Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zapalenie pęcherza moczowego - jak rozpoznać i leczyć

Artykuł partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-05-28 09:26
Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to przykra dolegliwość, która może przydarzyć się każdemu. Towarzyszy mu ból podbrzusza, kiepskie samopoczucie oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Większość stanów zapalnych wywołują bakterie, choć istnieją także inne przyczyny tego schorzenia. Czy można się uchronić przed zapaleniem pęcherza moczowego? Co należy zrobić, by szybko się z nim uporać?

Zapalenie pęcherza moczowego - skąd się bierze?

Gdy jesteśmy zdrowi, nasze drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. Niekiedy jednak dostają się tam bakterie i inne drobnoustroje, które wywołują stan zapalny. Większość zakażeń układu moczowego wywołują pałeczki okrężnicy, czyli bakterie Escherichia coli, kolonizujące jelito grube. Dzieje się tak, gdyż bakterie łatwo mogą się przedostać z okolic odbytu do cewki moczowej. Inne patogeny mogące wywołać stan zapalny, to bakterie Staphylococcus saprophiticus, Enterococcus oraz Chlamydia, dwoinka rzeżączki, gronkowce, a także niektóre wirusy i grzyby. Więcej na temat przyczyn zapalenia pęcherza znajdziemy na: http://neofuragina.pl/baza-wiedzy/skad-sie-bierze.html

Dlaczego kobiety częściej chorują na zapalenie pęcherza?

Statystyki wyraźnie pokazują, że to kobiety częściej cierpią na zapalenie pęchmoczowegoerza . 50% kobiet przynajmniej raz zachoruje na zapalenie pęcherza moczowego1. Dlaczego tak się dzieje? Winę za to ponosi anatomia. Krótka cewka moczowa, a także niewielka odległość między ujściem cewki moczowej a odbytem sprawiają, że bakterie mają ułatwiony dostęp do układu moczowego. Do grupy ryzyka należą zwłaszcza kobiety młode, które są aktywne seksualnie. Zdarza się, że stan zapalny często się odnawia, wówczas mamy do czynienia z nawracającym zakażeniem układu moczowego.

Mężczyźni chorują zdecydowanie rzadziej, jednak liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Zwykle przyczyną jest rozrastający się gruczoł krokowy, który sprzyja zastojowi moczu, a stąd już tylko krok do infekcji. Na zakażenie narażone są także kobiety ciężarne i w okresie połogu, oraz osoby chorujące na cukrzycę i schorzenia nerek.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Objawy zapalenia pęcherza moczowego są dosyć charakterystyczne:

  • ból w podbrzuszu,
  • częste oddawanie moczu,
  • parcie na pęcherz,
  • nieprzyjemny zapach moczu,
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • krew w moczu.

Chory zwykle czuje się osłabiony, może mieć podwyższoną temperaturę oraz bóle głowy. Jeżeli zauważyliśmy u siebie podobne objawy, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Pieczenie przy oddawaniu moczu

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Aby ustalić dokładną przyczynę zakażenia, lekarz zleca wykonanie ogólnego badania moczu. Zwiększone stężenie leukocytów, nabłonków płaskich i bakterii jest wystarczającą podstawą do rozpoczęcia leczenia. Jeżeli zmagamy się z nawracającymi zakażeniami układu moczowego, konieczne może być wykonanie tzw. posiewu moczu.

Obecność bakterii w moczu jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Popularną substancją czynną, wykorzystywaną w leczeniu tych dolegliwości jest furazydyna (inaczej furagina). Preparaty zawierające tę substancję dostępne są bez recepty, m.in. neoFuragina (więcej informacji można znaleźć na: www.neofuragina.pl), DaFurag Max, Furaginum, czy uroFuraginum. Lekarz może również zlecić antybiotykoterapię. Pamiętajmy wówczas o stosowaniu probiotyków lub synbiotyków. W celu złagodzenia bólu może stosować także leki rozkurczowe (Buscopan, No-spa, Deespa) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (Ibuprom, Metafen, Nurofen, MIG). Wsparciem w leczeniu zapalenia pęcherza mogą być preparaty na bazie ziół oraz żurawiny, które wykazują działanie moczopędne (Furoxin, Urinal, Urosept, Żuravit). Aby ułatwić sobie poszukiwania wybranych preparatów, warto skorzystać z serwisu KtoMaLek.pl, który umożliwia zarezerwowanie ich do wybranej apteki.

Zapalenie pęcherza - domowe sposoby

Z pewnością zależy nam, by uciążliwe i bolesne objawy ustąpiły jak najszybciej. Co zrobić, by przyspieszyć leczenie?

  • Idźmy do toalety, gdy tylko poczujemy taką potrzebę,
  • Pijmy dużo wody - częste oddawanie moczu pozwoli szybciej "wypłukać" bakterie z dróg moczowych,
  • Sięgnijmy po sok z żurawiny - sok z tych owoców utrudnia bakteriom przyleganie do błon śluzowych układu moczowego,
  • Zadbajmy o prawidłową higienę miejsc intymnych, zawsze myjmy narządy płciowe przed i po stosunku płciowym.

Zapalenie pęcherza i możliwe powikłania

Zapalenie pęcherza na ogół nie jest groźne dla naszego zdrowia i łatwo się je leczy. Jednak osoby, u których występują anatomiczne nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych, są narażone na pewne powikłania. Ryzyko rośnie u osób chorujących na choroby przewlekłe, ludzi starszych, a także w przypadkach upośledzenia odporności. W takich sytuacjach nieleczone zapalenie pęcherza może skończyć się ropniami okołonerkowymi i nerek, roponerczem czy ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko zakażenia uogólnionego, a nawet przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek, co może przerodzić się w przewlekłą niewydolność nerek.

Zapalenie pęcherza w ciąży

Dla ciężarnych zapalenie pęcherza może być bardzo niebezpieczne, zagraża bowiem zdrowiu płodu. Leczenie powinno być podjęte najszybciej, jak to możliwe. To ważne, bo nieleczona infekcja może mieć wpływ na masę urodzeniową dziecka. W skrajnych przypadkach może dojść do poronienia lub porodu przedwczesnego. Ciężarne cierpiące na cukrzyce ciążową muszą zachować szczególną ostrożność, gdyż ryzyko zakażenia dróg moczowych jest podwyższone. Trzeba pamiętać, że leczenie powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. To ginekolog podejmuje decyzję o stosowaniu np. preparatów na bazie furaginy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

1. R.Starownik, K.Bar, M.Urban, "Etiologia, patogeneza i leczenie zakażeń układu moczowego u dorosłych", http://www.czytelniamedyczna.pl/1338,etiologia-patogeneza-i-leczenie-zakazen-ukladu-moczowego-u-doroslych.html

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

neoFuragina, 50 mg, tabletki. Substancja czynna: 1 tabletka zawiera 50 mg furazydyny (Furazidinum). Wskazania do stosowania: Zakażenie dolnych dróg moczowych. Dawkowanie i sposób podawania: Dorośli: Pierwszy dzień leczenia: 100 mg (2 tabletki) 4 razy na dobę; następne dni: 100 mg (2 tabletki) 3 razy na dobę. Dzieci i młodzież: Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci i młodzieży. Produkt leczniczy neoFuragina należy przyjmować doustnie podczas posiłków zawierających białko, które powoduje zwiększenie dostępności biologicznej pochodnych nitrofuranu. Preparat stosuje się przez 7-8 dni. W razie konieczności kurację można powtórzyć po 10-15 dniach. Przeciwwskazania: 
• Nadwrażliwość na substancję czynną (furazydynę) lub pochodne nitrofuranu lub na
którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
• W pierwszym trymestrze ciąży.
• W okresie donoszonej ciąży (od 38. tygodnia) i porodu, ze względu na ryzyko niedokrwistości
hemolitycznej u noworodka.
• U dzieci i młodzieży.
• Niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 60 ml/min lub podwyższone stężenie
kreatyniny w surowicy).
• Rozpoznana polineuropatia, np. cukrzycowa.
• Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów