Lista leków refundowanych od 1 stycznia 2021 r.

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-24 10:53
Lista leków refundowanych od 1 stycznia 2021 r.

21 grudnia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Jakie nowe leki trafiły do wykazu? Czy wprowadzono zmiany na liście darmowych leków dla kobiet w ciąży lub liście 75+?

Zmiany w dopłatach pacjentów

Lista leków refundowanych publikowana jest przez Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące i wraz z każda jej aktualizacją zmieniany jest również poziom dopłat pacjenta do części leków. Od stycznia obniżka dopłat dla pacjenta dotyczyć będzie aż 645 leków. Najbardziej odczuwalna obniżka dotyczy leku Lyrica (pregabalina) w dawce 150 mg i 56 tabletek – wysokość dopłaty pacjenta wynosić będzie 3,54 zł, co oznacza obniżkę o 107,60 zł.  Dopłaty pacjenta dla tego leku są niższe również w innych dawkach i opakowaniach:

Podwyżki dopłat ze strony pacjenta dotyczą 478 leków, a najwyższa z nich dotyczy leku Sandostatin LAR 30 mg i wynosi 4025,70 zł. Dopłata pacjenta wzrosła też dla Sandostatin Lar 20 mg (wzrost o 2683,80 zł) i Sandostatin LAR 10 mg (wzrost o 1359,67 zł). Znaczna podwyższa dotyczy też wyciągów alergenowych roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot (2 fiol. Po 4,5 ml, stężenie 3) i wynosi 452,70 zł po stronie pacjenta.

Co nowego w refundacji leków?

Najnowsza lista refundacyjna niesie sporo zmian, szczególnie dla pacjentów onkologicznych. Od stycznia pacjenci chorujący na miejscowego niedrobnokomórkowego raka płuca w ramach leczenia konsolidującego (program lekowy B.6) otrzymają dostęp do leku Imfinzi (durwalumab). W ramach programu lekowego B.6 dostępny będzie też lek Tagrisso (ozymertynib) oraz lek Keytruda (pembrolizumab) w skojarzeniu z chemioterapią. Ponadto chorzy na ostrą białaczkę limfoblastyczną zyskają dostęp do preparatu Besponsa (inotuzumab ozogamycyny), a mali pacjenci zmagający się z tą chorobą zyskają dostęp do preparatów Blincyto (blinatumomab).

W ramach leczenia czerniaka skóry lub błon śluzowych (program lekowy B.59) poszerzono możliwości leczenia o terapię uzupełniającą niwolumabem (Opdivo) lub pembrolizumabem (Keytruda) oraz skojarzoną terapię dabrafenibem (Tafinlar) i trametynibem (Makinist).

Pacjenci zmagający się z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej zyskali nową opcję terapeutyczną, preparat Cimzia (certolizumab) (program B.47), z kolei w terapii aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) dostępny będzie preparat Taltz (iksekizumab).

Lista darmowych leków dla kobiet w ciąży – co się zmieniło?

Tym razem lista darmowych leków dla kobiet w ciąży nie przyniosła żadnych nowości. Nie wprowadzono nowych substancji czynnych, zatem wykaz pozostaje w swoim dotychczasowym kształcie.

Lista darmowych leków dla seniorów

Lista darmowych leków dla seniorów również nie uległa znaczącym zmianom. Najnowszy wykaz zawiera 2056 pozycji, czyli o 5 więcej niż w poprzednim razem. Nie dodano do niej jednak żadnej nowej substancji czynnej.

Pełny wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępny jest w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia: http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2020/116/

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów