Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Żywokost lekarski - właściwości i zastosowanie. Żywokost nie tylko na stawy

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-17 15:16
Żywokost lekarski - właściwości i zastosowanie

Żywokost lekarski to nieco zapomniana roślina. Do niedawna uznawany był za remedium na wiele uporczywych dolegliwości, jednak badania wykazały, że stosowany wewnętrznie może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stosować go na powierzchni skóry, gdzie może zdziałać wiele dobrego. Jakie właściwości wykazuje żywokost lekarski i jak można go wykorzystać?

Czym jest żywokost lekarski?

Żywokost lekarski (łac. Symphytum officinale L.) jest rośliną wieloletnią, zaliczaną do rodziny ogórecznikowatych. Nazywany jest także kosztywałem bądź „żywą kością”, powszechnie występuje w Europie i Środkowej Azji, został też zawleczony na tereny Ameryki Północnej, w Polsce rośnie na terenie całego kraju, głównie w sąsiedztwie rzek, stawów i jezior. Może osiągać wysokość do 1,5 metra, w okresie kwitnienia daje fioletowe kwiaty zebrane w zwisłe kwiatostany.

Właściwości lecznicze żywokostu w medycynie ludowej wykorzystywano od wieków. Sproszkowany korzeń tej rośliny podawano przy chorobach układu pokarmowego, sporządzano z niego maści na stłuczenia i bolące miejsca, a także przygotowywano lecznicze okłady. Wraz z rozwojem medycyny odkryto, że żywokost może być szkodliwy dla zdrowia. Zawarte w nim alkaloidy pirolizydynowe charakteryzują się wysoką toksycznością, a przewlekłe ich stosowanie może doprowadzić do zatrucia, uszkodzenia wątroby, zaburzeń układu nerwowego, a także rozwoju chorób nowotworowych. Z tego powodu przeciwwskazane jest stosowanie wewnętrzne żywokostu, niemniej nadal można go stosować na powierzchnie skóry, choć w ograniczonym zakresie.

Co zawiera żywokost lekarski?

Surowcem lekarskim w przypadku żywokostu lekarskiego jest jego korzeń (łac. Radix Symphyti). Ma on postać długich, grubych pędów o brunatnej, niemal czarnej barwie. Zawiera blisko 15% związków śluzowych, a także alantoinę, aminokwasy, asparginę, fruktany i fenolokwasy, sporą dawkę garbników, olejki eteryczne, saponinę i liczne sole mineralne. Ponadto zawiera także wspomniane wcześniej, szkodliwe dla zdrowia alkaloidy pirolizydynowe, m.in.: echimidynę, likopsaminę i symfytynę.

Żywokost lekarski na stawy

Korzeń żywokostu lekarskiego ceniony jest za swoje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, co wykorzystywane jest przy różnych problemach mięśniowo-stawowych. Stosowanie oleju żywokostowego bądź maści z jego dodatkiem może przynieść ulgę w bólu u pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, jak również złagodzić bolesne objawy przy zmianach zwyrodnieniowych, kontuzjach, a także urazach stawów i mięśni, w tym zwichnięciach, skręceniach i naciągnięciach. Można go również stosować jako uzupełnienie rekonwalescencji po złamaniach kości.

Żywokost lekarski na skórę

Zawarta w żywokoście alantoina wykazuje silne działanie proliferacyjne ma komórki skóry (sprzyja ich namnażaniu), regenerujące, łagodzące, a także wygładzające i zmiękczające skórę. To sprawia, że korzeń żywokostu lekarskiego znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz pielęgnacji skóry problematycznej i uszkodzonej.

Stosowanie wyciągu z żywokostu przyspiesza proces gojenia się ran, a także łagodzi podrażnienia skóry, w tym również oparzenia słoneczne. Ze względu na zawartość alantoiny w żywokoście stosuje się go jako środek kojący, gojący przy  podrażnieniach i odmrożeniach.

Żel żywokostowy może stanowić wsparcie w leczeniu łuszczycy, egzemy, atopowego zapalenia skóry (AZS), a także odmrożeń, zaś olej żywokostowy stosowany jako kosmetyk nawilży, wygładzi i zmiękczy skórę.

Żywokost lekarski w aptece

W aptekach dostępnych jest wiele produktów z dodatkiem żywokostu. Surowiec ten bywa komponentem wieloskładnikowych maści ziołowych o działaniu rozgrzewającym bądź chłodzącym i uśmierzającym ból (np. Maść końska rozgrzewająca, Maść końska Forte, Maść Niedźwiedzi Ząb, konopny balsam rozgrzewający Virde). Dodaje się go również do żeli i kremów działających łagodząco i regenerująco (Żel żywokostowy z jałowcem i MSM Gorvita, Maść żywokostowa Gorvita, FLOS-LEK Żel z żywokostem, KOSMIN Emulżel żywokostowy z kamforą i rozmarynem, Urazo Terapia).

Dostępne są również olejki żywokostowe (Olej żywokostowy EFEKTIMPEX, Olej żywokostowy FLOS, Olej żywokostowy MY VITA, Olej żywokostowy z gojnikiem HERBAPOL, Naturalny olej macerat z żywokostu lekarskiego ETJA) oraz kosmetyki z dodatkiem wyciągu z tej rośliny (np. łagodząca emulsja myjąca do twarzy Vianek, ORIENTANA Masło trawa cytr/żywokost d/ciała).

W aptece możemy kupić suszony korzeń z żywokostu lekarskiego, z którego można przygotować np. odprężającą kąpiel, która przyniesie ulgę w stanach napięcia mięśniowo-szkieletowego oraz różnych dolegliwościach bólowyc. Kąpiele z dodatkiem żywokostu lekarskiego działają skutecznie w przypadku bóli gośćcowych, żylaków, wrzodów a także egzemy (Korzeń żywokostu mielony, Zioła do kąpieli KORZEŃ ŻYWOKOSTU).

Przeciwwskazania do stosowania żywokostu lekarskiego

Żywokost lekarski stosowany zewnętrzne uznawany jest za bezpieczny. Należy jednak pamiętać o obecnych w nim alkaloidach pirolizydynowych, które w nadmiarze mogą być szkodliwe. Z tego względu zaleca się, by żywokost stosować przez krótki czas. U kobiet w ciąży oraz karmiących piersią stosowanie preparatów z żywokostem jest niewskazane.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów