Kosmetyki na AZS – ukojenie dla skóry

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-12-14 14:41
Kobiece dłonie w delikatnym uścisku.

Swędząca, zaczerwieniona, łuszcząca się skóra potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Osoby, które cierpią na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, wiedzą o tym doskonale. W przypadku tej dolegliwości dobór odpowiednich kosmetyków nabiera ogromnego znaczenia – należy bowiem wybrać takie, które nie zaszkodzą skórze atopowej, a dodatkowo przyniosą jej ukojenie. Które dostępne na rynku produkty są odpowiednie dla skóry z AZS?

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to w największym skrócie przewlekła choroba skóry. Mimo długoletnich badań przyczyny jej występowania wciąż pozostają kwestią dyskusyjną, a właściwie nie do końca zbadaną. Upatruje się ich jednak głównie w genetyce – jeżeli rodzic choruje na AZS, dziecko prawdopodobnie również będzie obciążone tą chorobą. Nie bez znaczenia pozostają też czynniki środowiskowe i immunologiczne – na rozwój oraz zaostrzenie objawów może wpływać na przykład zanieczyszczenie środowiska, temperatura (zbyt wysoka/niska lub jej nagłe zmiany), alergeny, a także stres. To bardzo powszechna dolegliwość, bowiem na AZS cierpi prawie 1/3 ludzi na całym świecie.

Pierwsze objawy tej choroby mogą pojawić się już w okresie niemowlęcym – stany zapalne początkowo widoczne są na twarzy, szyi i tułowiu. Z upływem czasu obszar ten poszerza się o zgięcia stawowe, natomiast w przypadku dorosłych zmiany skórne mogą być rozsiane na całym ciele. Symptomy AZS mogą pojawić się również w późniejszym wieku – u niektórych nawet po 20. roku życia. Jest to o tyle uciążliwa dolegliwość, że wiąże się z permanentnym uczuciem swędzenia przesuszonej skóry, zaś łączący się z tym odruch drapania może powodować zaognienie stanów zapalnych, pogrubienie naskórka, a nawet zakażenia bakteryjne. Ponadto dolegliwość ta zwiększa ryzyko występowania innych chorób związanych z alergiami, takich jak astma czy alergiczny nieżyt nosa.

Dla atopowego zapalenia skóry charakterystyczne są fazy zaostrzenia oraz remisji – co jakiś czas (często zimą, kiedy pielęgnacja jest zasadniczo trudniejsza niż latem) skórne dolegliwości stają się bardziej intensywne. Niestety dotychczas nie wynaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa, które raz na zawsze pozwoliłoby pozbyć się AZS. Można jednak zapewnić sobie stosunkowo łagodny przebieg choroby poprzez dwa główne działania: unikanie czynników zaostrzających oraz odpowiednią pielęgnację.

Kosmetyki dedykowane skórze atopowej

Należy pamiętać, że AZS to jednostka chorobowa – wymaga zatem specjalistycznej opieki dermatologicznej, gdyż leczenie na własną rękę nie przyniesie spodziewanych efektów. Można jednak złagodzić objawy poprzez pielęgnację dobraną do specyficznych potrzeb skóry atopowej. Kosmetyki do skóry atopowej muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów. Ich skład powinien obejmować delikatne, nieuczulające i nieperfumowane substancje, które nie zadziałają na skórę drażniąco.

Pomocne będą emolienty, które ukoją uciążliwy świąd, a dodatkowo utworzą barierę ochronną zabezpieczającą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Stworzony pod kontrolą medyczną krem marki Mixa będzie doskonałym wyborem w codziennej pielęgnacji osób z AZS – zawarta w nim gliceryna koi podrażnienia, zaś dodatek olejku z wiesiołka zapobiega wysuszeniu skóry. Warto zaopatrzyć się także w odpowiedni szampon – bogaty w łagodne składniki myjące produkt z linii Mixa Baby z powodzeniem sprawdzi się także w roli płynu do kąpieli. O potrzeby posiadaczy skóry atopowej zadbał także producent dermokosmetyków La Roche-Posay – ciekawą propozycją jest woda termalna, która nie tylko łagodzi podrażnienia, ale przez hamowanie rozwoju wolnych rodników działa też przeciwstarzeniowo.

Jak dotąd nie wynaleziono skutecznej metody na pozbycie się AZS, jednak ogrom dostępnych kosmetyków sprawia, że za pomocą odpowiedniej pielęgnacji można znacząco poprawić jakość życia osób dotkniętych tą chorobą. Z pewnością wpłynie to korzystnie nie tylko na jej fizyczne symptomy, ale przede wszystkim na komfort psychiczny – a ten, rzecz jasna, jest nie do przecenienia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów