Usuwanie pieprzyków i znamion Warszawa

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-08 13:57
Zbliżenie na policzek młodej kobiety, która palcem wskazuje na istniejące znamię skórne.

Znamiona barwnikowe zwane popularnie „pieprzykami” są wykwitami skórnymi o barwie brązowej do ciemnobrązowej a niekiedy czarnej i szarej. Wszystkie znamiona barwnikowe budzące niepokój onkologiczny lekarza oraz Pacjenta należy poddać badaniu lekarskiemu i ewentualnie usuwać chirurgicznie z marginesem tkanek zdrowych oraz pełną grubością skóry.

W jaki sposób usuwamy pieprzyki?

W naszym gabinecie w Warszawie usuwamy zmiany wyłącznie w sposób chirurgiczny, a wycinek Pacjent może oddać do badania histopatologicznego. Warto podkreślić, że tylko tego typu badanie daje 100% pewności, z jakiego typu zmianą mamy do czynienia, czy jest to zmiana groźna – czy nie musimy się martwić.  Badanie histopatologiczne może nam także dać odpowiedź, czy zmiana chorobowa została usunięta z marginesem zdrowych tkanek - czyli w całości.

Jakie zmiany skórne nadają się do usunięcia?

Znamiona - czasami o charakterze wrodzonym (chociaż mogą się one ujawniać się w różnym okresie życia człowieka), często zawierające barwnik (melaninę). Dość sporadycznie mogą one stać się punktem wyjścia czerniaka skóry (np. jako efekt przewlekłego drażnienia). Czerniak – jest już nowotworem złośliwym melanocytów – stanowi  on 2% ogółu zachorowań na nowotwory w Polsce.  Niestety jak podkreślają eksperci, zachorowalność na raka skóry wzrasta rocznie o 10%. Niektóre znamiona, z uwagi na defekty kosmetyczne lub podejrzenie zmian nowotworowych, stanowi wskazanie do usunięcia chirurgicznego i badania histopatologicznego zmiany.

Włókniaki - są to łagodne nowotwory, które wywodzą się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Włókniak może lokalizować się w różnych miejscach. Dość często stanowi defekt kosmetyczny lub też funkcjonalny (np. włókniaki powiek).

Tłuszczaki - są łagodnymi nowotworami wywodzącymi się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Najczęściej tłuszczaki są wynikiem ogniskowych przerostów komórek tkanki tłuszczowej. Są to zmiany skórne miękkie w dotyku, czasami przesuwalne i ogólnie bezbolesne. Rosną bardzo powoli. Większość tłuszczaków jest mała, ale mogą osiągnąć rozmiarów ponad 6 cm. Na szczęście tłuszczaki rzadko bywają zmianami złośliwymi, znacznie częściej stanowią typowy defekt kosmetyczny, jednak istnieje ryzyko ich przemiany w mięsaka.

Kaszaki – są to łagodne i powoli rosnące guzy o charakterze torbieli. Wypełnione są one masami rogowymi i łojowymi, a także zawierające elementy mieszków włosowych. Często umiejscawiają się na twarzy, w okolicy owłosionej skóry głowy lub za uchem. W przypadku infekcji takiego kaszaka istnieje ryzyko wytworzenia ropnia.

Kaszaki, tłuszczaki, znamiona, brodawki – w jaki sposób przeprowadzane są zabiegi ?

Większość zabiegów wykonywana przeprowadzanych w naszym gabinecie: https://chirurgiawarszawa.pl/chirurgiczne-usuwanie-zmian-skornych-warszawa/ jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są one praktycznie bezbolesne. Po wycięciu znamienia można wykonać ewentualną plastykę skóry (np. płatową) oraz lekarz zakłada odpowiednie szwy  z opatrunkiem. Szwy (jeżeli są one niewchłanialne) usuwa się w granicach 5-14 doby, w zależności od indywidualnej potrzeby.

Czy mogę być pewien, że moja zmiana skórna nie jest złośliwa?

Każda zmiana, która zostaje wycięta ze skóry lub też tkanki podskórnej powinna zostać zbadana przez histopatologa. Histopatolog ma na celu zbadanie pod mikroskopem tkanek pobranych podczas biopsji, wyciętych narządów lub też ich fragmentów i sprawdza zachodzące w nich zjawiska chorobowe. Każdy rodzaj wyciętej zmiany u Pacjenta posiada specyficzną dla siebie budowę histologiczną (rodzaj i układ komórek). Pozwala to na odróżnienie od siebie np. brodawki od włókniaka lub też znamienia barwnikowego od czerniaka złośliwego. Ma to istotne znaczenie podczas podejmowania decyzji o dalszym postępowaniu z osobą chorą. Podczas zabiegu chirurg pobiera tkankę do badania histopatologicznego. Warto dodać, że w przypadku usunięcia w całości podejrzanego znamienia barwnikowego, nie istnieje już, w tym miejscu, ryzyko rozwoju czerniaka, ponieważ chora tkanka jest usunięta w całości.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu usunięcia zmian skórnych?

  • aktywne infekcje wirusowe (np. opryszczka), a także bakteryjne, które znajdują się w obrębie okolicy poddawanej zabiegowi,
  • jeżeli Pacjent zażywa leki rozrzedzające krew (np. Polocard, Acenocumarol), o ile jest to możliwe, zaleca się ich odstawienie na 5-7 dni,
  • stosowanie doustnej postaci witaminy A (izotertinoina, acytretyna), witamina ta w sposób znaczny ogranicza zdolność do gojenia się ran. 

Jak wygląda postępowanie po zabiegu?

Do czasu usunięcia szwów u Pacjenta, nie powinno się brać długich kąpieli a jedynie krótki prysznic. Po prysznicu ranę należy osuszyć oraz zdezynfekować, a następnie nałożyć opatrunek. Ponadto, aby rana lepiej się goiła, nie jest wskazane, aby wykonywać gwałtowne ruchy, zwłaszcza rozciągające. W okresie rekonwalescencji najlepiej po zabiegu zrezygnować z ćwiczeń fizycznych. Jeżeli jest to konieczne, w ustalonym przez lekarza terminie, należy zgłosić się w celu usunięcia szwów.

Przebieg zabiegu usuwania znamion skórnych

Zabieg chirurgicznego wycinania znamion barwnikowych w naszym gabinecie w Warszawie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Czas zabiegu wynosi najczęściej od 20 do 30 minut. Zmianę wraz z fragmentem zdrowej skóry Pacjenta wycinana jest za pomocą skalpela, a następnie zakładane są szwy wraz z opatrunkiem. Celem określenia charakteru zmiany oraz wykluczenia procesu nowotworowego każdy usunięty materiał powinien zostać przesłany do badania histopatologicznego. Należy także pamiętać, że w miejscu po usunięciu zmiany pozostanie mało widoczna blizna. Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi od około 7 do 10 dni. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów