Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Leki, których może zabraknąć w aptekach (listopad 2018 r.)

2018-11-14 12:03
Leki, których może zabraknąć w aptekach (listopad 2018 r.)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało już ostatnie w tym roku obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Lista będzie obowiązywać od 15 listopada 2018 r. Niestety w porównaniu z wykazem wrześniowym znacznie się poszerzyła. Które preparaty znalazły się na wykazie?

Kolejne leki na wykazie

Ministerstwo Zdrowia zobowiązane jest aktualizować zarówno listę leków refundowanych, jak i wykaz produktów leczniczych, które zagrożone są brakiem dostępności. Lista ta przeznaczona jest przede wszystkim dla pacjentów jako rzetelne źródło informacji na temat leków. Jest także swoistym narzędziem, które ma chronić trudno dostępne leki przed nielegalnym wywozem za granicę.

Na wrześniowym wykazie znalazło się 266 preparatów, znacznie więcej niż w lipcu. Tendencja wzrostowa nadal się utrzymuje, co widać na najnowszym wykazie. Na liście znalazło się aż 311 produktów, z czego 59 stanowią nowe leki i produkty lecznicze. Usunięto z niej 8 preparatów, które pojawiały się w poprzednim obwieszczeniu.

Jakie leki trafiły na listę?

Najnowszy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności nie napawa optymizmem. Oprócz leków, które figurują nam nim od września, dołączyły kolejne preparaty. Tak duży wzrost jest efektem wpisania na listę wielu wariantów szczepionek:

Na listę trafił także lek przeciwpadaczkowy oraz stosowany w profilaktyce choroby afektywnej dwubiegunowej - Depakine Chronosphere w pięciu różnych dawkach. Ponadto zagrożony niedostępnością jest lek Co-Prestarium, stosowany w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego, a także kolejna już immunoglobulina ludzka (Rhophylac 300). Problem z dostępnością dotyczy także preparatu mlekozastępczego Neocate Junior.

Lista pozostałych leków jest długa i nadal obejmuje takie preparaty, jak leki przeciwastmatyczne i stosowane w leczeniu POChP (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort), insuliny (Humalog, Insulatard Penfill, Levemir) czy leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Vessel Due F, Xarelto). Część z tych preparatów obecna jest na liście już od wielu miesięcy.

Leki wykreślone z wykazu

Choć lista znacząco się powiększyła, są również preparaty, które zostały z niej wycofane. Tak też się stało z antybiotykiem Colistin TZF, stosowanym przy zakażeniach bakteryjnych. Z wykazu zniknął także lek Effentora, stosowany w leczeniu bólu przebijającego i pacjentów onkologicznych i dotyczy to trzech jego dawek (100 µg, 200 µg i 400 µg). Podobnie stało się z działającym moczopędnie i hipotensyjnie lekiem Indapen SR.

Jest także dobra wiadomość dla rodziców. Na wykazie nie znalazły się preparaty mlekozastępcze Neocate Advance oraz obecny na wrześniowej liście Nutramigen 3 LGG.

Szukanie leków trudno dostępnych

Z zakupem leków trudno dostępnych pacjenci radzą sobie na różne sposoby. Zwykle wiąże się to z długimi (często bezowocnymi) poszukiwaniami w okolicznych aptekach. Większość osób przyznaje, że stanowi to dla nich duże utrudnienie. Co jest przyczyną braku niektórych preparatów aptekach? Dużym problemem jest nielegalny wywóz leków za granicę, co związane jest z ich konkurencyjną ceną. Kolejne zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne walczą z tym procederem, jednak wyeliminowanie tego problemu jest niezwykle trudne.

Aby ułatwić pacjentom poszukiwania leków powstał serwis KtoMaLek.pl. W czterech prostych krokach można znaleźć szukany preparat i zarezerwować w wybranej aptece, by spokojnie go odebrać. 

Pełna lista leków zagrożonych brakiem dostępności dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowiahttp://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2018/111/journal/5109


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów