stóp?

Profilaktyczna pielęgnacja to najlepsza droga do utrzymania stóp w dobrym zdrowiu. Co możesz zrobić, żeby zapewnić im komfort i piękny wygląd? Czynników wpływających na ich kondycję jest wiele – począwszy od właściwego przycinania paznokci, kąpieli, po noszenie właściwie dobranych skarpet i obuwia.

Poznaj najważniejszych 10 zasad, które pomogą ci zatroszczyć się o twoje stopy.

  1. Codziennie kontroluj stopy – regularnie obserwuj i sprawdzaj ich stan. Podczas wieczornej kąpieli zwróć uwagę na kolor oraz wygląd skóry i paznokci. Skontroluj także stopy pod kątem skaleczeń, pęcherzy, zadrapań, zaczerwienień i obrzęków. Wczesne wyłapanie problemów może pomóc w zapobieganiu poważniejszym komplikacjom, które mogą skończyć się leczeniem u specjalisty.
  2. Myj stopy często – częstotliwość zależy w dużej mierze od twojego stylu życia. Jeśli bierzesz prysznic raz dziennie i nie masz problemów z kondycją swoich stóp, codzienna kąpiel najpewniej wystarczy do utrzymania nóg w zdrowiu. Jeśli jednak prowadzisz intensywny tryb życia, zmagasz się z problemem potliwości czy swędzeniem stóp po całym dniu w butach, rozważ wprowadzenie dodatkowych kąpieli dla stóp.
  3. Utrzymuj swoje stopy suche i ciepłe – grzyby i infekcje rozwijają się najlepiej w chłodnym i wilgotnym otoczeniu. Utrzymywanie stóp w cieple i suchości ochroni je przed uporczywymi dolegliwościami, z którymi walka może okazać się długa i żmudna. Po wyjściu spod prysznica osusz dokładnie, ale delikatnie stopy, pamiętając o wytarciu wody między palcami.
  4. Nawilżaj skórę – codzienne nawilżanie stóp sprawi, że skóra będzie miękka, gładka i elastyczna. Krem do suchych pięt pomoże ci także w walce z rogowaceniem i złuszczeniem martwego naskórka. Wypróbuj np. krem do stóp Hebe Cosmetics – Intensywna Regeneracja. Po umyciu i wysuszeniu stóp wmasuj specjalistyczny krem, a następnie zabezpiecz stopy czystymi skarpetkami.
  5. Noś czyste i odpowiednie skarpetki – wybieraj skarpety z naturalnych, pochłaniających wilgoć materiałów, najlepiej wolne od uciskających stopę szwów. Zwróć uwagę także na odpowiedni rozmiar skarpetek: zbyt luźne mogą powodować tarcie wewnątrz butów, co może prowadzić do powstawania pęcherzy oraz podrażnień. Zbyt ciasne natomiast ograniczają krążenie krwi, powodując obrzęk i puchnięcie stóp.
  6. Delikatnie pielęgnuj stopy – domowe SPA to świetny sposób na zadbanie o zdrowie i wygląd twoich stóp. Pamiętaj jednak, że chociaż skóra na stopach jest 5 razy grubsza niż pozostałych partiach ciała, wymaga delikatnego i ostrożnego traktowania. Zbyt intensywne tarcie pumeksem, samodzielne wycinanie odcisków może przysporzyć nie lada kłopotów.
  7. Obcinaj paznokcie prawidłowo – skracaj paznokcie ostrożnie i zawsze prosto. Przycinanie paznokci zbyt krótko oraz zwężanie ich lub zaokrąglanie na krawędziach bardzo często prowadzi do bolesnego wrastania paznokci. Ostre lub szorstkie krawędzie delikatnie spiłuj pilnikiem do paznokci.
  8. Zorganizuj aerobik dla stóp – przez większość dnia stopy są uwięzione w butach, które często ograniczają ich swobodę i zakres ruchu, prowadząc do uczucia ciężkości i zmęczenia stóp. Tak jak całe nasze ciało potrzebuje ruchu, tak i stopy potrzebują ćwiczeń. W ciągu dnia kilkakrotnie wykonuj ruchy kostkami, poruszaj palcami, dostarczając stopom odrobinę relaksu.
  9. Postaw na odpowiednie i wygodne obuwie – komfort i zdrowie stóp w dużej mierze zależy od butów. Na co dzień ubieraj wspierające i dobrze wyprofilowane buty. Unikaj chodzenia przez dłuższy czas w butach na obcasie. Jeśli uprawiasz sport, wybierz dopasowane do dyscypliny buty w odpowiednim rozmiarze. Niewłaściwe obuwie jest najczęstszą przyczyną urazów.
  10. Nie ignoruj bólu stóp – przyczyny bólu stóp mogą być różne, do najpoważniejszych należą urazy i choroby, jednak przyczyną mogą być także źle dopasowane buty, zbyt długie stanie, spacery lub bieg w maratonie. Jeśli z czasem objawy się nasilają lub po prostu długo nie ustępują, udaj się na konsultację do lekarza podologa.
hebe porady zdrowe stopy 2

 

Pielęgnacja stóp krok po kroku

  1. Zmyj lakier do paznokci – odkrycie płytki paznokci u stóp pozwoli ci sprawdzić ich stan i zdiagnozować ewentualne problemy. Wybierz zmywacz bez acetonu, który będzie delikatniejszy i bezpieczniejszy. Jeśli malujesz paznokcie u stóp przez cały rok, pomyśl o zrobieniu od czasu do czasu krótkiej przerwy, która pozwoli na regenerację i odpoczynek od lakieru do paznokci.
  2. Zafunduj stopom relaksacyjną kąpiel – przez 15-20 minut mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem aromatycznych olejków z lawendy, cytryny, migdałów oraz/lub soli pielęgnacyjnej. Nabiorą lekkości, zniwelujesz w ten sposób doskwierające po całym dniu podrażnienia, a skóra stanie się bardziej miękka i gotowa na dalszą pielęgnację.
  3. Wykonaj peeling – gruboziarnisty peeling przyniesie ukojenie twoim stopom, zniweluje swędzenie, pomoże usunąć martwy naskórek, wygładzi skórę, a także podziała odprężająco i kojąco. Zabieg wykonywany w cotygodniowych odstępach zapobiegnie rogowaceniu i zgrubieniu skóry, dzięki czemu z czasem będziesz mogła ze swojej pielęgnacji wyeliminować tarki czy pumeks.
  4. Usuń zgrubienia i zrogowacenia – pumeks, dwustronna lub elektryczna tarka pomogą pozbyć się zrogowaciałej skóry i drobnych odcisków. Skórę stóp traktuj delikatnie i pamiętaj, żeby nie usuwać jednorazowo nadmiaru skóry, ponieważ możesz w ten sposób podrażnić lub nawet skaleczyć stopy. Wykonuj zabieg regularnie, co 3-4 tygodnie, a twoje stopy odzyskają miękkość.
  5. Przytnij paznokcie: użyj dużych cążków ze stali nierdzewnej. Paznokcie koniecznie przytnij na prosto, a następnie delikatnie zaokrąglij rogi za pomocą pilnika do paznokci. Możesz odepchnąć swoje skórki drewnianym patyczkiem, ale nie powinnaś ich wycinać. Paznokcie u stóp warto zawsze przycinać po namoczeniu, ponieważ są wtedy bardziej miękkie i łatwiejsze do przycięcia.
  6. Nałóż krem do stóp i zrób masaż – nawilżenie jest kluczem do zdrowych i zadbanych stóp, dlatego postaw na intensywnie nawilżający krem z mocznikiem, który wygładza i zmiękcza skórę stóp, przynosząc im natychmiastową ulgę i ukojenie. Krem wmasuj, wywierając delikatny nacisk, dzięki czemu twoje stopy będą zrelaksowane i wypoczęte.

W poszukiwaniu odpowiedniego kosmetyku, zapoznaj się z działem kremy do stóp w Hebe.

hebe porady zdrowe stopy 3

 

Czego potrzebujesz do domowej pielęgnacji stóp? Kilka produktów:

  •  zmywacz do paznokci bez acetonu,
  •     olej aromaterapeutyczny, sól do stóp,
  •     peeling do stóp,
  •     pumeks lub tarkę do skórek,
  •     pilnik do paznokci,
  •     cążki do paznokci,
  •     patyczki do manicure (sprawdzą się także przy pielęgnacji skórek u stóp),
  •     krem do stóp.

Domowy peeling do stóp miodowo-miętowy

W ofercie drogeryjnej znajdziesz wiele szybko działających i wygodnych w użyciu peelingów do stóp, jeśli jednak nie chcesz kupować kolejnego kosmetyku do pielęgnacji stóp lub należysz do zwolenniczek kosmetyków DIY, bez problemu możesz wykorzystać do produkcji peelingu produkty znajdujące się w twojej kuchni.

Polecamy zgłuszająco-nawilżający peeling na bazie miodu i odświeżającej mięty.

Działanie peelingu do stóp:

Brązowy cukier usuwa martwe komórki naskórka, miód i mięta zapobiegają infekcjom i namnażaniu się bakterii, a olej kokosowy odżywia, zmiękcza i wygładza skórę.
 

Składniki:

    3 łyżki brązowego cukru
    2 łyżki oleju kokosowego
    2 łyżki miodu
    3 krople olejku miętowego

Sposób przygotowania:

Połącz wszystkie składniki w miseczce, aż uzyskasz spójną konsystencję pasty. Stopniowo nakładaj domowy kosmetyk na stopy, masując je delikatnymi, okrężnymi ruchami przez 3-5 minut. Następnie opłucz stopy letnią wodą, osusz je ręcznikiem bez pocierania i pamiętaj, żeby po zakończonym zabiegu nałożyć nawilżający krem do stóp.

Walka z potliwością stóp

Potliwość i nieprzyjemny zapach stóp to niezwykle wstydliwy, chociaż dość powszechny problem, z którym możesz skutecznie walczyć, systematycznie wykonując kąpiele stóp, które zapobiegną nadmiernemu poceniu się, a tym samym przyczynią się do zniwelowania brzydkiego zapachu.

Kąpiel stóp z czarną herbatą

Zanurz dwie torebki herbaty w 500 ml przegotowanej wody na około 15 minut. Następnie dodaj do herbaty dwa litry letniej wody i mocz stopy w uzyskanym roztworze przez około 30 minut. Tanina z czarnej herbaty zabija bakterie i pomaga zamknąć pory, zmniejszając przy tym potliwość stóp.

Gorzka kąpiel solna

Dodaj dwie szklanki gorzkiej soli, zwanej także solą Epsom lub solą angielską do czterech litrów ciepłej wody i moczyć stopy w płukance dwa razy dziennie. Gorzka sól ograniczy pocenie się stóp i pomoże zlikwidować bakterie. Gorzką sól możesz zastąpić solą himalajską lub morską.

Jeśli często masz problemy z nieprzyjemnym zapachem stóp, możesz do codziennej pielęgnacji wprowadzić spray do stóp, który pomoże ograniczyć problem pocenia, odświeży stopy i zneutralizuje brzydki zapach, zwiększając komfort twój i twoich stóp. Sprawdź aktywny dezodorant do stóp 4w1 Nivelazione.

Dbaj o swoje stopy codziennie, w końcu dzięki nim możesz wykonywać tyle przyjemnych rzeczy – spacerować, tańczyć czy uprawiać sporty. Pamiętaj także, że zdrowe stopy to piękne stopy. Dbając o ich kondycję i wygląd przez cały rok, nie musisz obawiać się sezonu na letnie sandałki.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Uroda

Więcej artykułów