Szkoła rodzenia – jak wyglądają zajęcia?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-12-15 13:51
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzyma się za ciążowy brzuszek.

Zastanawiasz się, jak przygotować się do roli rodzica? Zapisz się do szkoły rodzenia! Możesz z niej wynieść wiedzę i umiejętności, które przydadzą Ci się w trakcie porodu i opieki nad maluszkiem. Specjaliści odpowiedzą na nurtujące Cię pytania, dzięki czemu poczujesz się pewniej. Sprawdź, jak wygląda program zajęć szkoły rodzenia!

Czego można się nauczyć w szkole rodzenia?

Jeśli masz mnóstwo pytań na temat macierzyństwa, skorzystaj ze szkoły rodzenia. Zajęcia odbywają się w małych grupach, dzięki czemu panuje tam miła atmosfera. To idealne miejsce, aby w komfortowy sposób przygotować się do porodu, połogu i pielęgnacji maleństwa. Na kurs warto zapisać się około 21 tygodnia, kiedy przyszła mama czuje się lepiej, a do przyjścia dziecka na świat zostało jeszcze trochę czasu. Możesz zabrać ze sobą partnera, siostrę lub przyjaciółkę, aby pomogli Ci w ćwiczeniach. 

W szkole rodzenia dowiesz się, jak będzie zmieniało się Twoje ciało i samopoczucie w kolejnych miesiącach. Oprócz tego poznasz skuteczne metody radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi. Położna podpowie Ci, jak wyliczyć przybliżony termin porodu. Mówi się także o tym, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych, jak skompletować wyprawkę dla noworodka, co zabrać ze sobą do szpitala. Dzięki temu przyszła mama może odetchnąć spokojnie, ponieważ jest przygotowana na każdą sytuację.

Co obejmuje plan zajęć?

Położna przedstawi Ci kolejne etapy porodu, dzięki czemu będziesz wiedziała, kiedy pojechać do szpitala. Zobaczysz również, jak wygląda trakt porodowy, ponieważ przyszpitalne szkoły rodzenia często uwzględniają zwiedzanie w swoim programie. 

Szkoła rodzenia w Warszawie organizuje również zajęcia, podczas których przyszłe mamy poznają skuteczne metody łagodzenia bólu porodowego. Każdy szpital proponuje przynajmniej kilka sposobów, w tym znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe, gaz rozweselający czy ćwiczenia na piłkach. Ośrodek zazwyczaj współpracuje z dietetykiem i fizjoterapeutą, którzy podpowiadają ciężarnym, jak szybciej wrócić do formy po porodzie. Z kolei położna zaznajamia przyszłe mamy z tym, co będzie się z nimi działo w czasie połogu. Ponadto uczestniczki nauczą się, jak zadbać wtedy o higienę intymną, pielęgnować krocze lub bliznę po cesarskim cięciu.

Szkoła rodzenia – zajęcia teoretyczne i praktyczne

Plan zajęć obejmuje nie tylko wykłady, lecz także ćwiczenia. W ten sposób poznasz przydatne techniki oddechowe, a także wzmocnisz mięśnie miednicy, brzucha i pleców. Zanim jednak zapiszesz się do szkoły rodzenia, porozmawiaj z lekarzem, czy możesz ćwiczyć. Jeśli ginekolog odradza Ci aktywność fizyczną, poszukaj kursu składającego się z samych wykładów.

Zazwyczaj szkoła rodzenia organizuje też warsztaty, podczas których uczestnicy uczą się, jak dbać o noworodka. Przyszli rodzice zdobywają szereg przydatnych umiejętności, takich jak karmienie, przewijanie, przebieranie, kąpanie czy usypianie. Wiele ośrodków wprowadza również ćwiczenia z zakresu chustowania. Uczestnicy dowiadują się, jak pielęgnować skórę maluszka i jak rozpoznać, że coś mu dolega. W wielu szkołach rodzenia organizowane są zajęcia z psychologiem, podczas których można z nim porozmawiać o lęku przed porodem, samoakceptacji czy depresji poporodowej.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów