Marcowa lista leków refundowanych (marzec 2021 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-16 15:22
Marcowa lista leków refundowanych (marzec 2021 r.)

Na łamach strony Ministerstwa Zdrowia opublikowano projekt nadchodzącej listy leków refundowanych, która wejdzie w życie 1 marca 2021 r. Prace nad ostatecznym brzmieniem obwieszczenia jeszcze trwają, a ewentualne uwagi do projektu można zgłaszać do środy (17 lutego). Jakich zmian mogą spodziewać się pacjenci? Które leki zdrożeją, a dla których dopłata pacjenta będzie niższa?

Zmiany w dopłatach pacjentów

Zgodnie z wymogiem ustawowym resort zdrowia zobowiązany jest aktualizować listę leków refundowanych co dwa miesiące. Aktualnie obowiązuje jeszcze wykaz styczniowy, a opublikowany wczoraj projekt listy wejdzie w życie dopiero 1 marca 2021 r. Wynika z niego, że w przypadku 490 leków i produktów medycznych dopłaty dla pacjentów będą niższe. Największa zmiana dotyczy leku Sandostatin LAR 30 mg (oktreotyd) stosowanego w leczeniu m.in. akromegalii i innych schorzeń hormonozależnych - obniżka wynosi 4025,70 zł, co oznacza, że pacjent za lek zapłaci jedynie 4,57 zł. Obniżka dopłaty pacjenta dotyczy też leku Santostatin LAR 20 mg (obniżka o 2683,80 zł) i Sandostatin 10 mg (obniżka o 1341,90 zł). Tańsze będą też wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot (obniżka o 452,70 zł) oraz mieszanka mlekozastępcza MILUPA PKU 2-mix stosowana u dzieci chorujących na fenyloketonurię i hiperfenyloalaninemię.

Wzrost dopłat ze strony pacjenta będzie dotyczył w sumie 157 preparatów. Najbardziej odczuwalna podwyższa dotyczy preparatów z pozakonazolem - Noxafil, Posaconazole Mylan i Posaconazole Sandoz (podwyżka o 238,14 zł).

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Nowe leki na liście refundacyjnej

Z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia wynika, że nie ma się co spodziewać znaczących zmian na liście refundacyjnej, gdyż resort aktualnie skupia się nad pracami dotyczącymi odnawiania decyzji refundacyjnych. Większe zmiany mają nastąpić przy okazji publikacji majowego i lipcowego obwieszczenia. Mimo to w projekcie znalazło się kilka nowości, zaskakujące mogą być też informacje o skróceniu i braku refundacji dla niektórych leków.

Od marca refundacją objęty będzie preparat Ketosteril - preparat żywieniowy stosowany u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek wraz z dietą niskobiałkową (ketogeniczną). Nowością są też krople Taptiqom (tafluprost + tymolol) i Taflotan (tafluprost) wskazane w terapii pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania i nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Ponadto refundowane będą też leki, które dotychczas były na liście, jednak decyzja dotyczy głównie nowych wielkości opakowań.

Cofnięcie lub brak kontynuacji refundacji dotyczy w sumie 51 preparatów. Dotyczy to takich leków, jak Augumentin i Augumentin SR, Bixebra (5 i 7,5 mg), Doncept, Erbugen, Lonquex, Pradaxa 75 mg czy Vilpin. W części przypadków refundację utraciła jedna z dawek leku, a pacjenci nadal mają dostęp do danej substancji czynnej.

Darmowe leki dla kobiet w ciąży

Od pewnego czasu lista darmowych leków dla kobiet w ciąży nie ulega większym zmianom. Do nowego wykazu nie dodano żadnej nowej substancji czynnej, jednak pojawiły się kolejne preparaty dla pacjentek wymagających insulinoterapii (Liprolog Junior KwikPen) oraz chorujących na astmę oskrzelową (Fluticomb).

Źródłohttps://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-18-lutego-2021-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marzec-2021-r


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów