Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF: seria leku Bisoratio ASA wycofana z aptek

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-06 10:52
Buteleczka leków i tabletki rozsypane na niebieskim tle. W lewym górnym roku lekarski stetoskop.

5 sierpnia 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu serię leku Bisoratio ASA, stosowanego w terapii nadciśnienia. Co było przyczyną wycofania i której serii leku dotyczy decyzja GIF?

Lek Bisoratio ASA – wskazania

Lek Bisoratio ASA łączy w sobie dwie substancje czynne – bisoprolol i kwas acetylosalicylowy. Bisoprolol jest beta-adrenolitykiem, który ma wpływ na reakcje organizmu na niektóre impulsy nerwowe i obniża ciśnienie tętnicze krwi. Z kolei kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi.

Lek Bisoratio ASA wskazany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca u pacjentów, u których uprzednio kontrolowano chorobę podawanymi oddzielnie składnikami tego produktu leczniczego.

Lek Bisoratio ASA – przyczyny wycofania

Według dokumentu opublikowanego na stronie GIF lek Bisoratio ASA został wycofany na wniosek pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego. Przyczyną wycofania konkretnej partii leku było otrzymanie wyników poza specyfikacją w zakresie parametru „substancje pokrewne i suma zanieczyszczeń bisoprololu”, które uzyskano podczas długoterminowych badań stabilności w punkcie czasowym 12 miesięcy.

Jak podaje serwis KtoMaLek.pl każdego miesiąca pacjenci wykupują około 2800 – 3000 opakowań leku Bisoratio ASA. Tylko w czerwcu sprzedano przeszło 2950 opakowań tego preparatu. Warto sprawdzić, czy nie mamy w apteczce wycofanej serii leku i w razie potrzeby skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

Zgodnie z decyzją GIF z 5 sierpnia 2021 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Bisoratio ASA (Bisoprololi fumaras + Acidum acetylsalicylicum), 5 mg + 75 mg, kapsułki twarde, 30 kapsułek o numerze serii 10819 i terminie ważności 08.2023
Podmiotem odpowiedzialnym jest Actavis Group PTC ehf., z siedzibą w Islandii. 

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4271 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów