Finxta interakcje ulotka tabletki powlekane 5 mg 100 tabl.

Brak informacji o dostępności produktu

 

Finxta tabletki powlekane | 5 mg | 100 tabl.


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Finasteridum
Podmiot odpowiedzialny: RECORDATI POLSKA SP. Z O.O.


  • Kiedy stosujemy lek Finxta?
  • Finxta - działanie leku
  • Jaki jest skład leku Finxta?
  • Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Finxta?
  • Finxta – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
  • Finxta - dawkowanie leku
  • Finxta – jakie środki ostrożności należy zachować?
  • Przyjmowanie leku Finxta w czasie ciąży
  • Czy Finxta wchodzi w interakcje z innymi lekami?
  • Czy Finxta wchodzi w interakcje z alkoholem?
  •  - gdzie kupić Finxta?

Opis produktu Finxta

Kiedy stosujemy lek Finxta?

Finxta jest wskazana w leczeniu i kontroli łagodnego przerostu gruczołu krokowego (ang. BPH) w celu:

- zmniejszenia powiększonej prostaty, poprawienia przepływu moczu i złagodzeniu objawów związanych z BPH

- zredukowania występowania ostrego zatrzymania moczu oraz konieczności zabiegu chirurgicznego polegającego na przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (ang. TURP) i prostatektomii.

Finxta tabletki 5 mg powinna być stosowana u pacjentów z przerostem prostaty (objętość prostaty ponad ok. 40 ml).

Finxta - działanie leku

Lek zawiera substancję czynną finasterid ? Inhibitor 5-a-reduktazy.


Jaki jest skład leku Finxta?

Jedna tabletka powlekana zawiera 5 mg finasterydu (Finasteridum).

Substancja dodatkowa: jedna tabletka powlekana zawiera 75 mg jednowodnej laktozy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Finxta?

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub w

wieku rozrodczym (patrz punkty 4.4, 4.6 i 6.6).

Produkt Finxta nie jest wskazany do stosowania u kobiet i dzieci.


Finxta – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest impotencja i zmniejszenie libido. U większości pacjentów działania te występują na początku leczenia i są przemijające w trakcie kontynuowania leczenia.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Bardzo często (> 1/10): Impotencja

Często (> 1/100, < 1/10):

Zmniejszone libido

Zmniejszona objętość ejakulatu

Bolesność piersi/powiększenie piersi

Zaburzenia wytrysku (np. zmniejszona objętość ejakulatu)

Rzadko (> 1/1000, < 1/100): Bolesność jąder

Bardzo rzadko (> 1/10000): Wydzielanie z piersi Guzki piersi

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Często (> 1/100, < 1/10): Wysypka

Rzadko (> 1/10000, < 1/1000):

Świąd

Pokrzywka

Zaburzenia układu nerwowego Bezsenność

Zaburzenia ogólne i w miejscu podania Rzadko (> 1/10000, < 1/1000):

Reakcje nadwrażliwości takie jak obrzęk twarzy i warg

Badanie kliniczne: leczenie objawów powiększenia prostaty (MTOPS)

W badaniu MTOPS porównano finasteryd 5 mg/dobę (n=768), doksazozynę 4 lub 8 mg/dobę (n=756), leczenie skojarzone finasterydem 5 mg/ dobę z doksazozyną 4 lub 8 mg/ dobę (n=786) z placebo (n=737). W tym badaniu profil skuteczności i bezpieczeństwa leczenia skojarzonego był zgodny z profilem pojedynczych składników. Występowanie zaburzeń ejakulacji, bez względu na związek z leczeniem, stwierdzono: w przypadku finasterydu u 8,3%, doksazozyny u 5,3%, w przypadku leczenia skojarzonego u 15,0% i w przypadku placebo u 3,9% uczestników. Niezależnie obserwowano również działania niepożądane należące do zaburzeń układu nerwowego o największej częstości u pacjentów otrzymujących leczenie skojarzone (patrz tabela poniżej).

Klasyfikacja

Placebo

Doksazozyna

Finasteryd

Finasteryd

układ/ narząd

N = 737

N = 756

N = 768

Doksazozyna

N = 786

%

%

%

%

Pacjenci z jednym

lub więcej

46,4

64,9

52,5

73,8

objawów

niepożądanych

Zaburzenia ogólne

11,7

21,4

11,6

21,5

Astenia

7,1

15,7

5,3

16,8

Zaburzenia serca

10,4

23,1

11,6

21,5

Niedociśnienie

0,7

3,4

1,2

1,5

Hipotonia

ortostatyczna

8,0

16,7

9,1

17,8

Zaburzenia układu

nerwowego

16,1

28,4

19,7

36,3

Zawroty głowy

8,1

17,7

7,4

23,2

Zmniejszone

libido

5,7

7,0

10,0

11,6

Bezsenność

1,5

3,7

1,7

3,1

Zaburzenia układu

moczowo-

płciowego

18,6

22,1

29,7

36,8

Zaburzenia

ejakulacji

2,3

4,5

7,2

14,1

Powiększenie

piersi

0,7

1,1

2,2

1,5

Impotencja

12,2

14,4

18,5

22,6

Inne zaburzenia

seksualne

0,9

2,0

2,5

3,1

Długotrwałe leczenie finasterydem nie pogłębia działań niepożądanych. Częstość występowania nowych, związanych z lekiem płciowych działań niepożądanych zmniejsza się w trakcie leczenia.

Następujące działania niepożądane zostały odnotowane po wprowadzeniu leku na rynek: reakcje nadwrażliwości, jak wysypka, pokrzywka, obrzęk ust i twarzy oraz bolesność jąder.

Wyniki badań laboratoryjnych:

Stężenie PSA w surowicy koreluje z wiekiem pacjenta i objętością prostaty a objętość prostaty koreluje z wiekiem pacjenta. Przy ocenie wyników oznaczeń PSA należy uwzględnić fakt, że u pacjentów leczonych finasterydem stężenie PSA jest zmniejszone. U większości pacjentów, podczas pierwszych miesięcy terapii, obserwuje się gwałtowne zmniejszenie poziomu PSA, który po tym okresie stabilizuje się na nowym poziomie. Ten poziom osiąga, w przybliżeniu, wartości równe połowie wartości z przed leczenia. Stąd u typowego pacjenta leczonego przez 6 miesięcy finasterydem, wartości PSA powinny być podwojone dla porównania z normą u zdrowych mężczyzn. Szczegóły i interpretacja kliniczna patrz punkt 4.4 (podpunkt Wpływ na antygen PSA i wykrywanie raka prostaty).

Nie wykryto więcej różnic w testach laboratoryjnych pomiędzy pacjentami leczonymi placebo i finasterydem.


Finxta - dawkowanie leku

Wyłącznie do stosowania doustnego.

Zalecana dawka dobowa to jedna tabletka 5 mg, z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletki należy połykać w całości i nie wolno ich dzielić lub kruszyć (patrz punkt 6.6). Chociaż poprawa może nastąpić w krótkim czasie, leczenie trzeba kontynuować co najmniej przez 6 miesięcy tak aby można było obiektywnie ocenić czy uzyskano wystarczającą odpowiedź na leczenie.

Dawkowanie w niewydolności wątroby

Brak danych dotyczących leczenia chorych z niewydolnością wątroby (patrz punkt 4.4).

Dawkowanie w niewydolności nerek:

U pacjentów z niewydolnością nerek o różnym stopniu (klirens kreatyniny wynoszący do 9 ml/min) nie zachodzi konieczność dostosowania dawkowania, ponieważ zgodnie z badaniami farmakokinetyki, nie wykazano wpływu niewydolności nerek na eliminację finasterydu.

Dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku:

Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania, chociaż zgodnie z badaniami farmakokinetyki, eliminacja finasterydu zachodzi nieco wolniej u pacjentów w wieku powyżej 70 lat.


Finxta – jakie środki ostrożności należy zachować?

Ogólne

? Pacjenci z dużą objętością zalegającego moczu i (lub) znacznie pomniejszonym przepływem moczu powinni być dokładnie obserwowani pod kątem wystąpienia uropatii zaporowej.

? U pacjentów stosujących finasteryd należy rozważyć konsultację z urologiem.

? Przeszkoda wynikająca z trójpłatowego rozrostu prostaty powinna być wykluczona przed rozpoczęciem leczenia finasterydem

? Brak danych dotyczących leczenia chorych z niewydolnością wątroby. Ponieważ finasteryd jest metabolizowany w wątrobie (patrz punkt 4.2) u chorych z niewydolnością wątroby może dojść do zwiększenia stężenia finasterydu w osoczu.

? Ten produkt leczniczy zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Wpływ na poziom swoistego antygenu sterczowego (PSA) i wykrywanie raka prostaty

Stężenie PSA w surowicy i objętość prostaty koreluje z wiekiem pacjenta. Przed rozpoczęciem i okresowo w trakcie leczenia produktem Finxta, zalecane jest badanie palpacyjne per rectum i w razie konieczności oznaczenie swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy krwi w celu wykluczenia raka gruczołu krokowego.

Często stężenie PSA obserwowane u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego może być podobne do stężenia u mężczyzn, u których nowotwór ten nie występuje. Dlatego też u mężczyzn z BPH, stężenie PSA w surowicy, mieszczące się w zakresie prawidłowym, nie wyklucza potencjalnego raka prostaty, niezależnie od leczenia finasterydem.

Finasteryd zmniejsza stężenie PSA w surowicy krwi o około 50% u pacjentów z BPH a nawet u pacjentów z rakiem prostaty. Przy oznaczaniu stężenia PSA należy uwzględnić zmniejszenie stężenia PSA w surowicy krwi u pacjentów z BPH leczonych finasterydem. Zmniejszenie stężenia PSA nie wyklucza możliwości równoczesnego występowania raka gruczołu krokowego. Zmniejszenie stężenia PSA można przewidzieć dla całego zakresu stężeń tego parametru, choć może się ono różnić u poszczególnych pacjentów. Po okresie leczenia finasterydem przez 6 miesięcy poziom PSA trzeba pomnożyć, przez 2 aby korespondował z poziomem PSA u nieleczonych mężczyzn. Dokonana w ten sposób poprawka nie wpływa na czułość i swoistość oznaczenia PSA i może być wykorzystana do wykrywania raka gruczołu krokowego.

Jeśli pomimo leczenia finasterydem wartość PSA u pacjenta jest podwyższona zbyt długo, należy dokładnie wyjaśnić przyczynę, z uwzględnieniem niewłaściwego przestrzegania zasad leczenia. Finasteryd nie zmniejsza znacząco odsetka wolnego PSA (stosunku PSA wolnego do całkowitego). Podczas leczenia finasterydem, współczynnik stężenia wolnego i całkowitego PSA nie ulega zmianie. Jeśli do wykrycia raka gruczołu krokowego wykorzystany jest odsetek wolnego PSA, korekcja wartości nie jest konieczna.

Kobiety ciężarne i w wieku rozrodczym nie powinny dotykać połamanych czy zmiażdżonych tabletek finasterydu, ponieważ istnieje możliwość wchłonięcia finasterydu i potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu. Tabletki finasterydu są powleczone, co zapobiega kontaktowi z aktywnym składnikiem pod warunkiem, że tabletki nie zostały połamane lub pokruszone (patrz punkty 4.6 i 6.6).


Przyjmowanie leku Finxta w czasie ciąży

Ogólne

? Pacjenci z dużą objętością zalegającego moczu i (lub) znacznie pomniejszonym przepływem moczu powinni być dokładnie obserwowani pod kątem wystąpienia uropatii zaporowej.

? U pacjentów stosujących finasteryd należy rozważyć konsultację z urologiem.

? Przeszkoda wynikająca z trójpłatowego rozrostu prostaty powinna być wykluczona przed rozpoczęciem leczenia finasterydem

? Brak danych dotyczących leczenia chorych z niewydolnością wątroby. Ponieważ finasteryd jest metabolizowany w wątrobie (patrz punkt 4.2) u chorych z niewydolnością wątroby może dojść do zwiększenia stężenia finasterydu w osoczu.

? Ten produkt leczniczy zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Wpływ na poziom swoistego antygenu sterczowego (PSA) i wykrywanie raka prostaty

Stężenie PSA w surowicy i objętość prostaty koreluje z wiekiem pacjenta. Przed rozpoczęciem i okresowo w trakcie leczenia produktem Finxta, zalecane jest badanie palpacyjne per rectum i w razie konieczności oznaczenie swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy krwi w celu wykluczenia raka gruczołu krokowego.

Często stężenie PSA obserwowane u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego może być podobne do stężenia u mężczyzn, u których nowotwór ten nie występuje. Dlatego też u mężczyzn z BPH, stężenie PSA w surowicy, mieszczące się w zakresie prawidłowym, nie wyklucza potencjalnego raka prostaty, niezależnie od leczenia finasterydem.

Finasteryd zmniejsza stężenie PSA w surowicy krwi o około 50% u pacjentów z BPH a nawet u pacjentów z rakiem prostaty. Przy oznaczaniu stężenia PSA należy uwzględnić zmniejszenie stężenia PSA w surowicy krwi u pacjentów z BPH leczonych finasterydem. Zmniejszenie stężenia PSA nie wyklucza możliwości równoczesnego występowania raka gruczołu krokowego. Zmniejszenie stężenia PSA można przewidzieć dla całego zakresu stężeń tego parametru, choć może się ono różnić u poszczególnych pacjentów. Po okresie leczenia finasterydem przez 6 miesięcy poziom PSA trzeba pomnożyć, przez 2 aby korespondował z poziomem PSA u nieleczonych mężczyzn. Dokonana w ten sposób poprawka nie wpływa na czułość i swoistość oznaczenia PSA i może być wykorzystana do wykrywania raka gruczołu krokowego.

Jeśli pomimo leczenia finasterydem wartość PSA u pacjenta jest podwyższona zbyt długo, należy dokładnie wyjaśnić przyczynę, z uwzględnieniem niewłaściwego przestrzegania zasad leczenia. Finasteryd nie zmniejsza znacząco odsetka wolnego PSA (stosunku PSA wolnego do całkowitego). Podczas leczenia finasterydem, współczynnik stężenia wolnego i całkowitego PSA nie ulega zmianie. Jeśli do wykrycia raka gruczołu krokowego wykorzystany jest odsetek wolnego PSA, korekcja wartości nie jest konieczna.

Kobiety ciężarne i w wieku rozrodczym nie powinny dotykać połamanych czy zmiażdżonych tabletek finasterydu, ponieważ istnieje możliwość wchłonięcia finasterydu i potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu. Tabletki finasterydu są powleczone, co zapobiega kontaktowi z aktywnym składnikiem pod warunkiem, że tabletki nie zostały połamane lub pokruszone (patrz punkty 4.6 i 6.6).


Charakterystyka produktu leczniczego Finxta

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Finxta z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Finxta z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Inne opakowania Finxta


Grupy

  • Leki urologiczne

Podobne produkty z tą samą substancją czynną


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.