Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kolejna seria leku Arpixor wycofana z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-27 15:18
Zbliżenie na blister z białymi tabletkami.

27 sierpnia 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju serię leku przeciwpsychotycznego Arpixor. Podobna decyzja zapadła kilka dni wcześniej, wówczas również wycofano serię tego preparatu. Co tym razem było przyczyną wycofania?

Lex Arpixor – wskazania

Lek Arpixor jest atypowym lekiem przeciwpsychotycznym, którego substancją czynną jest arypiprazol. Jego stosowanie wskazane jest u dorosłych pacjentów cierpiących na schizofrenię, a także osób doświadczających epizodów maniakalnych o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, jak również pacjentów z zaburzeniami afektywnego dwubiegunowego typu I.

Lek ten stosowany jest wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza, wydawany jest na receptę.

Przyczyny wycofania lek Arpixor

Z opublikowanego przez GIF komunikatu wynika, że pełnomocnik podmiotu odpowiedzialnego wystosował prośbę o wycofanie z obrotu konkretnej serii leku Arpixor. W uzasadnieniu podano, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że wskazana seria leku może nie spełniać wymagań jakościowych w parametrze wygląd. 

Powyższe wycofanie ma związek z komunikatem opublikowanym 25 sierpnia 2021 r. Na jego mocy wycofano wówczas inną serię leku Arpixor co było konsekwencją publikacji wyników badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków. Wynikało z nich, że przebadana próbka leku nie spełnia wymagań w zakresie wyglądu tabletek.

Zgodnie z decyzją z 27 sierpnia 2021 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Arpixor (Aripiprazolum), tabletki, 30 mg, 56 tabletek o numerze serii P1 i terminie ważności do 06.2023 r. Podmiotem odpowiedzialnym jest neuraxpharm Arzneimittel GmbH, Elisabeth-Selbert-Str. 23, 40764 Langenfeld, Niemcy.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4273


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów