Których leków może zabraknąć w aptekach? (wrzesień 2018 r.)

2018-09-20 12:19
Których leków może zabraknąć w aptekach? (wrzesień 2018 r.)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejne obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Wykaz ten obowiązuje od 15 września 2018 r. Co się zmieniło w porównaniu do lipcowej listy?

Więcej leków na wykazie

Co dwa miesiące resort zdrowia publikuje wykaz produktów leczniczych, które zagrożone są brakiem dostępności. Taka lista nie tylko stanowi użyteczną informację dla pacjentów, ale jest również narzędziem chroniącym leki przed nielegalnym wywozem za granicę. Na najnowszej liście znalazło się 266 preparatów, co oznacza znany wzrost w stosunku do wykazu lipcowego, na którym umieszczono 205 pozycji. Co więcej, nie usunięto żadnego preparatu, który pojawił się w poprzednim obwieszczeniu. Na wykazie figurują takie farmaceutyki, jak leki przeciwzakrzepowe, insuliny i niektóre szczepionki. Część z nich jest obecna na liście od wielu miesięcy.

Sprawdź aktualną listę leków trudno dostępnych!

Które leki trafiły do wykazu?

Co było przyczyną tak dużego wzrostu liczby preparatów zagrożonych brakiem dostępności? Resort zdrowia wpisał na listę wiele preparatów immunoglobuliny ludzkiej (immunoglobulin human), aż 55 pozycji! Dotyczy to preparatów:

Ponadto na liście znalazł się kolejny preparat mlekozastępczy Nutramigen 3 LGG, stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia, zmagających się z alergią na białko mleka krowiego oraz innymi alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Dodano również przeciwzakrzepowy lek Pradaxa w dawce 155 mg i opakowaniu po 60 kapsułek, a także podpoliczkowe tabletki Effentora, stosowane w leczeniu bólu przebijającego.

Z wykazu nie wykreślono żadnego preparatu, co oznacza, że nadal znajdują się na nich insuliny stosowane w cukrzycy (Humalog, Insulatard Penfill, Levemir), leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Vessel Due F, Xarelto), szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i WZW typu B (Infanrix - IPV + Hib, Infanrix HEXA), leki przeciwastmatyczne i stosowane w leczeniu POChP (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort) , czy inne preparaty mlekozastępcze, podawane dzieciom na diecie eliminacyjnej (Infatrini Peptisorb, Neocate Advance, Nutramigen 1 LGG, Bebilon pepti 2 DHA).

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Zakup leków trudno dostępnych to dla wielu pacjentów ogromny problem. Poszukiwania często wiążą się z krążeniem między okolicznymi aptekami i liczeniem na łut szczęścia. Na szczęście internet znacznie upraszcza tę sytuacją. Jeżeli potrzebujemy jakiegoś trudno dostępnego preparatu, z pomocą przychodzi serwis KtoMaLek.pl, który ułatwi szukanie leków w pobliskich aptekach i to bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkowo taki lek można zarezerwować, by mieć pewność, że będzie on na nas czekał w aptece. To ogromne ułatwienie zwłaszcza dla tych pacjentów, u których przerwanie terapii farmakologicznej może zagrażać życiu.

Problem z dostępnością niektórych leków związany jest m.in. z ich nielegalnym wywozem za granicę. Leki w Polsce są tańsze, co rodzi pokusę ich sprzedaży w innych krajach. Ministerstwo Zdrowia stara się walczyć z tym procederem. Zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne oraz wprowadzenie systemu e-Recepty daje nadzieję, że ten problem się zmniejszy.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2018/93/journal/4977 

Chcesz szybko znaleźć swój lek lub umówić się do lekarza specjalisty? Skorzystaj z mobilnej aplikacji VisiMed, dzięki której umówisz się do każdego specjalisty w kilka sekund. Aplikacja dostępna jest dla systemu iOS oraz Android.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów