Podanie doustne.
Zalecane jest przyjmowanie ramiprylu codziennie o tej samej porze. Pokarm nie wpływa na biodostępność ramiprylu, z tego względu tabletki można przyjmować przed, w trakcie lub po posiłku (patrz punkt 5.2).
Produkt leczniczy należy połykać popijając płynem. Tabletek nie wolno żuć ani rozgryzać.
Dorośli
Pacjenci przyjmujący leki moczopędne
Po rozpoczęciu leczenia ramiprylem może wystąpić niedociśnienie; jest to bardziej prawdopodobne u pacjentów przyjmujących równocześnie leki moczopędne. Dlatego też zaleca się zachowanie ostrożności, ponieważ u pacjentów tych może występować zmniejszenie objętości płynu wewnątrznaczyniowego i (lub) niedobór soli. Jeśli to możliwe, przed rozpoczęciem leczenia ramiprylem należy odstawić 2-3 dni wcześniej lek moczopędny (patrz punkt 4.4).
U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których nie odstawiono leku moczopędnego, leczenie ramiprylem należy rozpocząć od dawki 1,25 mg. Należy kontrolować czynność nerek oraz stężenie potasu w surowicy. Kolejne dawki ramiprylu należy dostosować do docelowego ciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze
Dawkę należy dostosować do profilu pacjenta (patrz punkt 4.4) i ciśnienia tętniczego. Ramipryl może być stosowany osobno lub w skojarzeniu z innymi grupami leków przeciwnadciśnieniowych.
Dawka początkowa
Leczenie ramiprylem należy rozpoczynać stopniowo od dawki początkowej wynoszącej 2,5 mg na dobę. Pacjenci z silnie podwyższoną aktywnością układu renina-angiotensyna-aldosteron mogą odczuwać nadmierne zmniejszenie ciśnienia krwi po przyjęciu dawki początkowej produktu leczniczego. W tej grupie pacjentów leczenie należy rozpocząć pod kontrolą medyczną od zalecanej dawki początkowej 1,25 mg (patrz punkt 4.4).
Zwiększanie dawki i dawka podtrzymująca
Dawkę można podwoić w odstępach 2-4 tygodniowych w celu stopniowego osiągnięcia docelowego ciśnienia tętniczego; maksymalna dopuszczalna dawka ramiprylu wynosi 10 mg na dobę. Zazwyczaj dawka jest podawana raz na dobę.
Zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego
Dawka początkowa
Zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg ramiprylu raz na dobę.
Zwiększanie dawki i dawka podtrzymująca
W zależności od tolerancji pacjenta na produkt leczniczy, dawkę należy stopniowo zwiększać. Zaleca się podwojenie dawki produktu po jednym lub dwóch tygodniach leczenia, następnie po dalszych dwóch lub trzech tygodniach dawkę należy zwiększyć do docelowej dawki podtrzymującej wynoszącej 10 mg ramiprylu raz na dobę.
Patrz również powyżej: dawkowanie u pacjentów przyjmujących leki moczopędne.
Leczenie choroby nerek
Pacjenci z cukrzycą i mikroalbuminurią
Dawka początkowa
Zalecana dawka początkowa wynosi 1,25 mg ramiprylu raz na dobę.
Zwiększanie dawki i dawka podtrzymująca
W zależności od tolerancji pacjenta na produkt leczniczy, dawkę należy stopniowo zwiększać. Zaleca się podwojenie dawki do 2,5 mg raz na dobę po dwóch tygodniach, a następnie do 5 mg po kolejnych dwóch tygodniach leczenia.
Pacjenci z cukrzycą i przynajmniej jednym czynnikiem ryzyka choroby układu sercowo-naczyniowego
Dawka początkowa
Zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg ramiprylu raz na dobę.
Zwiększanie dawki i dawka podtrzymująca
W zależności od tolerancji pacjenta na produkt leczniczy, dawkę należy stopniowo zwiększać. Zaleca się podwojenie dawki do 5 mg raz na dobę po 1-2 tygodniach, a następnie do 10 mg po kolejnych dwóch lub trzech tygodniach. Docelowa dawka dobowa to 10 mg.
Pacjenci z niecukrzycową nefropatią stwierdzoną na podstawie makroproteinurii ≥ 3 g/dobę
Dawka początkowa:
Zalecana dawka początkowa wynosi 1,25 mg ramiprylu raz na dobę.
Zwiększanie dawki i dawka podtrzymująca
W zależności od tolerancji pacjenta na substancję czynną, dawkę należy stopniowo zwiększać. Zaleca się podwojenie dawki do 2,5 mg raz na dobę po dwóch tygodniach, a następnie do 5 mg po kolejnych dwóch tygodniach leczenia.
Objawowa niewydolność serca
Dawka początkowa U pacjentów ustabilizowanych przyjmujących leki moczopędne zalecana dawka początkowa wynosi
1,25 mg na dobę.
Zwiększanie dawki i dawka podtrzymująca
Ramipryl należy zwiększać podwajając dawkę co 1-2 tygodnie aż do maksymalnej dawki dobowej równej 10 mg. Zaleca się podawanie produktu leczniczego dwa razy na dobę.
Profilaktyka wtórna po ostrym zawale mięśnia sercowego i z objawami niewydolności serca
Dawka początkowa
Po 48 godzinach od przebytego zawału mięśnia sercowego u pacjenta, który jest stabilny pod kątem klinicznym i hemodynamicznym, dawka początkowa wynosi 2,5 mg dwa razy na dobę przez trzy dni. Jeśli dawka początkowa 2,5 mg nie jest tolerowana przez pacjenta, należy podawać produkt leczniczy w dawce 1,25 mg dwa razy na dobę przez dwa dni przed zwiększeniem dawki do 2,5 mg i 5 mg dwa razy na dobę. Jeśli dawki nie można zwiększyć do 2,5 mg dwa razy na dobę, leczenie należy przerwać.
Patrz również powyżej: dawkowanie u pacjentów przyjmujących leki moczopędne.
Zwiększanie dawki i dawka podtrzymująca
Dawka dobowa jest stopniowo zwiększana poprzez podwojenie dawki w odstępach 1-3 dniowych aż do docelowej dawki podtrzymującej wynoszącej 5 mg dwa razy na dobę. Jeżeli to możliwe należy podzielić dawkę podtrzymującą na dwie dawki na dobę. Jeżeli dawki nie można zwiększyć do 2,5 mg dwa razy na dobę, leczenie należy przerwać. Nadal brak jest dostatecznych informacji dotyczących leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością serca (IV klasa NYHA) bezpośrednio po zawale serca. W przypadku podjęcia decyzji o leczeniu tego rodzaju pacjentów, zaleca się rozpocząć podawanie produktu leczniczego od dawki 1,25 mg jeden raz na dobę i zachowanie szczególnej ostrożności przy zwiększaniu dawki.
Specjalne grupy pacjentów
Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniem czynności nerek dawkę dobową należy ustalić w oparciu o klirens kreatyniny (patrz punkt 5.2):
- jeśli klirens kreatyniny jest ≥ 60 ml/min, nie ma konieczności dostosowania dawki początkowej
(2,5 mg/dobę); maksymalna dawka dobowa wynosi 10 mg;
- jeśli klirens kreatyniny wynosi 30-60 ml/min, nie ma konieczności dostosowania dawki początkowej (2,5 mg/dobę); maksymalna dawka dobowa wynosi 5 mg;
- jeśli klirens kreatyniny wynosi 10-30 ml/min, dawka początkowa wynosi 1,25 mg/dobę, a maksymalna dawka dobowa wynosi 5 mg;
- u pacjentów z nadciśnieniem poddawanych hemodializie, ramipryl jest w niewielkim stopniu dializowany; dawka początkowa wynosi 1,25 mg/dobę, a maksymalna dawka dobowa wynosi
5 mg; produkt leczniczy należy podawać kilka godzin po wykonaniu hemodializy.
Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby (patrz punkt 5.2)
U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby leczenie ramiprylem należy rozpocząć pod ścisłym nadzorem medycznym, a maksymalna dawka dobowa wynosi 2,5 mg.
Pacjenci w podeszłym wieku
Dawki początkowe powinny być mniejsze, a zwiększanie dawki powinno następować wolniej ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie u pacjentów w bardzo podeszłym wieku i osłabionych. Należy rozważyć zmniejszenie dawki początkowej do 1,25 mg ramiprylu.
Dzieci i młodzież
Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania ramiprylu u dzieci nie zostało jeszcze ustalone. Obecnie dostępne dane dla ramiprylu są opisane w punktach 4.8, 5.1, 5.2 i 5.3 ale brak konkretnych zaleceń dotyczących dawkowania.