Lek na kaszel wycofany z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-03-02 16:34
omnisolvan wycofany lek

2 marca 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu leku Omnisolvan. Lek stosuje się w leczeniu mokrego kaszlu. Co było przyczyną decyzji GIF?

Kiedy stosuje się lek Omnisolvan?

Substancją czynną leku Omnisolvan jest chlorowodorek ambroksolu, który należy do grupy leków zwanych lekami mukolitycznymi. Stosuje się go w leczeniu mokrego kaszlu z odksztuszaniem, związanego z chorobami płuc i oskrzeli, w trakcie których zwiększa się wydzielanie śluz. Omnisolvan pomaga oczyścić drogi oddechowe, ułatwiając odksztuszanie powstałej wydzieliny. Omnisolvan stosuje się u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia.

Które partie leku Omnisolvan zostały wycofane?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny powołał się na wyniki badań otrzymane z Narodowego Instytutu Leków. Według protokołu przebadana próbka leku nie odpowiadała wymaganiom specyfikacji w zakresie zawartości substancji czynnej. 

Decyzja GIF nr 16/WC/2018 dotyczy leku Omnisolvan, 60 mg, tabletki musujące o numerze serii 6110314 z datą ważności 10.2019. Podmiotem odpowiedzialnym jest Actavis Group PTC ehf. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródłohttps://archiwum.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1139,Decyzja-nr-16WC2018.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów