Dlaczego warto łączyć magnez i witaminę B6?

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-02-29 10:40
Tabletki zawierające magnez i witaminę B6.

Istnieje wiele dobroczynnych połączeń między witaminami i minerałami. Jednym z nich jest połączenie magnezu z witaminą B6 - są to dwie substancje, które wspólnie odgrywają ważną rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu. Ich synergia może przynosić istotne korzyści zdrowotne. Dlaczego zatem warto łączyć te dwa składniki?

Magnez - na co działa w organizmie człowieka?

Magnez jest niezwykle ważnym minerałem dla organizmu ludzkiego. Pełni wiele ważnych funkcji i jest niezbędny do zachowania zdrowia. Magnez działa w organizmie człowieka następująco:

 • wpływa na pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego, pomagając w regulacji skurczów mięśniowych;
 • reguluje gospodarkę wapniem, co ma znaczenie dla zdrowia kości;
 • bierze udział w przewodnictwie nerwowym, co ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego;
 • wspomaga syntezę białek ustrojowych;
 • jest niezbędny do przemian metabolicznych, w tym przekształcania składników odżywczych w energię.

Co daje magnez?

W organizmie człowieka magnez stanowi nieodłączny element zachowanie homeostazy. Magnez pomaga w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego - reguluje ciśnienie krwi i zapobiega arytmiom serca. Ogranicza niepożądane skurcze mięśni, co jest istotne dla osób aktywnych fizycznie. Wpływa pozytywnie na stan zdrowia psychicznego, redukując stres. Magnez jest również ważny w cukrzycy, ponieważ pomaga regulować poziom glukozy we krwi.

Jak i kiedy brać magnez?

Niedobór magnezu może prowadzić do różnych objawów, takich jak skurcze mięśni, osłabienie, zmęczenie, nieregularne tętno czy problemy z układem nerwowym. Dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednią podaż magnezu wraz z codzienną dietą. Każdego dnia powinniśmy przyjmować 300-400 mg magnezu. Jeśli nie jesteśmy w stanie pobierać odpowiedniej ilości magnezu wraz z pożywieniem, możemy wprowadzić jego suplementację po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Tabletki z magnezem możemy brać o różnych porach dnia, w zależności od zapotrzebowania. Na półkach aptecznych znajdziemy wiele preparatów zawierających magnez. Są to między innymi: SOLGAR Magnez cytrynian, OstroVit Magnesium Citrate pure, Magnez Gold Cardio, Ibuvit Magnez, Bio-Magnez.

Witamina B6 - działanie

Witamina B6 (pirydoksyna) odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biologicznych w organizmach ludzkich. Działanie witaminy B6 jest złożone i obejmuje wiele funkcji:

 • jest niezbędna do przemiany aminokwasów, co ma znaczenie dla produkcji białek i syntezy neurotransmiterów;
 • uczestniczy w przemianach metabolicznych, pomagając w przekształcaniu składników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka, w energię;
 • pomaga w produkcji przeciwciał i reguluje reakcje immunologiczne;
 • wspomaga funkcje ochronne skóry oraz jej regenerację.

Magnez + witamina B6 - na co pomaga?

Wspólne działanie magnezu i witaminy B6 odgrywa niebagatelną rolę dla stanu zdrowia człowieka. Pirydoksyna jest niezbędna do przemiany aminokwasów, a magnez działa jako kofaktor wielu enzymów biorących udział w tych procesach. Współdziałanie magnezu i witaminy B6 jest istotne dla produkcji białek i neurotransmiterów. Zarówno magnez, jak i witamina B6, odgrywają istotne role w funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego. Magnez jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni, a witamina B6 wpływa na przewodnictwo nerwowe. Magnez jest zaangażowany w przekształcanie składników odżywczych w energię, podczas gdy witamina B6 pomaga w przemianach metabolicznych, co przekłada się na produkcję energii w komórkach. Zarówno magnez, jak i witamina B6, odgrywają ważne role w zdrowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, pomagając w produkcji przeciwciał i regulując reakcje immunologiczne. W aptekach znajdziemy preparaty łączące ze sobą magnez z witaminą B6. Są to między innymi takie farmaceutyki jak: Efime Magnez + B6, MAGNEZ + vitamina B6, Magnez B6 Extra Activlab Pharma, Magnez+wit.B6 Biofarm.

W codziennym życiu, jeśli nie jesteśmy pewni czy dostarczamy odpowiednią ilość magnezu i witaminy B6 wraz z dietą, warto sięgnąć po preparaty zawierające obydwa te składniki. Należy bezwzględnie przyjmować taką dawkę, jaką określił producent preparatu. Zwiększenie ilości przyjmowanego magnezu z witaminą B6 bez zaleceń lekarskich może skutkować przedawkowaniem tych substancji, co może przynieść wiele skutków ubocznych. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem suplementacji wybrać się lekarza rodzinnego i poinformować go o tym zamiarze. Przyjmując niektóre leki, możemy doprowadzić do interakcji między składnikami leków a suplementami, co istotnie wpływa na proces leczenia.

Dostępność wybranego preparatu możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

 1. Iska, M., Krasińska, B., Tykarski, A. (2013). Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka. Via Medica, 17(6): 447-459.
 2. Czaja,, J., Lebiedzińska, A., Marszałł, M., Szefer, P. (2011). Ocena suplementacji magnezem i witaminą B6 przez polskich sportowców wyczynowych. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, 62(4):413-418.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów