Dostępny w większości aptek

 

Bedicort G maść | (500mcg+1mg)/g | 15 g


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Betamethasonum, Gentamicinum
Podmiot odpowiedzialny: PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.

Bedicort G – co to za lek?

Bedicort G jest lekiem złożonym, zawierającym działającą przeciwbakteryjnie gentamycynę (siarczan gentamycyny) oraz betametazon (dipropionian betametazonu) - lek z grupy kortykosteroidów działający przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Lek ma postać maści do stosowania na skórę. 1 gram maści zawiera 0,5 mg betametazonu i 1 mg gentamycyny.

Bedicort G dostępny jest w opakowaniach o pojemności:

  1. 15 gramów maści;
  2. 30 gramów maści.

Pozostałe składniki leku to: parafina ciekła, alkohole sterolowe z lanoliny, alkohol cetostearylowy, butylohydroksytoluen (E 321), butylohydroksyanizol (E 320), wazelina biała.

Bedicort G to maść z antybiotykiem i silnie działającym kortykosteroidem, dostępna jest więc wyłącznie na receptę.


Bedicort G – wskazania do stosowania

Maść Bedicort G stosuje się miejscowo w leczeniu sączących się stanów zapalnych skóry, w których przebiegu występuje nadmierne rogowacenie, świąd lub silny odczyn alergiczny, a które reagują na leczenie kortykosteroidami i powikłane są nadkażeniem bakteriami wrażliwymi na gentamycynę.

Bedicort G stosuje się w przebiegu dermatoz, takich jak:

  1. atopowe zapalenie skóry (AZS);
  2. łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS);
  3. liszaj prosty przewlekły;
  4. wyprysk rogowaciejący;
  5. łuszczyca;
  6. alergiczne kontaktowe zapalenie skóry;
  7. skórna postać tocznia rumieniowatego;
  8. rumień wielopostaciowy.

WAŻNE!
Bedicort G zawiera silnie działający kortykosteroid, dlatego zaleca się stosować tę maść na
początku leczenia, przez krótki czas i na małe powierzchnie skóry.

Jak przechowywać Bedicort G?

Maść należy przechowywać w miejscu poza zasięgiem dzieci. Temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 25 st. C. Maści nie należy zamrażać.

Po pierwszym otwarciu maść Bedicort G może być stosowana przez maksymalnie 30 dni. Nie należy jej stosować po upływie terminu ważności, który umieszczono na opakowaniu. Terminem ważności jest ostatni dzień podanego miesiąca.


Bedicort G – dawkowanie leku

Zaleca się stosować niewielką ilość maści na zmienioną chorobowo skórę, raz lub dwa razy na dobę. Maści nie należy stosować pod opatrunkiem nieprzepuszczalnym, ponieważ mogą one nasilać wchłanianie betametazonu przez skórę i zwiększać ryzyko wtórnych zakażeń.

Nie powinno się stosować tego produktu leczniczego bez przerwy dłużej niż 2 tygodnie.

Jak stosować Bedicort G w różnych grupach pacjentów?

Maści Bedicort G nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Przyjęcie większej dawki leku niż zalecana

Jeżeli zastosowano większą dawkę leku niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowania maści Bedicort G zdarzają się bardzo rzadko. Przy jednorazowym zastosowaniu 7 g maści może wystąpić odwracalne zmniejszenie wydzielania przez przysadkę mózgową hormonu adrenokortykotropowego (ACHT). Przy długotrwałym lub niewłaściwym stosowaniu leki mogą wystąpić u pacjenta objawy zespołu Cushinga.

Pominięcie dawki leku

Jeżeli pominięto zastosowanie lek, nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia dawki pominiętej.


Bedicort G – środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania maści Bedicort G należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy nie stosować leku Bedicort G?

Przeciwwskazaniem do stosowania maści Bedicort G jest nadwrażliwość na betametazon, gentamycynę lub substancje pomocnicze zastosowane w produkcie leczniczym. Ponadto maści Bedicort G nie powinno się stosować w przypadkach:

  • zakażeń skóry o podłożu wirusowym (np. opryszczka, ospa wietrzna);
  • zakażeń skóry o podłożu bakteryjnym (np. gruźlica) lub grzybiczym; zakażeniach skóry bakteriami opornymi na gentamycynę;
  • trądziku pospolitego lub trądziku różowatego;
  • nowotworów skóry;
  • zapaleń lub owrzodzeń żylakowatych;
  • rozległych zmian skórnych, szczególnie gdy doszło do ubytku skóry (np. na skutek poparzenia).

WAŻNE!
Maści Bedicort G nie stosuje się na twarz, w stanach zapalnych skóry wokół ust, a także w okolicach narządów płciowych i odbytu..

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

Stosowanie maści Bedicort G należy natychmiast przerwać, jeśli wystąpiła skórna reakcja alergiczna – świąd, pieczenie, zaczerwienienie skóry.

Nakładając maść na skórę, należy unikać kontaktu leku z błonami śluzowymi oraz oczami, istnieje bowiem ryzyko wystąpienia jaskry lub zaćmy. Nie powinno się także stosować jej na skórę twarzy z uwagi na ryzyko wystąpienia zapalenia okołoustnego i teleangiektazji (tzw. pajączki naczyniowe). W okolicy pach i pachwin maść należy stosować jedynie w przypadkach bezwzględnie koniecznych. Dużą ostrożność trzeba zachować w stanach zanikowych tkanki podskórnej, szczególnie u osób starszych.

WAŻNE!
Stosowane na skórę betametazon i gentamycyna wchłaniają się przez skórę, co rodzi ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych obu leków.

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z łuszczycą – miejscowo stosowane kortykosteroidy mogą wywołać nawrót choroby, zwiększają też ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólnych działań toksycznych.

Długookresowo stosowana gentamycyna może doprowadzić do nadmiernego wzrostu niewrażliwych drobnoustrojów, co w konsekwencji spowodować może wystąpienie bakterii opornych na antybiotyki aminoglikozydowe.

Amlozek u pacjentów z niewydolnością serca

W przypadku pacjentów z niewydolnością serca należy zachować ostrożność, gdyż istnieje większe ryzyko występowania obrzęk płuc na skutek stosowania amlodypiny. Ponadto antagoniści wapnia mogą zwiększać ryzyko występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Amlozek u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się rozpoczynanie terapii amlodypiną od najniższej zalecanej dawki. Stan zdrowia pacjenta powinien być monitorowany zarówno na początku farmakoterapii, jak i podczas zwiększania dawki amlodypiny.

Amlozek u pacjentów z niewydolnością nerek

Niewydolność nerek nie wpływa na zmianę stężenia amlodypiny w osoczu, dlatego lek może być stosowany w zalecanych dawkach. Amlodypina nie podlega dializie.

Bedicort G a interakcje międzylekowe

Bedicort G może nasilać działanie leków immunosupresyjnych i osłabiać działanie leków immunostymulujących. Podczas leczenia glikokortykosteroidami nie należy przyjmować szczepionki przeciwko ospie.

Bedicort G a ciąża i karmienie piersią

Z uwagi na brak wystarczających danych na temat bezpieczeństwa miejscowego stosowania betametazonu i gentamycyny, niezalecane jest stosowanie maści Bedicort G przez kobiety w ciąży.

Brakuje również danych dotyczących przenikania betametazonu i gentamycyny do mleka ludzkiego. Nie można więc wykluczyć zagrożenia dla zdrowia dziecka karmionego piersią.

Bedicort G a alkohol

W ulotce brak informacji na temat interakcji leku z alkoholem.

Bedicort G a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Maść Bedicort G nie wpływa lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Bedicort G – działania niepożądane leku

Podczas stosowania maści Bedicort G mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane kortykosteroidów, zwłaszcza podczas przewlekłego stosowania lub nakładania maści na duże powierzchnie skóry, lub uszkodzoną skórę. Z kolei gentamycyna zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek, zwłaszcza jeśli pacjent jednocześnie stosuje leki nefrotokstyczne lub cierpi na zaburzenia czynności nerek. Ponadto stosowanie gentamycyny na duże powierzchnie skóry lub skórę uszkodzoną zwiększa ryzyko uszkodzeń słuchu.

Na podstawie dostępnych danych nie sposób określić częstości skutków ubocznych maści Bedicort G. Wystąpić mogą:

  1. przy zastosowaniu na skórę powiek – nasilenie jaskry lub przyspieszenie rozwoju zaćmy, nieostre widzenie;
  2. zaburzenia skóry i tkanki podskórnej – zmiany trądzikopodobne, plamica posteroidowa, zahamowanie wzrostu naskórka, zanik tkanki podskórnej, suchość skóry, przebarwienia lub odbarwienia skóry, rozstępy i zanik skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie skóry, a także alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywa lub plamisto-grudkowa wysypka;
  3. przy zastosowaniu na skórę twarzy – zapalenie skóry wokół ust;
  4. zwiększone stężenie glukozy we krwi (hiperglikemia), nadciśnienie tętnicze;
  5. opóźnienie wzrostu;
  6. obrzęk


Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Przed zastosowaniem leku, zapoznaj się z pełną treścią ulotki dołączonej do opakowania (znajdziesz ją także poniżej). Dla bezpieczeństwa stosuj go zawsze zgodnie z ulotką, a w przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


  • Kiedy stosujemy lek Bedicort G?
  • Jaki jest skład leku Bedicort G?
  • Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Bedicort G?
  • Bedicort G – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
  • Bedicort G - dawkowanie leku
  • Bedicort G – jakie środki ostrożności należy zachować?
  • Przyjmowanie leku Bedicort G w czasie ciąży
  • Czy Bedicort G wchodzi w interakcje z innymi lekami?
  • Czy Bedicort G wchodzi w interakcje z alkoholem?
  •  - gdzie kupić Bedicort G?

Charakterystyka produktu leczniczego Bedicort G

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Bedicort G z innymi lekami

Zażywanie tego leku z innymi lekami w tym samym czasie może negatywnie wpływać na twoje zdrowie.

Najczęściej wykrywamy interakcje z następującymi lekami :


Interakcje Bedicort G z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Inne opakowania Bedicort G


Grupy

  • Kortykosteroidy

Podobne produkty z tą samą substancją czynną


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.